Polskę ogarnie gorączka złota?

Polacy chcą mieć złoto i kupują go coraz więcej. Od lat rynek tego drogocennego kruszcu w kraju zdecydowanie rośnie i zapewne nadal będzie rósł. Szacuje się, że w przyszłym roku Polacy wydadzą już miliard złotych na złoto inwestycyjne. Przemawiają za tym trzy powody - ocenia dr Wojciech Kaźmierczak, prezes Goldenmark SA.

Po pierwsze, obserwujemy wzrost świadomości Polaków na temat walorów metali lokacyjnych: złota i srebra. - Tutaj edukacja cały czas się rozwija, może jeszcze nie jest to wiedza powszechna. W mediach ten temat nie pojawia się zbyt często. Eksperci różnych instytucji finansowych pomijają temat złota z oczywistych względów. Jest to konkurencja dla tradycyjnych produktów finansowych. Natomiast jest wiele publikacji książkowych, jest internet - Polacy się edukują, dokształcają i ich świadomość rośnie - mówi newsrm.tv dr Wojciech Kaźmierczak.

Reklama

Drugi powód, zdaniem eksperta, to sytuacja polityczna i makroekonomiczna, która zdecydowanie sprzyja lokowaniu środków w złoto. Kruszec od dawna jest postrzegany jako alternatywa dla tradycyjnych form lokowania kapitału - lokat, funduszy inwestycyjnych, czy akcji. - Złoto traktowane jest jako swoista "polisa ubezpieczeniowa" na trudne, niepewne czasy. Zawsze można kupić sobie sztabkę czy monetę, można trzymać ją w domu i tutaj żadne kryzysy, żadne zawirowania polityczne nie sprawią, że sztabka zniknie - wyjaśnia prezes Goldenmark SA.

Trzeci powód to łatwa dostępność złota i nasza skłonność do oszczędzania. Według badań Polacy 2/3 swoich oszczędności trzymają w gotówce, na lokatach lub zwykłych rachunkach bankowych. Ekspert ocenia, że właśnie z tych powodów rynek ma potencjał do wzrostu: - Na rynku polskim złoto staje się rzeczywiście produktem bardzo dostępnym - każdy już może kupić sobie złotą monetę czy sztabkę. Właściwie tych sklepów stacjonarnych, które oferują tego typu produkty, jest coraz więcej - dodaje.

Polski rynek złota inwestycyjnego szacowany jest na mniej więcej 6-7 ton, jest on blisko 20 razy mniejszy od rynku niemieckiego. Wciąż najczęściej wybieranym produktem jest złota sztabka o wadze jednej uncji, czy stu gram. Natomiast w ostatnim czasie rośnie zainteresowanie także mniejszymi gramaturami. - Już od 200 złotych można kupić sztabkę złota, która jest często przeznaczona na prezent lub jest po prostu związana z regularnym oszczędzaniem. (...) - mówi dr Wojciech Kaźmierczak.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2015

newsrm.tv
Dowiedz się więcej na temat: gorączka złota | złoto | inwestowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »