Poślizg PKO BP?

Rząd nie zastosował się do uchwał Sejmu wzywających do likwidacji transzy akcji PKO BP skierowanej do inwestorów zagranicznych i odesłania prywatyzacji WSiP do dalszych prac w komisji. Obydwie oferty będą realizowane zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami rządu.

Rząd nie zastosował się do uchwał Sejmu wzywających do likwidacji transzy akcji PKO BP skierowanej do inwestorów zagranicznych i odesłania prywatyzacji WSiP do dalszych prac w komisji. Obydwie oferty będą realizowane zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami rządu.

Oznacza to, że w przypadku PKO BP akcje będą skierowane, poza drobnymi inwestorami (25% oferty) i krajowymi instytucjami (30%), także do inwestorów zagranicznych (35%).

- Uchwała Sejmu nie jest konstytucyjnie wiążąca dla rządu, ale oznacza pewnego rodzaju wolę polityczną i ja to uwzględniam - powiedział minister skarbu Jacek Socha. Przypomniał, że przy dużym popycie istnieje możliwość przesunięć akcji między transzami. W rezultacie inwestorzy zagraniczni mogą otrzymać 22% oferty, a nie 35%, zgodnie z obecnym projektem. W tej sytuacji akcje mogłyby zostać przesunięte do transzy inwestorów indywidualnych, dzięki czemu trafiłoby do nich 40% oferty, a nie 25%.

Reklama

Konieczność ustosunkowania się rządu do uchwał Sejmu spowodowała przesunięcie terminów oferty PKO BP. Według Jacka Sochy, zapisy na lokatę prywatyzacyjną (od 500 zł do 20 tys. zł) będą przyjmowane od 11 października.

Pierwotnie zakładano, że rozpoczną się 7 października. Również debiut akcji nastąpi później. Zdaniem J. Sochy, może do niego dojść 10 listopada. Ten termin może się zmienić ze względu na święta wypadające w tym czasie. Wcześniej przewidywano debiut PKO BP 5 listopada. Minister Skarbu powiedział, że prospekt emisyjny banku będzie dystrybuowany 6 października.

J. Socha powiedział, że nie przewiduje zmiany sposobu zakładania lokat prywatyzacyjnych (na zasadzie "kto pierwszy ten lepszy"). Wyjaśnił, że tylko dzięki takiej konstrukcji zapisy na akcje nie zostaną zredukowane.

Zgodnie z założeniami ministra skarbu, akcje WSiP mogą być sprzedane zarówno w publicznej ofercie jak i jednemu konsorcjum inwestorów. Resort podejmie ostateczną decyzję co do struktury sprzedaży na podstawie wyników budowy księgi popytu i toczących się równocześnie rokowań z inwestorem zainteresowanym nabyciem większościowego pakietu walorów.

Harmonogram oferty PKO BP:
- Dystrybucja prospektu emisyjnego - do 6 października
- Publikacja raportów analityków - 7 października
- Rozpoczęcie procesu informowania inwestorów - od 7 do 22 października
- Rozpoczęcie subskrypcji na lokatę prywatyzacyjną - 11 października
- Uzgodnienie przedziału cenowego - 21 października
- Rozpoczęcie prezentacji dla inwestorów i budowania księgi popytu - 22 października
- Ustalenie ceny w ofercie - 3 listopada
- Informacja dla inwestorów o przydziale akcji - 4 listopada
- Sesja rozliczeniowa dla inwestorów indywidualnych na GPW - 6 listopada
- Rozliczenie i zamknięcie subskrypcji - 9 listopada
- Rozpoczęcie obrotu akcjami na GPW - 10 listopada.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | rząd | inwestorzy zagraniczni | skarbu | poślizg
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »