Prezydent uhonorował współtwórców polskiej giełdy
Współtwórcy sukcesu polskiego rynku kapitałowego otrzymali w czwartek przyznane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wysokie odznaczenia państwowe. Na warszawskim parkiecie odbyła się uroczystość jubileuszowa 20-lecia Giełdy Papierów Wartościowych.
Olgierd Dziekoński z Kancelarii Prezydenta odczytał list Bronisława Komorowskiego do uczestników uroczystości: "Honorowy patronat, jakim objąłem dzisiejsze wydarzenie, jest wyrazem uznania, szacunku, wdzięczności wobec osób, które przyczyniły się do odrodzenia rynku papierów wartościowych w wolnej Polsce, ale też wobec tych, którzy nie pozwalają, aby owe zasługi uległy zapomnieniu".
"Istnienie i funkcjonowanie GPW postrzegane jest dzisiaj jako normalny element życia gospodarczego. Jednak był czas, gdy wolny rynek, racjonalne zasady gospodarowania, system instytucji finansowych odpowiadający standardom cywilizowanego świata oraz pełne uwolnienie drzemiącego w Polakach potencjału przedsiębiorczości, był jedynie obiektem dążeń niepoprawnych idealistów. Byli to jednak marzyciele, którzy chcieli i potrafili nadawać swoim wizjom realny kształt" - napisał prezydent.
Prezydent podkreślił, że Polska zyskała mocne podstawy rozwoju, włączyła się w światowy krwioobieg finansowy i zaczęła odnosić gospodarcze sukcesy. Zdaniem Komorowskiego jednym z tych, którym jesteśmy winni szczególną wdzięczność, jest nieżyjący współtwórca GPW Lesław Paga.
Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski prezydent odznaczył Jacka Sochę (współtwórcę Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, wieloletniego przewodniczącego komisji, b. ministra skarbu) i Wiesława Rozłuckiego - współzałożyciela GPW i prezesa giełdy w latach 1991-2006.
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał obecny prezes GPW Ludwik Sobolewski. Natomiast Grzegorz Domański (współtwórca ram regulacyjnych polskiego rynku kapitałowego, b. prezes Rady GPW) został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
Obecny podczas uroczystości minister skarbu Aleksander Grad podkreślił, że polski rynek kapitałowy i nasza giełda mają się dobrze. - Nasza giełda i rynek kapitałowy to jest to, z czego wszyscy możemy być dumni - Polacy, polska gospodarka, polskie instytucje finansowe - powiedział.
Natomiast prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka zaznaczył, że GPW to nie tylko początki transformacji i impulsy dla prywatyzacji. Dodał, że giełda stymuluje nie tylko polski rynek kapitałowy, ale także polską przedsiębiorczość.
Grzegorzowi Domańskiemu została również wręczona Nagroda Lesława A. Pagi. Paga był pierwszym szefem Komisji Papierów Wartościowych. "Ideą Nagrody jest pokazanie roli, jaką odgrywają w polskiej gospodarce wizjonerzy biznesu - ludzie dynamiczni, niekonwencjonalni i skuteczni w swej pracy. Nagroda jest przyznawana raz w roku przedsiębiorcom oraz działaczom gospodarczym i publicznym. Szczególny akcent przy ocenie kandydatów do nagrody jest położony na działalność zgodną z najwyższymi standardami etycznymi i zawodowymi" - podkreśla Fundacja 2065 im. Lesława A. Pagi.
Szef Rady Gospodarczej przy premierze, Jan Krzysztof Bielecki podkreślił w laudacji, że dla niego zarówno Paga, jak i dzisiejszy laureat nagrody Grzegorz Domański to ludzie, którzy budując podstawy polskiego rynku kapitałowego "potrafili podjąć się wyzwania ponadprzeciętnego, stworzyć zupełnie coś nowego, w dodatku kierując się najlepszymi zasadami i praktykami".
Zaznaczył, że na nadchodzące czasy potrzebni są kolejni następcy Pagi i prof. Domańskiego, "ponieważ nie da się ukryć, że najbliższe kilkanaście lat to będą czasy nowych wyzwań, gdzie będą potrzebni ludzie kreatywni".
Dziękując za odznaczenia, Domański powiedział, że traktuje dzisiejsze nagrody jako wyraz docenienia jego wysiłków sprzed lat oraz obecnych.
Uroczystość odbyła się w 20. rocznicę podpisania aktu założycielskiego GPW (12 kwietnia 1991 r.) i pierwszego notowania na warszawskim parkiecie (16 kwietnia 1991 r.).