Propozycja kompensacji zysków w funduszach
Są szanse, aby kompensacja zysków i strat z inwestycji w fundusze była możliwa. Taki pomysł pojawił się w Ministerstwie Finansów. Okazją jest nowelizacja ustawy o PIT.
- Warto rozważyć, czy jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, z punktu widzenia podatkowego, powinny być traktowane tak, jak papiery wartościowe - twierdzi Bartosz Drabikowski, dyrektor Departamentu Instytucji Finansowych w Ministerstwie Finansów. - Mamy nowoczesną ustawę o funduszach. Przydałoby się również, aby zostały usunięte niejasności dotyczące zasad opodatkowania dochodów uzyskanych ze sprzedaży jednostek uczestnictwa. Obecny stan utrudnia rozwój rynku - dodaje.
Te niejasności to problem kompensacji zysków i strat w funduszach. Artykuł 30 a ustawy o PIT mówi o opodatkowaniu dochodów z "funduszy kapitałowych". W ustępie 5 są one definiowane jako "różnica między wypłaconą kwotą świadczenia a sumą składek wpłaconych do zakładu ubezpieczeń". W ich przypadku ustawa wyraźnie zakazuje kompensacji zysków i strat. W opinii doradców podatkowych, nie dotyczy to jednak funduszy inwestycyjnych. Innego zdania jest Departament Podatków Bezpośrednich MF. "Nie jest możliwe uwzględnianie strat z tytułu udziału w funduszach inwestycyjnych poniesionych w roku podatkowym oraz w latach ubiegłych" - napisał resort w odpowiedzi na pytanie PARKIETU, czy kompensacja jest możliwa.
Jeszcze inna jest interpretacja przepisów wydana przez Izbę Skarbową w Bydgoszczy (przedstawiliśmy ją w PARKIECIE 11.06.2004 r.). Zdaniem jej urzędników, w przypadku lokat w fundusze inwestycyjne mamy do czynienia z "odpłatnym zbyciem papierów wartościowych". Należy zatem stosować art. 30 b ustawy o PIT. A to z kolei oznacza, że kompensacja jest możliwa. Artykuł 9 ustawy zezwala bowiem na kompensację w przypadku "odpłatnego zbycia papierów wartościowych".
Czy Departament Podatków Bezpośrednich, który pracuje nad nowelizacją ustawy o PIT, zgodzi się traktować jednostki uczestnictwa tak, jak papiery wartościowe? Tego na razie nie wiadomo. Nie udało nam się uzyskać komentarza w tej sprawie.
Obecne zapisy, jakie znalazły się w projekcie nowelizacji ustawy, są dla klientów funduszy niekorzystne. Jak wynika z naszych informacji, z ust. 5 ma zniknąć zapis, zawężający definicję funduszy kapitałowych tylko do funduszy ubezpieczeniowych. Rozszerzony ma być natomiast zakaz kompensacji zysków i strat na "inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych".