Reklama

PZU zmniejsza zaangażowanie w akcje

PZU, który zmniejsza zaangażowanie w akcje, ocenia, że dynamika wzrostu przypisu składki w 2012 roku nie będzie tak duża jak w I kwartale i w całym roku wzrośnie o mniej niż 8,7 proc. Wynik techniczny w 2012 roku nie będzie gorszy niż w 2011 roku - poinformował Andrzej Klesyk, prezes spółki.

PZU, który zmniejsza zaangażowanie w akcje, ocenia, że dynamika wzrostu przypisu składki w 2012 roku nie będzie tak duża jak w I kwartale i w całym roku wzrośnie o mniej niż 8,7 proc. Wynik techniczny w 2012 roku nie będzie gorszy niż w 2011 roku - poinformował Andrzej Klesyk, prezes spółki.

"Nie wyobrażam sobie, żebyśmy mieli gorszy wynik techniczny niż rok temu" - powiedział Klesyk na konferencji . W 2011 roku wynik techniczny PZU SA wynosił 330 mln zł.

Przypis składki wyniósł w I kwartale 2012 roku 4,32 mld zł, czyli wzrósł o 8,7 proc.

"Nie widzimy na razie gigantycznych trendów wzrostu odszkodowań w sektorze indywidualnym. W ubezpieczeniach rolnych wydaje nam się, że +dno+ osiągnęliśmy" - powiedział Klesyk. "Osiągnięcie tak dużych przyrostów będzie ciężkie. Myślę, że dynamika będzie trochę wolniejsza" - dodał.

Reklama

Dochody z działalności lokacyjnej wyniosły w I kwartale 2012 roku 872,3 mln zł, czyli wzrosły 84 proc. rdr.

"Decyzja RPP nie powinna mieć gigantycznego wpływu na nasze obligacje. Pytanie, co się będzie działo z giełdą. Od marca zmniejszamy ekspozycje na naszą giełdę" - powiedział Klesyk.

"Będziemy proporcjonalnie zmniejszać zaangażowanie w akcje w długim okresie, zwiększać w dług korporacyjny i instrumenty dłużne dobrze zabezpieczone" - dodał.

Wartość akcji na portfelu PZU na koniec marca 2012 roku wynosiła około 2 mld zł. Akcje mają teraz 5 proc. portfela, podczas gdy pod koniec 2011 roku 7 proc. Koszty administracyjne grupy PZU wzrosły rdr o 11 proc. 365 mln zł.

"Koszty administracyjnie nominalnie wzrastają, ale to przed wszystkim koszty projektów między innymi rebrandingu, czy zmiany systemu produktowego. Powtarzalne koszty spadły natomiast o 3,8 proc." - powiedział Klesyk.

"Koszty bieżące będą w 2012 roku będą w miarę na podobnym poziomie jak rok temu, może uda nam się zanotować lekki spadek. Zmiana struktury wynagrodzeń - będzie tu kilka pozytywnych i negatywnych zabiegów, które wpłyną na nasz bilans" - dodał.

Odszkodowania grupy PZU wyniosły 2,77 mld zł, czyli były o 15,7 proc.wyższe niż rok wcześniej.

Spółka podała, że wzrost odszkodowań był efektem między innymi szkód związanych ze skutkami przezimowań w ubezpieczeniach rolnych - przyrost rezerw szkodowych wzrósł o 90,1 mln zł w porównaniu do I kwartału 2011 roku.

"Obecny kształt ubezpieczeń rolnych będę musiał być zmieniony, inaczej nie będziemy w niego w takim kształcie w niego wchodzić" - powiedział Klesyk.

"Albo będziemy bardzo wysokie stawki ubezpieczeń, albo ministerstwo zmieni system dopłat" - dodał. Prezes poinformował, że w I kwartale 2012 roku spółka utrzymywała wysoką rentowność w grupowych ubezpieczeniach na życie. "Wskaźnik mieszany w ubezpieczeniach majątkowych i pozostałych osobowych jest dużo poniżej celu długoterminowego 96 proc. i wynosi 91,2 proc." - powiedział Klesyk.

Jeżeli będą szanse na stopę zwrotu, to PZU nie wyklucza, że weźmie udział w IPO Polskiego Holdingu Nieruchomości (PHN) - poinformował Ryszard Trepczyński, członek zarządu PZU.

"Jeżeli chodzi o IPO PHN, to podchodzimy do tego biznesowo. Jeżeli będą szanse na stopę zwrotu to nie wykluczamy, że weźmiemy w tym udział. Zwłaszcza, że sektor nieruchomości jest perspektywiczny" - powiedział dziennikarzom Trepczyński.

Pytany o akwizycje poinformował, że PZU jest szczególnie zainteresowane firmami ubezpieczeniowymi.

"W tym roku możemy powołać spółkę PZU International, jesteśmy zainteresowani szczególnie firmami ubezpieczeniowymi. Mamy do tego przygotowanie i możliwości kapitałowe" - dodał Trepczyński.

Pod koniec kwietnia projekt prospektu emisyjnego PHN trafił do Komisji Nadzoru Finansowego.

Wcześniej wiceminister skarbu Paweł Tamborski informował PAP, że zaplanowana wstępnie na koniec czerwca publiczna oferta Polskiego Holdingu Nieruchomości obejmie wyłącznie akcje sprzedawane przez Skarb Państwa, ofercie nie będzie natomiast towarzyszyć emisja nowych akcji.

Nie ma jeszcze decyzji, jak duży pakiet akcji będzie chciał sprzedać Skarb Państwa. Nie jest wykluczone, że może to być nawet 100 proc.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »