Rekomendacje w sprawie wypłaty dywidendy
W związku z publikacją rocznych wyników za 2013 roku, wiele spółek publikuje również uchwały zarządu lub rady nadzorczej w zakresie propozycji co do podziału zysku. Najczęstszą propozycją jest.. wypłata dywidendy.
Prawo do dywidendy od zysku jest jednym z podstawowych praw akcjonariusza (akcjonariuszy), zapisanym w kodeksie spółek handlowych, i w zasadzie bez ograniczeń mogą dowolnie zyskiem dysponować. Ewentualne ograniczenie dotyczy - w przypadku spółki akcyjnej - potrzeby przekazywania 8 proc. zysku na kapitał zapasowy do momentu, aż kapitał zapasowy uzyska 1/3 wielkości kapitału akcyjnego. Ale nawet i w tym przypadku 92 proc. jest do dyspozycji akcjonariusza.
Sprawdź, jakie dywidendy wypłacą spółki giełdowe za 2013 r.
Akcjonariusz na pełną swobodę w tym zakresie, a wyrazem woli są uchwały podjęte podczas walnego zgromadzenia. Zysk może on przekazać zarówno na dywidendę, ale też i na inne cele np. nagrody, a także zatrzymać w spółce - na konkretne cele (kapitał rezerwowy) lub bez wskazania konkretnego celu (kapitał zapasowy).
Dla przejrzystości oczekiwań akcjonariusza w wielu spółkach została ustalona tzw. polityka dywidendowa, w której akcjonariusz określa jak będzie dysponował zyskiem w przyszłości. Jest to dobre rozwiązania bo pokazuje politykę akcjonariusza.
Pamiętajmy że polityka dywidendowa jest tylko deklaracją akcjonariusza - głosowania podczas walnego zgromadzenia mogą być inne.
W kontekście tego co napisałem całkowicie zbędne wydaje się podejmowanie uchwał przez zarząd lub radę nadzorczą w zakresie rekomendacji co do podziału zysku, mimo iż taki obowiązek może wynikać z zapisów statutu spółki. Rekomendacja zarządu czy rady nadzorczej nie ma żadnej mocy sprawczej dla walnego zgromadzenia. Oczywiście - walne zgromadzenia może wysłuchać argumentów zarządu, szczególnie gdy chodzi o zatrzymanie zysku w spółce. Czy wysłucha to już odrębna sprawa.
Rekomendacja może jeszcze mieć sens gdyby spółka chciała poinformować o szczególnym fakcie na jaki planuje przekazać zysk - np. na jakie inwestycje.
Warto postawić pytanie - czy możliwe jest, aby rekomendowanie wypłaty dywidendy było w zgodzie z interesem spółki? Wydaje się być całkowitą sprzecznością, aby ten kto ma dbać o rozwój spółki, zapewnić jej płynność - rekomendował wypłatę, często większej części, zysku w postaci dywidendy, a więc rekomendował faktyczny wypływ gotówki. A większość rekomendacji takich właśnie jest.
W praktyce powinna być tylko jedna przesłanka - jaka by przemawiała za rekomendowaniem wypłaty dywidendy - to brak pomysłu na właściwe spożytkowanie gotówki przez spółkę. Wtedy wypłata dywidendy jest jak najbardziej zasadna.
Jeżeli przyjąć założenie, że wypłata dywidendy nie jest korzystna dla spółki to powinna się sprawdzać zasada, że im wyższa dywidenda - tym większy spadek kursu. Czy tak jest? Trudno ocenić - bo na kurs akcji ma wpływ wiele czynników, zbyt wiele, aby jednoznacznie ocenić czy akurat ten czynnik jest decydujący. Ale znajdą się przykłady na rynku, potwierdzające - choć częściowo - taki trend.
Piotr Rybicki