Reklama

Rekomendacje w sprawie wypłaty dywidendy

W związku z publikacją rocznych wyników za 2013 roku, wiele spółek publikuje również uchwały zarządu lub rady nadzorczej w zakresie propozycji co do podziału zysku. Najczęstszą propozycją jest.. wypłata dywidendy.

Akcjonariusz a zysk

Prawo do dywidendy od zysku jest jednym z podstawowych praw akcjonariusza (akcjonariuszy), zapisanym w kodeksie spółek handlowych, i w zasadzie bez ograniczeń mogą dowolnie zyskiem dysponować. Ewentualne ograniczenie dotyczy - w przypadku spółki akcyjnej - potrzeby przekazywania 8 proc. zysku na kapitał zapasowy do momentu, aż kapitał zapasowy uzyska 1/3 wielkości kapitału akcyjnego. Ale nawet i w tym przypadku 92 proc. jest do dyspozycji akcjonariusza.

Sprawdź, jakie dywidendy wypłacą spółki giełdowe za 2013 r.

Reklama

Akcjonariusz na pełną swobodę w tym zakresie, a wyrazem woli są uchwały podjęte podczas walnego zgromadzenia. Zysk może on przekazać zarówno na dywidendę, ale też i na inne cele np. nagrody, a także zatrzymać w spółce - na konkretne cele (kapitał rezerwowy) lub bez wskazania konkretnego celu (kapitał zapasowy).

Dla przejrzystości oczekiwań akcjonariusza w wielu spółkach została ustalona tzw. polityka dywidendowa, w której akcjonariusz określa jak będzie dysponował zyskiem w przyszłości. Jest to dobre rozwiązania bo pokazuje politykę akcjonariusza.

Pamiętajmy że polityka dywidendowa jest tylko deklaracją akcjonariusza - głosowania podczas walnego zgromadzenia mogą być inne.

Rekomendacja?

W kontekście tego co napisałem całkowicie zbędne wydaje się podejmowanie uchwał przez zarząd lub radę nadzorczą w zakresie rekomendacji co do podziału zysku, mimo iż taki obowiązek może wynikać z zapisów statutu spółki. Rekomendacja zarządu czy rady nadzorczej nie ma żadnej mocy sprawczej dla walnego zgromadzenia. Oczywiście - walne zgromadzenia może wysłuchać argumentów zarządu, szczególnie gdy chodzi o zatrzymanie zysku w spółce. Czy wysłucha to już odrębna sprawa.

Rekomendacja może jeszcze mieć sens gdyby spółka chciała poinformować o szczególnym fakcie na jaki planuje przekazać zysk - np. na jakie inwestycje.

Czy w interesie spółki jest wypłata dywidendy?

Warto postawić pytanie - czy możliwe jest, aby rekomendowanie wypłaty dywidendy było w zgodzie z interesem spółki? Wydaje się być całkowitą sprzecznością, aby ten kto ma dbać o rozwój spółki, zapewnić jej płynność - rekomendował wypłatę, często większej części, zysku w postaci dywidendy, a więc rekomendował faktyczny wypływ gotówki. A większość rekomendacji takich właśnie jest.

W praktyce powinna być tylko jedna przesłanka - jaka by przemawiała za rekomendowaniem wypłaty dywidendy - to brak pomysłu na właściwe spożytkowanie gotówki przez spółkę. Wtedy wypłata dywidendy jest jak najbardziej zasadna.

Wypłata dywidendy a kurs akcji

Jeżeli przyjąć założenie, że wypłata dywidendy nie jest korzystna dla spółki to powinna się sprawdzać zasada, że im wyższa dywidenda - tym większy spadek kursu. Czy tak jest? Trudno ocenić - bo na kurs akcji ma wpływ wiele czynników, zbyt wiele, aby jednoznacznie ocenić czy akurat ten czynnik jest decydujący. Ale znajdą się przykłady na rynku, potwierdzające - choć częściowo - taki trend.

Piotr Rybicki

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »