Rekord miedzi i KGHM

Ceny miedzi biją rekordy na Londyńskiej Giełdzie Metali m.in. za sprawą niepotwierdzonych informacji o dużych krótkich pozycjach Chińczyków. W ślad za tym w górę pną się notowania akcji KGHM na warszawskiej giełdzie.

Ceny miedzi biją rekordy na Londyńskiej Giełdzie Metali m.in. za sprawą niepotwierdzonych informacji o dużych krótkich pozycjach Chińczyków. W ślad za tym w górę pną się notowania akcji KGHM na warszawskiej giełdzie.

Za tonę miedzi na LME w kontraktach trzymiesięcznych płacono wczoraj po południu 4166 USD. To nowy rekord. Rekordy padały na pięciu z sześciu ostatnich sesji. W tym roku notowania skoczyły już o jedną trzecią.

Co z Chińczykiem?

Kilka dni temu rynek zelektryzowały niepotwierdzone informacje o gigantycznych krótkich pozycjach otwartych przez chińskie Biuro Rezerw Państwowych (SRB). Spekuluje się, że mogą sięgać 100-200 tys. ton miedzi, czyli bardzo dużo, jak na standardy LME (pojedynczy kontrakt opiewa na 25 ton). Za handel rzekomo był odpowiedzialny pracujący jeszcze niedawno w SRB trader Liu Qibing. W pewnym momencie przestał się kontaktować z innymi traderami w Londynie i Chinach. Słuch po nim zaginął.

Reklama

W sytuacji gdy miedź w tym roku mocno drożeje, strata z krótkich pozycji otwartych przez Liu wciąż pęcznieje i może sięgać teraz setek milionów dolarów. Chiny mają problem, ponieważ jeśli nie pozamykają kontraktów przed terminem zapadalności, jeszcze przed 21 grudnia będą musiały dostarczyć do magazynów LME ogromne ilości miedzi. To może okazać się fizycznie niewykonalne. - Następne dwa tygodnie będą decydujące - mówił wczoraj agencji Bloomberga trader Wang Zheng z Shanghai Dalu Futures. Chiny chcą pokazać, że mają wystarczające zapasy metalu i już zaczęły uwalniać część rezerw. Narodowa Komisja Rozwoju i Reform (NDRC) przedwczoraj sprzedała 20 tys. ton metalu i kolejną aukcję planuje po tygodniu. Według traderów, co tydzień na rynek będzie trafiać kolejna porcja miedzi, łącznie 100 tys. ton do połowy grudnia. - Sprzedając miedź Chińczycy mogą zebrać pieniądze na pokrycie strat i utrzymać ceny na niskim poziomie - uważa Wang.

Analitycy wskazują, że SRB ma kilka dróg, żeby wyjść z nietrafionych transakcji. Może pogodzić się ze stratami i odkupić kontrakty, co jednak dalej wywinduje notowania. Może dostarczyć metal w grudniu (np. do pobliskich magazynów LME w Singapurze bądź Korei) - z własnych rezerw albo pożyczając miedź. Może też "zrolować" część kontraktów na przyszły rok i dopiero wtedy wywiązać się z dostaw. SRB chwaliła się tydzień wcześniej, że ma 1,3 mln ton zapasów miedzi. Wielu uczestników rynku wątpi jednak w te zapewnienia.

Zyskuje Polska Miedź

To, co dzieje się na rynku miedzi, sprzyja KGHM, szóstemu pod względem wielkości producentowi tego metalu na świecie. Wczoraj, po wzroście prawie o 4%, kurs spółki wyniósł 52,3 zł, najwięcej w historii. Firma, która około 10% produkcji sprzedaje do Chin, ma rekordowe wyniki. Narastająco po trzech kwartałach jej zysk jednostkowy wynosi już 1,7 mld zł, a całoroczna prognoza (2,08 mld zł) po ostatniej korekcie w górę jest wykonana w 82%. Zarząd KGHM założył, że średnioroczna cena miedzi wyniesie w tym roku 3,55 tys. USD za tonę. Raczej będzie większa. CA IB ostatnio podwyższyło tegoroczną prognozę średniorocznej ceny spot do ponad 3,61 tys. USD/t. Spodziewa się, że w przyszłym roku będzie to 3,5 tys. USD/t. - Jeżeli ceny miedzi będą dalej rosnąć, to kurs KGHM też będzie bić rekordy - mówi Tomasz Krukowski z CA IB.

To, w jakim stopniu KGHM zarabia na rosnących cenach metali, zależy m.in. od hedgingu. Zarząd spółki poinformował, że w III kwartale tego roku nie wdrożył strategii zabezpieczających cenę miedzi i srebra. Firma ma jednak zabezpieczoną planowaną sprzedaż miedzi w IV kwartale w około 28%. Po jakich cenach, tego nie wiadomo. Raczej niższych niż są teraz na rynku. Sprzedaż miedzi w 2006 r. jest zabezpieczona w około 34%, a w pierwszej połowie 2007 r. w około 22%. Zarząd KGHM w założeniach planu na lata 2005-2009 przyjął, że średnioroczna cena miedzi w przyszłym roku spadnie do 2,65 tys. USD/t, a w 2007 r. do 2,2 tys. USD/t. Z naszych informacji wynika, że po tym, co się dzieje ostatnio na rynku metali, w KGHM trwają prace nad korektą budżetu.

Dariusz Wieczorek, Tomasz Goss-Strzelecki

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: ceny miedzi | notowania | KGHM Polska Miedź SA | rekord | rekordy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »