Reklama

Ronson Europe publikuje wyniki za I kwartał 2016 r.

Ronson Europe wypracował w I kwartale 2016 r. 41,9 mln zł przychodów wobec 40,4 mln zł rok wcześniej, co oznacza wzrost o 3,6%.

Ronson Europe wypracował w I kwartale 2016 r. 41,9 mln zł przychodów wobec 40,4 mln zł rok wcześniej, co oznacza wzrost o 3,6%.

* Spółka przekazała nabywcom 105 lokali o łącznej powierzchni 6,5 tys. m2, podczas gdy przed rokiem było to 121 lokali o powierzchni 6,2 tys. m2.

* Największy wpływ na wyniki I kwartału miał poznański projekt Młody Grunwald, gdzie klientom przekazano klucze do 67 lokali.

* Zysk brutto na sprzedaży wyniósł w I kwartale 2016 r. 4,0 mln zł wobec 4,6 mln zł rok wcześniej.

* Marża brutto na sprzedaży wypracowana w I kwartale wyniosła 9,5% wobec 11,4% przed rokiem.

* Obniżenie marży brutto jest głównie wynikiem przekazywania klientom lokali w mniej zyskownych projektach niż przed rokiem (przede wszystkim w projekcie Młody Grunwald).

Reklama

* Strata netto przypadająca akcjonariuszom jednostki dominującej w I kwartale 2016 r. wyniosła 4,2 mln zł wobec straty sięgającej 2,7 mln zł przed rokiem.

* Łącznie w całym 2016 r. Ronson może przekazać klientom ponad 1000 lokali, co powinno przełożyć się na znaczną poprawę wyników finansowych względem 2015 roku.

- Zgodne z oczekiwaniami pierwszy kwartał 2016 r. pod względem wyników notujemy pod kreską. Jest to ściśle związane z harmonogramem oddawania do użytku naszych inwestycji - w tym okresie nie ukończyliśmy żadnej budowy, co oczywiście nie było niespodzianką. Poprawy wyników możemy spodziewać się już od drugiego kwartału, kiedy to planujemy ukończyć dwie istotne budowy, jednak podobnie jak rok temu najlepsze perspektywy mamy przed sobą w drugiej połowie roku. Zakładamy, że w całym 2016 r. możemy wydać klientom klucze nawet do ponad 1000 lokali, co powinno przełożyć się na znaczącą poprawę wyników finansowych względem ubiegłego roku - powiedział Tomasz Łapiński, dyrektor finansowy Ronson.

Sprzedaż mieszkań

W I kwartale 2016 r. Ronson sprzedał 206 lokali, co oznacza wzrost o blisko 11% w porównaniu do analogicznego okresu w roku ubiegłym, kiedy nabywców znalazło 186 mieszkań. Największą popularnością wśród klientów cieszyły się lokale w warszawskich projektach Espresso (59 sprzedanych lokali) oraz City Link (33 lokale) Ponadto 36 mieszkań sprzedano w poznańskiej Kamienicy Jeżyce.

Celem Ronsona na 2016 r. jest ponownie sprzedaż ponad 900 lokali.

Realizowane i planowane inwestycje

W I kwartale 2016 r. Ronson rozpoczął realizację dwóch projektów: czwartego etapu Espresso w Warszawie ze 146 lokalami oraz trzeciego etapu Młodego Grunwaldu w Poznaniu ze 108 lokalami. Na koniec marca oferta Ronsona sięgała 919 mieszkań. W pierwszych trzech miesiącach br. Spółka nie zakończyła żadnej budowy. W kolejnych kwartałach b.r. planowane jest jednak zakończenie budowy aż siedmiu inwestycji obejmujących łącznie ponad 1050 lokali.

Do końca roku do sprzedaży może trafić jeszcze osiem kolejnych inwestycji obejmujących łącznie ponad 900 lokali. Nowe inwestycje, które mogą zostać uruchomione, to Nova Królikarnia I przy ul. Jaśminowej na Mokotowie (106 lokali), Marina Miasto nad Odrą przy ul. Na Grobli we Wrocławiu (152 lokale) oraz pierwszy etap z 233 lokalami inwestycji przy ul. Marywilskiej na Żeraniu, gdzie docelowo ma powstać ok. 1500 mieszkań. Będzie to pierwszy projekt Spółki o takiej skali.

Pozostałe projekty to kolejne etapy już istniejących osiedli: City Link III (189 lokali), Naturalis IV (57 lokali) w aglomeracji warszawskiej, Chilli City IV (45 lokali) w Poznaniu, Vitalia II (36 lokali) we Wrocławiu oraz Panoramika III w Szczecinie (107 lokali). Ostateczne decyzje o rozpoczęciu kolejnych projektów będą przy tym uzależnione m.in. od tempa uzyskiwania pozwoleń administracyjnych oraz bieżącej sytuacji rynkowej.

Dobre perspektywy na kolejne kwartały 2016 roku

Pod względem przekazań mieszkań i tym samym wyników finansowych bieżący rok zapowiada się jeszcze lepiej niż rok 2015. Łącznie w 2016 r. Ronson może przekazać klientom klucze do ponad 1000 mieszkań (z czego 105 zostało przekazanych w I kwartale). Bazą do przekazań na kolejne kwartały będzie ok. 150 lokali w ramach już zakończonych inwestycji oraz lokale, których budowa zakończy się w bieżącym roku. W sumie jest to ponad 1200 lokali, a ok. 840 z nich było już sprzedanych na koniec I kwartału.

Opr. KM

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »