Ropa po ataku na Colonial Pipeline w centrum uwagi

Dziś uwaga inwestorów będzie się skupiać na rynku surowców, w tym głównie ropy naftowej. Cyberatak zmusił do zawieszenia działalności Colonial Pipeline, największego operatora rurociągów w USA, który zaspokaja 45 proc. potrzeb na paliwo na wschodnim wybrzeżu. Nie wiadomo kiedy dostawy paliw uda się wznowić.

Cena ropy naftowej na giełdzie paliw w USA zwyżkuje w reakcji na cyberatak na największego amerykańskiego operatora rurociągów Colonial Pipeline - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 65,32 USD, wyżej o 0,65 proc.

Kontrakty terminowe na benzynę w USA na NYMEX zwyżkowały aż o 4,2 proc. do 2,2170 USD za galon - najwyższego poziomu od maja 2018 r.

Reklama

Kontrakty terminowe na olej napędowy wzrosły o 0,8 proc. do 2,0264 USD za galon. Ropa Brent w dostawach na lipiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje 68,74 USD za baryłkę, wyżej o 0,67 proc.

Największy w USA operator rurociągów z paliwami Colonial Pipeline, który dostarcza do wschodniej części kraju 45 proc. potrzebnego tam paliwa, wstrzymał w piątek wszelkie operacje po ataku hakerskim.

Hakerzy rozpoczęli swój atak już w czwartek kradnąc dużą ilość danych, zanim zablokowali komputery oprogramowaniem ransomware, i zażądali zapłaty za odblokowanie systemów.

Colonial Pipeline nie poinformował o szczegółach dotyczących ataku. O sprawie powiadomiono organy ścigania i amerykańskie agencje federalne, a spółka zatrudniła specjalistyczną firmę, która ma pomóc w opanowaniu sytuacji.

Nie podano również do kiedy będą zamknięte rurociągi Colonial Pipeline, którymi znad Zatoki Meksykańskiej do wschodniej i południowej części USA codziennie przesyłanych jest 2,5 mln baryłek benzyny, oleju napędowego, paliwa lotniczego i oleju opałowego.

Zamknięcie rurociągów najprawdopodobniej spowoduje nagromadzenie paliw w jednym miejscu, a także niedobory paliwa w innych częściach USA.

Na rynkach pojawiają się obawy, że niektóre amerykańskie rafinerie mogą zostać zmuszone do obniżenia poziomu przerobu ropy.

Traderzy i spedytorzy poszukują statków do dostarczania benzyny, inni zabezpieczają tankowce do gromadzenia benzyny w Zatoce Meksykańskiej.

- Na razie firma korzysta na tym, że nie wiadomo kiedy może wznowić normalne działanie i są wątpliwości czy nastąpi to w krótkim czasie - mówi John Kilduff, partner Again Capital LLC.

- Jednak +ból+ związany z rurociągami tego operatora może przenieść się na cały kraj, jeśli w porcie w Nowym Jorku i innych punktach zaopatrzenia w paliwa na Wschodnim Wybrzeżu zapasy ropy się wyczerpią - dodaje.

ROPA CRUDE

83,76 0,95 1,15% akt.: 25.04.2024, 22:41
  • Max 83,83
  • Min 82,00
  • Stopa zwrotu - 1T 0,00%
  • Stopa zwrotu - 1M 1,46%
  • Stopa zwrotu - 3M 8,80%
  • Stopa zwrotu - 6M -2,02%
  • Stopa zwrotu - 1R 4,23%
  • Stopa zwrotu - 2R -18,61%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Rosyjska grupa cyberprzestępcza DarkSide jest odpowiedzialna za wykryty w piątek cyberatak typu ransomware na sieć największego w USA operatora rurociągów paliwowych Colonial Pipeline - podała telewizja CNN powołując się na anonimowe źródła.

O zaangażowaniu w ten atak grupy DarkSide donosiła również agencja Bloomberg i dziennik "The Washington Post". Jak zaznaczają amerykańskie media, grupa znana jest z tego, że cele jej ataków znajdują się zazwyczaj poza krajami rosyjskojęzycznymi.

W niedzielę operator Colonial Pipeline przekazał, że główny rurociąg jest nadal nieczynny, ale uruchomiono mniejsze linie przesyłowe i firma cały czas pracuje nad przywróceniem pełnej działalności.

W wyjaśnianie zdarzenia zaangażowanych jest kilka amerykańskich instytucji federalnych, w tym FBI, ministerstwo bezpieczeństwa krajowego i resort energii. W związku ze wstrzymaniem prac rurociągów na terenie południowych i wschodnich stanów USA ogłoszono stan alarmowy i pozwolono na dłuższą pracę kierowców cystern dostarczających paliwo.

Tymczasowe zamknięcie rurociągów pokazuje rosnące niebezpieczeństwo cyberataków typu ransomware wymierzonych w krytyczną infrastrukturę i pilną konieczność zabezpieczania się przed nimi - komentują amerykańskie media.

 Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: cyberbezpieczeństwo | ceny paliw | Ropa/LOTOS/wydobycie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »