Reklama

Ropa w drodze na szczyt, złoto zaskoczyło

Notowania ropy naftowej mocno weszły w 2022 rok. Dopiero kończy się styczeń, a notowania tego surowca od początku roku urosły już o około 15 proc. Złoto natomiast jest na kluczowym poziomie 1806 USD za uncję.

 Obecnie notowania ropy naftowej Brent poruszają się w okolicy 90 USD za baryłkę. Ten poziom jest pewną psychologiczną i techniczną barierą, więc prawdopodobnie pokaże się tu większa presja podażowa i próby wypracowania przynajmniej krótkiego odreagowania spadkowego.

Nadal jednak strona popytowa na rynku ropy pozostaje mocna, co wynika z zawirowań politycznych na świecie. Spór na linii Rosja-Zachód oraz ataki jemeńskich bojówek Huti na cele w Zjednoczonych Emiratach Arabskich skutecznie podgrzewają emocje na rynku ropy naftowej i prowadzą do utrzymywania się wzrostów cen tego surowca.

Reklama

 Niemniej, w najbliższych dniach uwaga inwestorów, przynajmniej na chwilę, przerzuci się na OPEC+. Już 2 lutego rozszerzony kartel spotyka się bowiem w celu omówienia dotychczasowych działań w ramach porozumienia naftowego oraz podjęcia decyzji co do wysokości wydobycia ropy w marcu. Wiele wskazuje jednak na to, że zaskoczenia nie będzie, a OPEC+ zdecyduje się na kontynuację stopniowego zwiększania produkcji ropy naftowej o 400 tys. baryłek dziennie każdego miesiąca.

Tymczasem popyt na ropę naftową nadal pozostaje wielką niewiadomą. Mimo utrzymującej się pandemii, nie brakuje jednak optymizmu także w tej kwestii. Inwestorzy wierzą przede wszystkim w ożywienie importu ropy naftowej do Chin w 2022 r., po słabym 2021 r. 

Na razie więc na rynku ropy nadal będzie nerwowo - co w praktyce przełożyło się na dotarcie cen tego surowca do okolic 90 USD za baryłkę, czyli do ostatniej istotnej bariery przed poziomami trzycyfrowymi.

ROPA CRUDE

114,25 0,16 0,14% akt.: 27.05.2022, 06:39
 • Max 114,73
 • Min 113,73
 • Stopa zwrotu - 1T 4,57%
 • Stopa zwrotu - 1M 12,34%
 • Stopa zwrotu - 3M 24,29%
 • Stopa zwrotu - 6M 67,61%
 • Stopa zwrotu - 1R 72,70%
 • Stopa zwrotu - 2R 234,78%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Oczywiście najwięcej obaw wśród inwestorów na rynku ropy naftowej nadal budzi sytuacja wokół Ukrainy. Potencjalne wejście wojsk rosyjskich na teren tego kraju wiązałoby się bowiem z sankcjami wymierzonymi w Rosję, a jest to kluczowy producent ropy naftowej na świecie. Otwarty konflikt w tej części świata zwiększałby także po prostu nerwowość inwestorów na globalnych rynkach i tworzyłby potencjał do pojawienia się jeszcze większej zmienności notowań ropy naftowej.

Pomijając kwestie geopolityczne, na rynku ropy naftowej nie mamy w zasadzie żadnych przełomowych informacji, które sprzyjałyby wzrostom cen ropy.

Popandemiczne ożywienie gospodarcze na świecie stoi bowiem pod znakiem zapytania, zwłaszcza w kontekście planowanych podwyżek stóp procentowych w wielu krajach świata, z USA na czele. Także wczorajsze zapowiedzi możliwego podniesienia poziomu stóp procentowych przed Fed już w marcu br. sprzyjały wyhamowaniu zwyżek cen ropy ze względu na presję silnego amerykańskiego dolara.

 

 

 WGC: Popyt na złoto wzrósł o 10 proc. w 2021 r.

Środowa sesja na rynku złota przyniosła dynamiczny odwrót notowań tego kruszcu w dół, trwający do dzisiaj. Cena złota, która jeszcze w środę przekraczała 1840 USD za uncję, obecnie oscyluje w okolicach 1790 USD za uncję.

Jeśli notowaniom kruszcu nie uda się szybko powrócić ponad psychologiczną barierę 1800 USD za uncję, to będzie to sygnał powracającej słabości strony popytowej na ten rynek. Póki co cena naruszyła ważne wsparcie w rejonie 1806 USD za uncję.

Tymczasem dzisiaj na pierwszy plan wysunęły się informacje fundamentalne, bowiem World Gold Council (WGC) przedstawiła raport dotyczący sytuacji na rynku złota w 2021 roku. Według tej publikacji, w poprzednim roku globalny popyt na złoto wyniósł 4021 ton. Oznacza to, że wzrósł on o 10%, niemniej wciąż pozostawał poniżej poziomów sprzed pandemii, kiedy to roczny popyt oscylował w okolicach 4400 ton.

Raport WGC pokazał, że w 2021 roku wzrósł popyt na złotą biżuterię, większe było także wykorzystanie złota w sektorze przemysłowym oraz zakupy kruszcu przez banki centralne. Niemniej, najsłabszym punktem okazał się popyt inwestycyjny, który w 2021 r. zniżkował aż o 41% w porównaniu do 2020 r.

 Co dalej z popytem na złoto?

Według WGC, w 2022 roku nadal rosnąć będzie popyt na złotą biżuterię oraz zakupy kruszcu przez banki centralne. Prawdopodobnie będzie także widać większe zainteresowanie mniejszymi złotymi sztabkami i monetami.

Natomiast popyt inwestycyjny nadal może mieć trudności z istotnym wzrostem w obliczu podwyżek stóp procentowych - WGC jednak ocenia, że siłą równoważącą może być wysoka inflacja, która skłoni wielu inwestorów do posiadania kruszcu w swoim portfelu.

ZŁOTO

1 852,55 +4,95 0,27% akt.: 27.05.2022, 06:39
 • Max 1 855,04
 • Min 1 845,85
 • Stopa zwrotu - 1T 0,45%
 • Stopa zwrotu - 1M -3,04%
 • Stopa zwrotu - 3M -2,22%
 • Stopa zwrotu - 6M 3,19%
 • Stopa zwrotu - 1R -2,49%
 • Stopa zwrotu - 2R 8,53%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy DM BOŚ

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »