Reklama

Royal Bank of Scotland zwalnia, zamyka placówki

Royal Bank of Scotland w swojej detalicznej odnodze NatWest zwolni 600 osób, zamknie 32 placówki. Związki zawodowe już o tym wiedzą.

400 osób straci pracę w Midlandach, na wschodzie i północy Anglii. 200 osób straci zatrudnienie w Londynie i na południowym-wschodzie.

Reklama

W tym roku RBS już wyrzucił w Wielkiej Brytanii 1500 pracowników. Bank deklaruje, że zwolni w sumie jedną osobę na 12 zatrudnionych. To efekt wielkich zmian w bankowości - klienci korzystają z aplikacji online i nie odwiedzają placówek.

RBS w lutym ogłosił, że przed opodatkowaniem miał 1,98 mld funtów straty netto za 2015 r. To ósmy kolejny rok ze stratą banku. W kulminacji kryzysu lat 2008-2009 bank był bliski upadku. Teraz 73 proc. akcji ma brytyjski rząd. Gabinet zapłacił za walor 50 funtów, teraz papier kosztuje 23 funty.

- - - - -

Santander Bank zwolni 1200 osób w Hiszpanii

Największy bank strefy euro - hiszpański Santander - zwolni w ojczystym kraju 1200 pracowników (w tym 950 z placówek).

Agencje prasowe zostały poinformowane o tych planach po spotkaniu władz instytucji ze związkami zawodowymi. Bank zatrudnia w Hiszpanii 25 000 osób. W zeszłym tygodniu podał, że zamierza tam zlikwidować 450 (13 proc.) placówek. Santander działa także na polskim rynku - pod szyldem Santander Consumer Bank i jako właściciel BZ WBK.

Bank liczy, że większość pracowników, którzy opuszczą firmę, odejdą dobrowolnie lub na wczesną emeryturę. Tych zatrudnionych, którzy będą musieli przenieść się w inny region Hiszpanii, zaoferuje się 20 000 euro.

Zysk netto Santandera zwyżkował rok do roku w 2015 r. o 3 proc. do 5,97 mld euro. Licząc tylko operacje w Hiszpanii zarobek banku w 2015 r. zwiększył się o 18,2 proc. do 977 mln euro.

- - - - -

Santander Consumer Bank SA - bank z hiszpańskiej grupy Banco Santander działający w Polsce pod szyldem Santander Consumer Bank S.A. od 2006 roku.

W roku 2002 poprzez nabycie Bank of America Polska SA rozpoczęto realizację planów działalności w Polsce. Następnie zmieniono nazwę na CC-Bank SA z siedzibą w Poznaniu i rozpoczęto działalność operacyjną. W 2004 roku zmieniono nazwę banku na PTF Bank SA, w efekcie wchłonięcia jednego z największych operatorów kredytowych, jakim było Polskie Towarzystwo Finansowe i przeniesiono siedzibę centrali banku do Wrocławia. Ostatecznie na początku 2006 roku bank przyjął nazwę Santander Consumer Bank SA.

8 czerwca 2010 roku Santander Consumer Bank SA został większościowym właścicielem AIG Bank Polska (99,92 proc.). Poprzedni główny akcjonariusz AIG Banku - AIG Consumer Finance Group, Inc. - objął 30 proc. akcji w Santander Consumer Banku, a Santander Consumer Finance kontroluje pozostałe 70 proc. akcji.

W maju 2009 bank zamknął swoją całą sieć blisko 50 placówek oraz przestał udzielać kredytów hipotecznych, tłumacząc to niską rentownością tego produktu[3].

1 marca 2011 roku AIG Bank Polska SA połączył się z Santander Consumer Bankiem SA i od tej daty oddziały bankowe funkcjonują pod tą właśnie nazwą i logo.

Głównym przedmiotem działalności są:

* kredyty na zakup pojazdów mechanicznych

* kredyty gotówkowe

* karty kredytowe.

- - - - -

Banco Santander (do 2007 r. - Banco Santander Central Hispano) - główny bank w grupie Grupo Santander. W 2004 roku przejął brytyjski bank Abbey. Od 2003 roku działa w Polsce, pod nazwą Santander Consumer Bank. Do grupy Santander należy również Bank Zachodni WBK.

Krzysztof Mrówka

Pobierz darmowy: PIT 2015

Dowiedz się więcej na temat: tym

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »