Reklama

Skarb Państwa zwiększył liczbę oferowanych akcji PKO BP

Skarb Państwa zwiększył oferowany przez siebie pakiet akcji PKO BP o 6,25 mln szt. do 25 mln szt., w wyniku czego łączna liczba akcji oferowanych przez Skarb Państwa i BGK w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB) wyniosła około 153,1 mln szt. - poinformował resort skarbu w komunikacie.

"W związku z dużym zainteresowaniem ofertą Skarb Państwa zdecydował o zwiększeniu oferowanego przez siebie pakietu o 6.250.000 akcji Spółki. Ostatecznie przedmiotem transakcji jest sprzedaż 153.102.731 akcji, w tym 25.000.000 akcji należących do Skarbu Państwa" - napisano w komunikacie.

Reklama

W środę resort informował o zakończeniu przez MSP i BGK budowy księgi popytu na łącznie około 146,85 mln akcji PKO BP. W ramach budowy księgi popytu zbierano zapisy na 18 750 000 akcji banku należących do Skarbu Państwa oraz 128 102 731 akcji należących do Banku Gospodarstwa Krajowego. Cena sprzedaży została ustalona na 34,25 zł za akcję.

"Wpływy ze sprzedaży akcji BGK zasilą program Inwestycje Polskie, natomiast część akcji sprzedawana przez MSP stanowi przychody z prywatyzacji na 2013 r." - powiedział w środę dziennikarzom Paweł Tamborski, wiceminister skarbu.

Pakiet akcji PKO BP sprzedawany przez BGK i Skarb Państwa, przy ustalonej cenie ma wartość ponad 5 mld zł.

Skarb Państwa posiada akcje PKO BP uprawniające do wykonywania 33,39 proc. głosów, a BGK ma akcje, które uprawniają do 10,25 proc. głosów.

- - - - -

Około połowę popytu na akcje PKO BP zgłosili polscy inwestorzy

Około połowę popytu na akcje PKO BP zgłosili polscy inwestorzy, w tym głównie OFE i TFI. Zainteresowanie ofertą zgłosiły też największe instytucje międzynarodowe - poinformowało w komunikacie ministerstwo skarbu państwa. Wartość transakcji wyniosła 5,24 mld zł.

"Transakcja spotkała się z (...) zainteresowaniem krajowych i międzynarodowych inwestorów - w sumie ponad 150 inwestorów z 20 krajów wzięło w niej udział. Około połowę popytu na akcje zgłosili polscy inwestorzy, w tym głównie OFE i TFI, jednocześnie zainteresowanie ofertą zgłosiły największe instytucje międzynarodowe" - podano w raporcie.

BGK poinformował w oddzielnym komunikacie, że sprzedaż akcji przez BGK pozwoli na zwiększenie funduszy własnych banku, a w następstwie tego i akcji kredytowej. Natomiast środki pozyskane przez resort skarbu, czyli 856,3 mln zł, zasilą przychody z prywatyzacji.

Jak podało MSP, duży popyt wpłynął na decyzję o zwiększeniu oferty i "pozwolił uzyskać wycenę z dyskontem wynoszącym 2,97 proc. w porównaniu z ceną zamknięcia akcji PKO BP z 22 stycznia 2013 roku".

Pod względem geograficznym zainteresowani akcjami PKO BP byli głównie inwestorzy z Polski (ok. 67 proc.), Wielkiej Brytanii (ok. 24 proc.) oraz Stanów Zjednoczonych (ok. 6 proc.).

Po przeprowadzeniu transakcji MSP pozostaje właścicielem bezpośrednio pakietu 31,37 proc. akcji banku i pozostaje największym akcjonariuszem banku. Resort nie planuje sprzedaży akcji w najbliższej przyszłości i dodatkowo zobowiązał się do niesprzedawania akcji w PKO BP w ciągu 180 dni od daty transakcji.

MSP i BGK zakończyły w środę proces budowy księgi popytu na łącznie 153,1 mln akcji PKO BP, w tym 128,1 mln papierów posiadanych przez BGK i 25 mln będących własnością MSP. Ostateczna cena w ofercie wyniosła 34,25 zł za akcję.

BGK poinformował w komunikacie, że MSP kończy prace organizacyjne związane z wyłonieniem zarządu i rejestracją spółki Polskie Inwestycje Rozwojowe.

"Na dziś priorytetem jest zakończenie procesu organizacji oraz praca nad listą potencjalnych inwestycji. Nie ma powodu, by PIR otrzymał w tej chwili zastrzyk gotówki. Dziś kładziemy nacisk na promocję Programu wśród przedsiębiorców i samorządów. To projekty mają czekać na pieniądze pochodzące ze sprzedaży akcji spółek Skarbu Państwa, nie na odwrót. Dlatego w tym roku będziemy elastycznie kierować strumień środków bądź do budżetu państwa na przychody z prywatyzacji bądź do Polskich Inwestycji Rozwojowych" - poinformował cytowany w komunikacie BGK Mikołaj Budzanowski, minister skarbu.

Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | Akcji | Skarb Państwa | prywatyzacja | państw

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »