Skarb pewny, prawnicy mniej
Zaskarżenie wyboru dwóch członków rady PKN może podważyć ewentualną decyzję o zmianie prezesa. Resort skarbu jest pewny swego.
W czwartek Bengodi Finance, spółka związana z Janem Kulczykiem, wniosła do sądu pozew o stwierdzenie nieważności uchwał powołujących Jacka Bartkiewicza i Krzysztofa Żyndula do rady nadzorczej PKN Orlen. O sprawie poinformowano także sąd rejestrowy. Zdaniem niektórych prawników może to podważyć ewentualne decyzje dzisiejszej rady nadzorczej PKN w sprawie zmian w składzie zarządu.
- Jeśli strona wniosła skutecznie o zabezpieczenie powództwa, to sąd rejestrowy nie może wpisać tych dwóch członków rady do rejestru. A skoro tak, to decyzje rady mogą być kwestionowane w przypadku, gdy liczba ważnie powołanych członków rady nadzorczej była mniejsza od statutowego minimum - mówi Andrzej Szumański, adwokat i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Czy grozi paraliż?
Nietrudno zgadnąć, czym to mogłoby skutkować.
- W tym wypadku wybór prezesa zarządu byłby nieważny, a posiedzenie rady będzie jedynie spotkaniem o charakterze towarzyskim. Równie dobrze dobrze ja i pan moglibyśmy dokonać zmian w zarządzie płockiej spółki - odpowiada prof. Szumański.
To nie wszystko.
- Sądzę, że rada może nie zdecydować się na wybór prezesa, bo jeśli sąd gospodarczy uznałby zaskarżenie wyboru dwóch członków rady, wybór nowego prezesa byłby nieważny, a spółka musiałaby zapłacić mu odszkodowanie - podkreśla Andrzej Szumański.
Zdaniem innych prawników, którzy jednak chcą zachować anonimowość, cała sytuacja może w ogóle doprowadzić do paraliżu prac rady na kilka miesięcy - do chwili, kiedy sąd gospodarczy zdecyduje czy uchwały WZA w sprawach personalnych były ważne lub nieważne.
- Sprawa byłaby prostsza, gdyby dała się rozwiązać poprzez sąd arbitrażowy. Niestety, takiej możliwości na razie nie ma - podkreśla profesor Szumański.
Pewni swego
Przedstawiciele skarbu państwa są jednak pewni, że powołanie nowych członków rady odbyło się zgodnie z prawem.
- Wskazuje na to szereg niezależnych ekspertyz prawnych. Uważamy też, że obaj członkowie rady dopełnili wszystkich formalności, by mogli zostać powołani w skład tego gremium - twierdzi Michał Stępniewski, reprezentujący w radzie nadzorczej PKN ministra skarbu.
W piątek do warszawskiego sadu rejestrowego wpłynął wniosek z PKN Orlen o zarejestrowanie nowych członków rady.
- Zostanie on rozpoznany w odpowiedniej kolejności - twierdzi Katarzyna Kuć-Kwaśniewicz, zastępująca wiceprezesa sądu.