Spokojna ropa po decyzji OPEC

Cena ropy na giełdzie w Nowym Jorku zmierza w kierunku 23 USD/b Ropa na amerykańskiej giełdzie paliw drożeje o ponad 1 proc. i jest wyceniana blisko 23 USD za baryłkę. Po decyzji OPEC+ o zmniejszeniu wydobycia ropy o 10 mln b/d inwestorzy zastanawiają się, czy to wystarczy, aby złagodzić sytuację związaną z załamaniem popytu na paliwa na globalnych rynkach - podają maklerzy.

Baryłka ropy WTI w dostawach na maj na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 22,68 USD, po zwyżce ceny o 1,25 proc. Ropa Brent w dostawach na czerwiec na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 32,13 USD za baryłkę, wyżej o 1,23 proc.

Kraje OPEC i grupa innych producentów ropy, skupionych w tzw. grupie OPEC+, której przewodzi Rosja, osiągnęły w niedzielę porozumienie w sprawie zmniejszenia światowego wydobycia ropy o 10 mln b/d.

Tymczasem w poniedziałek amerykański prezydent Donald Trump poinformował, że OPEC+ zamierza zmniejszyć wydobycie ropy naftowej o 20 mln baryłek dziennie, a nie o 10 mln, jak podano. "Ograniczenia, które zamierza wprowadzić OPEC+, dotyczą 20 mln baryłek dziennie, a nie 10 mln, o których generalnie się informuje" - napisał na Twitterze Trump, podkreślając swój udział w negocjacjach.

Reklama

Zawarte w niedzielę porozumienie ma doprowadzić do zrównoważenia światowych rynków ropy w trudnym momencie, gdy pandemia SARS-CoV-2 spowodowała spadek popytu o jedną trzecią, a wojna podażowa między OPEC a Rosją groziła kryzysem nadpodaży. Ceny ropy spadały ostatnio do poziomów niespotykanych od lat 90. XX wieku.

- Na razie nie widać szans na powrót do poprzednich poziomów zużycia ropy na świecie aż do 2021 roku - uważa Jeffrey Halley, starszy analityk rynku dla Azji i Pacyfiku w Oanda. "Wiele dobrych wiadomości, które mogłyby wesprzeć notowania ropy, jest już w cenach" - dodaje.

Halley ocenia, że nawet po wstępnym ponownym otwarciu gospodarek na świecie OPEC nadal może stać przed wyzwaniem, aby dopasować podaż swojej ropy do rzeczywistego popytu na ten surowiec. Arabia Saudyjska zadeklarowała w poniedziałek, że jest gotowa jeszcze bardziej ograniczyć dostawy ropy, jeśli będzie to konieczne, a taka decyzja może zapaść na następnym posiedzeniu OPEC+, zaplanowanym na czerwiec. - Arabia Saudyjska obniży jeszcze swoje dostawy ropy, jeśli inne kraje w ramach sojuszu OPEC+ również obniżą produkcję - poinformował saudyjski minister energii książę Abdulaziz bin Salman.

Dodał, że prognozy o jeszcze głębszym spadku popytu na paliwa mogą być zbyt pesymistyczne i że sojusz OPEC+ może nie być pod dalszą presją kolejnego cięcia dostaw surowca. Na zakończenie poniedziałkowej sesji ropa WTI w N.Jorku staniała o 1,5 proc., a Brent na ICE zyskała 0,8 proc.

Ropa Brent natychmiast

82,72 -1,16 -1,38% akt.: 10.05.2024, 22:56
  • Max 84,53
  • Min 82,70
  • Stopa zwrotu - 1T -0,14%
  • Stopa zwrotu - 1M -8,60%
  • Stopa zwrotu - 3M 0,92%
  • Stopa zwrotu - 6M 1,30%
  • Stopa zwrotu - 1R 7,91%
  • Stopa zwrotu - 2R -18,57%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Kluczowe pytanie gdzie składować?

Zdaniem analityków ropa wkracza w okres niespotykanej do tej pory destrukcji popytu, który może oznaczać konieczność dużych zmian w branży naftowej w nadchodzących latach.  Dzienne zużycie ropy może spaść w tym miesiącu o 15-22 mln baryłek dziennie w porównaniu z kwietniem 2019 r. - tak szacują analitycy związani z sektorem energii na świecie.

Pandemia koronawirusa na świecie już doprowadziła do poważnych zakłóceń na rynkach ropy, wstrzymywania produkcji surowca i "pęcznienia" zbiorników z ropą na całym świecie. - Prawdopodobnie to oznacza zmianę dla całej branży naftowej  - oceniają Jeffrey Currie i Damien Courvalin, analitycy Goldman Sachs. Dodają, że w tym miesiącu do magazynów paliw na świecie napłynie ok. 20 mln baryłek ropy dziennie. Eksperci IHS wskazują z kolei, że do połowy roku na świecie może zabraknąć miejsca na składowanie surowca.
Departament Energii USA (DoE) rozważa wynajmowanie krajowym producentom ropy powierzchni, gdzie składowane są teraz strategiczne rezerwy amerykańskiej ropy naftowej - takie nieoficjalne informacje pojawiły się na rynku przed formalnym ogłoszeniem decyzji w tej sprawie.


Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2019



PAP
Dowiedz się więcej na temat: OPEC | ceny ropy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »