Spółki z branży TMT chcą na giełdę

Jeszcze w bieżącym roku na giełdę może trafić kilka nowych spółek informatycznych, wysypu firm z branży należy się jednak spodziewać w 2001 r. Liczba spółek SITech może wzrosnąć wówczas dwukrotnie.

Jeszcze w bieżącym roku na giełdę może trafić kilka nowych spółek informatycznych, wysypu firm z branży należy się jednak spodziewać w 2001 r. Liczba spółek SITech może wzrosnąć wówczas dwukrotnie.

W marcu bieżącego roku, czyli u szczytu "internetowego szaleństwa", ogarniającego warszawską giełdę, przedstawiciele GPW zorganizowali spotkanie, które miało zachęcić firmy informatyczne i internetowe do wejścia na parkiet. Na apel GPW odpowiedziało ok. 100 spółek, z czego kilkanaście jest zainteresowanych debiutem na giełdzie. - Myślę, że jest duża szansa, by jeszcze w bieżącym roku na giełdzie pojawiło się kilka nowych firm informatycznych. Zainteresowanych wejściem na parkiet jest kilkanaście nowych podmiotów - powiedział PARKIETOWI Ryszard Czerniawski, wiceprezes GPW.

Reklama

]Większość ubiegających się o status spółki publicznej to firmy internetowe. - Ile nowych podmiotów trafi na GPW w tym roku, zależy od terminu, w jakim złożą prospekty do KPWiG. Myślę, że w najbliższym czasie powinny one zacząć spływać do Komisji. Złożone wnioski mogą być rozpatrywane równolegle przez nas i KPWiG, co znacznie skróci procedury - stwierdził Ryszard Czerniawski.

Obecnie w KPWiG znajduje się 26 prospektów emisyjnych i 3 memoranda informacyjne, z czego 20 to wnioski nowych firm. Nie wiadomo ile z nich pochodzi od spółek z sektora TMT.

Pierwszą firmą, która odpowiedziała na marcową ofertę GPW, był AtCOM Internet Solutions Provider. Jednak firma ta trafi na parkiet nie wcześniej niż pod koniec przyszłego roku. Prawdopodobnie pierwszą nową spółką IT, która trafi na giełdę w bieżącym roku, będzie bialski dystrybutor sprzętu informatycznego Techmex.

Może do niego dołączyć także inny dystrybutor - wrocławski AB. - To, że następuje nagły wysyp firm, które chcą wejść na giełdę, jest następstwem dobrej koniunktury z początku roku. Wiadomo, że czas reakcji rynku na panującą koniunkturę, jeśli chodzi o oferty pierwotne, jest wydłużony - uważa Dariusz Turkiewicz, analityk Wood & Company.

Zdaniem Turkiewicza, to, że portale zdecydowały się na debiut na parkiecie rodzimym, jest dobrym wyborem. - W większości należą one do liderów rynku i na pewno uzyskają tutaj lepszą wycenę niż za granicą, gdzie nawet byłyby swojego rodzaju egzotyką. Oczywiście, pod warunkiem że na rynku nie zrobi się zbyt tłoczno - uważa.

W 2001 r. na giełdę trafią kolejne firmy informatyczne i internetowe. W obrocie znajdą się akcje portalu internetowego Interia, należącego do radia RMF FM i krakowskiego ComArchu. Na stołecznym parkiecie zadebiutuje także inna spółka zależna ComArchu - CDN. Prawdopodobnie w obliczu dekoniunktury na rynkach zagranicznych na rodzimą giełdę zdecyduje się również Wirtualna Polska. O miano spółki giełdowej będą się także ubiegać: Computer Communication System (integrator), 2Si (integrator), Teta (producent oprogramowania), Incom (dystrybutor), a także inwestujący w firmy high-tech fundusz MCI Management. Wszystko wskazuje na to, że pod koniec przyszłego roku SiTech, reprezentowany obecnie przez 15 podmiotów, może powiększyć się nawet dwukrotnie.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: firmy | dystrybutor | GPW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »