Surowce: Obawy o decyzje banków centralnych i OPEC

Na świecie postępuje ożywienie gospodarcze, a w związku z tym wiele banków centralnych rozpoczyna lub przygotowuje się do wycofywania stymulacji wprowadzonej na czas kryzysu w swoich gospodarkach. Obawy o wycofywanie bodźców stymulacyjnych negatywne dla cen miedzi.

Obawy o wycofywanie bodźców stymulacyjnych negatywne dla cen miedzi Miedź na giełdzie metali w Londynie tanieje z powodu obaw o ograniczanie bodźców stymulujących dla gospodarek, które wcześniej wspierały notowania metali bazowych. Miedź w dostawach 3-miesięcznych tanieje wobec 9.414,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź zniżkuje o 0,30 proc. do 4,2765 USD za funt.

Na świecie postępuje ożywienie gospodarcze, a w związku z tym wiele banków centralnych rozpoczyna lub przygotowuje się do wycofywania stymulacji wprowadzonej na czas kryzysu w swoich gospodarkach.

Reklama

O zmniejszeniu pomocy dla gospodarki myśli m.in. amerykańska Rezerwa Federalna. "Mapy" wycofywania się ze wspierania stymulacyjnego nakreślają też banki centralne W.Brytanii, Kanady, Norwegii, Szwecji, Korei Południowej i Nowej Zelandii

Do tego władze Chin podejmują działania, aby ograniczyć gwałtowne wzrosty cen towarów. Na rynkach pojawiają się więc obawy, że mocny popyt na metale przemysłowe, w tym miedź, może nie utrzymać się w dłuższej perspektywie. Na zakończenie poprzedniej sesji na LME miedź zniżkowała o 6 USD do 9.414,00 USD za tonę.

MIEDŹ

9 193,00 -53,00 -0,57% akt.: 17.01.2025, 19:58
  • Max 9 295,50
  • Min 9 131,00
  • Stopa zwrotu - 1T 1,23%
  • Stopa zwrotu - 1M 2,05%
  • Stopa zwrotu - 3M -3,36%
  • Stopa zwrotu - 6M -4,51%
  • Stopa zwrotu - 1R 10,97%
  • Stopa zwrotu - 2R -0,87%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku jest wyceniana na stabilnym poziomie - po blisko 74 USD za baryłkę - po pięciu tygodniach zwyżek cen. Zbliża się ważne dla inwestorów posiedzenie OPEC+ w sprawie polityki podażowej tego sojuszu - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 74,04 USD, niżej o 0,01 proc.

Ropa Brent w dostawach na sierpień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 76,14 USD za baryłkę, niżej o 0,05 proc.

Na posiedzeniu 1 lipca kraje OPEC+ ocenią sytuację na rynkach paliw i zdecydują o wielkości dostaw ropy.

Sojusz ogłosi zwiększenie podaży swojej ropy, ale zdaniem analityków, nie będzie to wystarczająca podwyżka dostaw, aby dotrzymać kroku ożywieniu globalnego popytu.

Z analizy agencji Bloomberg wynika, że OPEC+ może w sierpniu zwiększyć dostawy ropy o 550 tys. baryłek dziennie. To jednak zaledwie 1/4 globalnego deficytu podaży ropy. "Chociaż jest możliwe, że OPEC+ zdecyduje się na zwiększenie produkcji ropy o nieco ponad 550 tys. baryłek dziennie, jest mało prawdopodobne, aby znacznie przekroczono ten poziom" - ocenia Vandana Hari, współzałożycielka firmy konsultingowej Vanda Insights.

"OPEC+ nie chce +zagrozić+ trwającym zwyżkom cen ropy, a Arabia Saudyjska wydaje się zachowywać ostrożność w związku z ożywieniem popytu" - dodaje.

Tymczasem rozmowy światowych mocarstw z Iranem w sprawie odnowienia porozumienia nuklearnego z 2015 r. mogą się komplikować po amerykańskich nalotach na granicy iracko-syryjskiej.

Po tych nalotach co najmniej pięciu bojowników milicji wspieranych przez Iran zginęło - poinformowało w poniedziałek rano Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie.

Pentagon podał w niedzielę o przeprowadzeniu nalotów na obiekty wspieranych przez Iran milicji na granicy syryjsko-irackiej w odpowiedzi na ataki ich dronów na amerykański personel i obiekty w Iraku. Według Departamentu Obrony USA celem amerykańskich nalotów były obiekty operacyjne i magazyny broni w dwóch lokalizacjach w Syrii i jednej w Iraku.

Zdaniem Pentagonu milicje wykorzystywały te obiekty do prowadzenia ataków bezzałogowych statków powietrznych na wojska amerykańskie w Iraku.

Ataki przeprowadzono na polecenie prezydenta Joe Bidena, który po raz drugi od czasu objęcia urzędu nakazał uderzenia odwetowe przeciwko proirańskiej milicji.

Wcześniej z kolei przewodniczący irańskiego parlamentu Mohammad Baker Kalibaf poinformował, że Teheran nigdy nie przekaże Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej zdjęć z wnętrza niektórych irańskich obiektów nuklearnych, ponieważ umowa z MAEA o monitorowaniu wygasła.

 Na zakończenie poprzedniej sesji WTI na NYMEX zdrożała o 1,0 proc. Od początku tego roku WTI zyskała ponad 50 proc., ponieważ szybkie odbicie popytu na rynkach energetycznych po Covid-19, m.in. w USA, Chinach i Europie, doprowadziło do wzrostu mobilności i większego zużycia paliw transportowych. Ożywienie gospodarcze na świecie wpłynęło też na zniwelowania wcześniejszych dużych zapasów ropy.

ROPA CRUDE

77,40 -0,45 -0,58% akt.: 17.01.2025, 22:58
  • Max 78,56
  • Min 77,14
  • Stopa zwrotu - 1T 1,06%
  • Stopa zwrotu - 1M 10,89%
  • Stopa zwrotu - 3M 9,38%
  • Stopa zwrotu - 6M -5,18%
  • Stopa zwrotu - 1R 6,42%
  • Stopa zwrotu - 2R -4,81%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast
PAP
Dowiedz się więcej na temat: giełdy surowcowe | giełdy towarowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »