Surowce pod presją Chin

Surowce drożeją, ropa naftowa w USA jest wyceniana po 116 USD za baryłkę. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,7 proc. Brent na ICE przekracza 120 USD/b. Ceny surowców rosną w reakcji na łagodzenie blokad antycovdwych w Chinach i prace UE nad wprowadzeniem embarga na rosyjską ropę - informują maklerzy.

Grupa Polsat Plus i Fundacja Polsat razem dla dzieci z Ukrainy

Ceny ropy w górę, bo Chiny łagodzą blokady antycovidowe, a UE pracuje nad embargiem wobec Rosji

  Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 116,04 USD, wyżej o 0,84 proc.

 Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na lipiec jest wyceniana po 112,10 USD za baryłkę, w górę o 0,56 proc. Brent zmierza do zaliczenia już 6. z kolei miesiąca zakończonego zwyżką notowań, a takiej sytuacji nie było od kwietnia 2011 r.

Reklama

W związku z poprawą sytuacji zdrowotnej w Chinach od środy ma zostać zniesione wiele ograniczeń, wprowadzonych z powodu rozprzestrzeniania się Covid-19, co umożliwi firmom wznowienie pracy w 25-milionowym Szanghaju. W mieście tym od wielu tygodni obowiązuje surowy lockdown w związku z epidemią koronawirusa Omikron.

Władze Szanghaju wskazały, że ocenią dokładnie wytyczne o zapobieganiu epidemii i zniosą "nieuzasadnione ograniczenia". Władze mają też wspierać i organizować wznowienie pracy i produkcji w przedsiębiorstwach z różnych sektorów.

 Krzywa zakażeń koronawirusem spada zarówno w Szanghaju, jak i w Pekinie i innych miastach i regionach Chin. To pozwoli na stopniowy powrót do normalności wielu milionów mieszkańców i zwiększy mobilność i tym samym wzrośnie popyt na paliwa.

 "Na razie popyt na paliwa w Chinach jest trudny do przewidzenia, biorąc pod uwagę ryzyko dalszych blokad" - mówi Daniel Hynes, starszy strateg ds. rynków surowcowych w Australia & New Zealand Banking Group Ltd. "Ale podejrzewam, że najgorsze Chiny mają już za sobą" - dodaje.

 Tymczasem kraje UE prowadzą prace nad planem zakazu importu rosyjskiej ropy naftowej.

Ropa Brent natychmiast

87,97 -0,14 -0,16% akt.: 25.04.2024, 03:30
  • Max 88,86
  • Min 87,65
  • Stopa zwrotu - 1T -1,12%
  • Stopa zwrotu - 1M 2,71%
  • Stopa zwrotu - 3M 10,43%
  • Stopa zwrotu - 6M -2,64%
  • Stopa zwrotu - 1R 7,68%
  • Stopa zwrotu - 2R -17,14%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Nałożenie unijnego embarga na rosyjską ropę nadal blokują Węgry - na spotkaniu ambasadorów państw UE w Brukseli w niedzielę, Budapeszt zwrócił się o wyłączenie z sankcji dostaw ropy rurociągami jak i tankowcami.

Komisja Europejska ma przygotować nową propozycję, która ma być dyskutowana przez ambasadorów państw członkowskich w poniedziałek rano. Po południu natomiast rozpocznie się szczyt UE. "Rynek ropy z pewnością na razie przyjmie stanowisko +szklanka jest do połowy pełna+" - ocenia Hynes.

 "Sytuacja na rynkach paliwowych już się zacieśnia, nawet bez nowych sankcji UE na rosyjską ropę, przed szczytem wakacyjnych wyjazdów, co jeszcze mocniej zwiększy zapotrzebowanie na paliwa" - dodaje.

Rynek miedźi

Ceny miedzi na giełdzie w Londynie zwyżkują w reakcji na łagodzenie antycovidowych ograniczeń w Chinach. Miedź na LME w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana wyżej o 0,7 proc. wobec 9.459,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Na Comex miedź kosztuje 4,3415 USD za funt, wyżej o 0,81 proc.

W Chinach notowane są najniższe od niemal 3 miesięcy liczby nowych zachorowań na Covid-19, a władze w Szanghaju i Pekinie decydują o łagodzeniu antycovidowych blokad, co pozwoli m.in. wznowić działalność firm i wpłynie na wzrost zapotrzebowania na surowce, w tym metale bazowe.

Przestrzeganie przez chińskie władze zasady "Zero Covid" pociągnęło za sobą spadek m.in. wydatków konsumenckich, ograniczenie produkcji, zmniejszenie zapotrzebowania na surowce.

Większość strategów ocenia, że Chinom trudno będzie w tym roku osiągnąć cel wzrostu gospodarczego na poziomie 5,5 proc. z powodu zakłóceń w gospodarce. Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie zyskała 106 USD do 9.459 USD za tonę.

MIEDŹ

9 781,00 -16,00 -0,16% akt.: 25.04.2024, 03:29
  • Max 9 783,50
  • Min 9 749,00
  • Stopa zwrotu - 1T 2,80%
  • Stopa zwrotu - 1M 9,97%
  • Stopa zwrotu - 3M 15,62%
  • Stopa zwrotu - 6M 21,94%
  • Stopa zwrotu - 1R 10,83%
  • Stopa zwrotu - 2R -3,26%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

PAP
Dowiedz się więcej na temat: giełdy | Chiny | COVID-19 | Szanghaj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »