Szykuje się debiut na warszawskiej giełdzie. To znany deweloper

Grupa Murapol, jeden z największych deweloperów mieszkaniowych w Polsce, ogłasza zamiar przeprowadzenia pierwszej oferty publicznej akcji (IPO) i wejścia na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie - poinformowała spółka w komunikacie prasowym. Oferta obejmie wyłącznie istniejące akcje spółki.

Grupa Murapol jest obecna na rynku nieruchomości mieszkaniowych w Polsce od ponad 22 lat. Teraz spółka wybiera się na giełdę. Jak podano, oferta - obejmująca wyłącznie istniejące akcje spółki - skierowana będzie do inwestorów indywidualnych i wybranych inwestorów instytucjonalnych w Polsce oraz do wybranych zagranicznych inwestorów instytucjonalnych, ale poza terytorium Stanów Zjednoczonych Ameryki. 

W związku z ofertą, większościowy akcjonariusz Murapolu, czyli amerykański fundusz z branży inwestycji alternatywnych, Ares Management, ma zamiar sprzedać akcje stanowiące do 25 proc. kapitału zakładowego spółki. Jak podano w komunikacie, jeśli popyt będzie "odpowiedni", liczba oferowanych inwestorom akcji może zostać zwiększona - nie przekroczy jednak progu 35 proc. kapitału zakładowego. W ofercie chcą wziąć udział członkowie zarządu i rady nadzorczej Murapolu - Maciej Dyjas i Nebil Şenman zadeklarowali nabycie za pośrednictwem współkontrolowanej spółki akcje stanowiące łącznie około 5 proc. kapitału zakładowego Murapolu. 

Reklama

Murapol obiecuje akcjonariuszom dywidendę

Spółka kusi potencjalnych nabywców akcji wizją wypłaty dywidendy - jak czytamy w komunikacie prasowym, zarząd będzie rekomendować radzie nadzorczej wypłatę akcjonariuszom co najmniej 200 mln zł (część z zysku za 2023 rok płatna w pierwszej połowie 2024 roku, a pozostała część w formie zaliczki na poczet dywidendy za 2024 rok płatna w czwartym kwartale 2024 roku). W kolejnych latach Murapol chce wypłacać co najmniej 75 proc. skonsolidowanego zysku netto, przy czym spółka szacuje, że kwota ta nie będzie niższa niż 200 mln zł. 

Murapol próbował wejść na GPW już dwa lata temu - ofertę jednak odwołano w związku z pogorszeniem sentymentu na rynkach finansowych. Ares chciał wówczas spieniężyć 35 proc. akcji spółki. Zdążono wówczas przeprowadzić budowę księgi popytu, w efekcie czego cenę maksymalną za akcję ustalono na 40 zł, co przełożyło się na 570 mln zł wartości całej oferty. 

Sygnały o tym, że deweloper planuje drugie podejście do giełdowego debiutu, pojawiły się już we wrześniu - "Puls Biznesu" pisał wówczas, że spółka chce wykorzystać wzrosty cen nieruchomości i dobrą koniunkturę w branży. Powodzenie IPO Murapolu stanowiłoby zapewne duży impuls dla rynku - debiutów na GPW od lat jest jak na lekarstwo. Plany wejścia na giełdę miała ostatnio spółka kosmetyczna Dr Irena Eris, ale zarzuciła je latem z powodu "niesprzyjających warunków rynkowych".

Murapol spodziewa się wzrostu sprzedaży

Murapol działa w kilkunastu najważniejszych miastach Polski, w tym w Warszawie, Łodzi, Poznaniu, Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku i Katowicach. W swojej ofercie ma głównie mieszkania o metrażach 38-52 m2 w segmencie popularnym i popularnym premium. Od 2021 roku rozwija także działalność w sektorze budowy lokali na rzecz instytucjonalnego wynajmu (PRS). 

W latach 2020-2022 Murapol sprzedał łącznie 10 699 lokali i przekazał klientom 9 189 lokali. W ciągu trzech pierwszych kwartałów bieżącego roku Murapol sprzedał zaś łącznie 2325 lokali i zrealizował 3 080 przekazań. Grupa zakłada sprzedaż lokali klientom detalicznym na poziomie około 2900 w 2023 roku oraz około 3700-3800 w 2024 roku.  Wizja rosnących wolumenów sprzedaży również ma zachęcić potencjalnych inwestorów. 

Według stanu na koniec września 2023 roku, bank ziemi grupy umożliwia jej wybudowanie około 19,8 tys. lokali o łącznej powierzchni użytkowej około 853,2 tys. m kw. w 17 miastach Polski. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: GPW | debiut na GPW | Murapol S.A.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »