TAURON i PKM Jaworzno rozpoczynają testy technologii ładowania autobusów elektrycznych
TAURON Dystrybucja i Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Jaworznie rozpoczynają współpracę w zakresie badań i rozwoju technologii ładowania autobusów elektrycznych. Firmy przeprowadzą roczne testy pojazdu elektrycznego oraz infrastruktury ładowania w warunkach normalnej eksploatacji.
Współpraca miedzy firmami będzie miała na celu przede wszystkim przeprowadzenie prac badawczych w zakresie infrastruktury ładowania dla miejskich elektrycznych systemów autobusowych.
- TAURON rozpoczął już dawno badania nastawione na dynamiczny rozwój nowego segmentu rynku jakim jest elektromobilność i planuje kolejne projekty z jej zakresu. W te działania wpisuje się współpraca z samorządami rozwijającymi na swoim terenie zrównoważony transport publiczny, stawiający na pojazdy elektryczne i nowe technologie. Chcemy wspierać tego typu działania i stąd nasza współpraca w zakresie badań nad technologią ładowania autobusów elektrycznych - mówi Jarosław Broda, Wiceprezes Zarządu ds. Zarządzania Majątkiem i Rozwoju TAURON Polska Energia.
Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Sp. z o.o. w Jaworznie już prawie cztery lata testuje pojazdy elektryczne. W ubiegłym roku, wprowadziło do regularnej eksploatacji autobus elektryczny, aby zdobyć doświadczenie pod kątem dalszego rozwoju floty z alternatywnym napędem.
- W najbliższym czasie, z pomocą środków unijnych, planujemy wymienić połowę naszej floty na autobusy elektryczne. W ciągu najbliższych dwóch lat około 20-25 autobusów powinna jeździć na prąd. Przy takiej skali niezwykle ważną kwestią jest wypracowanie optymalnych rozwiązań w zakresie technologii ładowania - tłumaczy Zbigniew Nosal, prezes PKM Jaworzno.
W pierwszym etapie współpracy testowana będzie infrastruktura ładowania typu plug-in. Rozwój elektromobilności wymaga również rozwoju i dostosowania sieci dystrybucyjnych, dlatego przedmiotem badań będzie między innymi wpływ ładowania na parametry jakości energii elektrycznej w sieci dystrybucyjnej oraz wydajność często ładowanych baterii. W kolejnym etapie zostanie uruchomiona pilotażowa stacja ładowania i szybkiej wymiany baterii dla autobusów elektrycznych. System zostanie wykorzystany do przeprowadzenia testów i prac badawczo-rozwojowych w zakresie zarządzania procesem ładowania oraz optymalnego wykorzystania infrastruktury elektroenergetycznej.
Dla PKM Jaworzno udział w projekcie to kolejny krok w budowaniu nowoczesnej, ekologicznej, sprawnej i komfortowej komunikacji miejskiej. TAURON liczy na zdobycie doświadczeń w zakresie magazynowania energii, rozwoju inteligentnych sieci energetycznych (tzw. Smart Grid) oraz poprawy efektywności energetycznej.
Pojazd używany do testów to niskopodłogowy, klimatyzowany, dwunastometrowy Yutong, który jednorazowo jest w stanie przewieźć około 80 pasażerów. Producent deklaruje, że autobus jest w stanie przejechać na jednym ładowaniu około 150 km.
Współpraca z partnerem samorządowym przy rozwijaniu zrównoważonego transportu publicznego, wpisuje się w szerszy kontekst zaangażowania spółek Grupy TAURON we wspieranie segmentu elektromobilności.
TAURON Dystrybucja rozpoczął w tym roku projekt "Energia dla mobilności", który jest przedsięwzięciem badawczo-rozwojowym z obszaru elektrycznej mobilności i systemów magazynowania energii. Spółka od czterech miesięcy prowadzi testy samochodów zasilanych energią elektryczną, aby pozyskać doświadczenia i zebrać dane związane z użytkowaniem pojazdów elektrycznych we flotach firmowych.
TAURON Polska Energia jest również sygnatariuszem podpisanego w czerwcu Listu Intencyjnego pomiędzy Narodowym Centrum Badań Jądrowych, Politechnika Warszawską i spółkami sektora energetycznego, którego głównymi celami są współpraca nakierowana na prowadzenie badań i analiz w zakresie rozwoju, promowanie i upowszechnianie elektromobilności Polaków, rozwój przemysłu elektromobilności w Polsce, a w szczególności współdziałanie w uruchamianiu i we wdrażaniu wyników prac naukowo-technicznych w tym zakresie.
Opr. KM