Tauron już nie chce węgla z PGG

Giełdowa spółka Tauron (TPE, GPW) doręczyła Polskiej Grupie Górniczej oświadczenie o wypowiedzeniu umowy sprzedaży węgla zawartej 18 stycznia 2018 r. Polska Grupa Górnicza (PGG) nie uznaje za skuteczne tego wypowiedzenia z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia.

Na podstawie umowy PGG dostarcza węgiel energetyczny do spółek: Tauron Wytwarzanie, Tauron Ciepło oraz Nowe Jaworzno Grupa Tauron.

W 2019 r. spółka zakupiła od PGG 2,52 mln ton węgla, co stanowiło 38 proc. tego paliwa zakupionego ogółem, a 44 proc. dostaw węgla do produkcji energii elektrycznej i ciepła zostało zaspokojone surowcem z zakładów górniczych grupy Tauron.

"Emitent zwraca uwagę, że warunki gospodarcze, które mają bezpośredni wpływ na działalność emitenta uległy istotnej zmianie. Emitent odnotował nadmierne trudności w bieżących odbiorach węgla wskutek ograniczonej produkcji i sprzedaży energii elektrycznej wynikającej z sytuacji rynkowej i pogodowej" - napisano w komunikacie.

Jak podano, powyższe okoliczności oraz brak porozumienia z PGG w kwestii zmiany warunków współpracy, w szczególności w odniesieniu do cen jednostkowych węgla oraz rocznych ilości dostaw węgla spowodowały, że Tauron złożył PGG oświadczenie o wypowiedzeniu umowy z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na 30 czerwca 2021 r.

"Oświadczenie zawiera jednak zastrzeżenie, iż w przypadku bezskuteczności oświadczenia Emitenta o wypowiedzeniu Umowy z zachowaniem wyżej wskazanego sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia, oświadczenie to należy traktować jako wypowiedzenie Umowy złożone z zachowaniem dwuletniego okresu wypowiedzenia ze skutkiem na koniec roku kalendarzowego, w którym upłynie okres wypowiedzenia, tj. na dzień 31 grudnia 2022 r." - napisano.

Reklama

TAURONPE

3,2050 0,1810 5,99% akt.: 07.05.2024, 17:51
  • Otwarcie 3,0900
  • Max 3,4500
  • Min 3,0900
  • Kurs odniesienia 3,0240
  • Suma wolumenu 17 679 653
  • Suma obrotów 58 001 706,45
  • Widełki dolne 3,0600
  • Widełki górne 3,7380
Zobacz również: BEDZIN CEZ COLUMBUS

Tauron podał, że wypowiedzenie umowy pozwoli na uniknięcie negatywnych skutków finansowych wynikających z dalszej jej realizacji.

Spółka wyraziła jednocześnie intencję kontunuowania długoterminowej współpracy z PGG na wspólnie określonych, nowych warunkach, dostosowanych do bieżących warunków rynkowych kontraktacji węgla.

Spółka podkreśliła, że wypowiedzenie umowy nie powinno zakłócić działalności operacyjnej grupy. Ewentualne dodatkowe zapotrzebowanie na paliwo węglowe zostanie zaspokojone w szczególności przez produkcję tego surowca przez zakłady górnicze należące do grupy.

- - - - -

Polska Grupa Górnicza nie uznaje sześciomiesięcznego wypowiedzenia umowy przez Tauron

Polska Grupa Górnicza (PGG) nie uznaje za skuteczne wypowiedzenia przez Tauron umowy na dostawy węgla z zachowaniem sześciomiesięcznego okresu wypowiedzenia; oczekuje w tym zakresie okresu dwuletniego - poinformowała PGG.

"PGG oczekuje respektowania zapisów umowy i zachowania dwuletniego okresu wypowiedzenia" - oświadczyli przedstawiciele największej górniczej spółki w odpowiedzi na informację o wypowiedzeniu umowy przez Tauron.

PGG wskazuje, że Tauron wykonał tegoroczny kontrakt zaledwie w niespełna jednej trzeciej. "Wykonanie kontraktu przez Tauron Polska Energia w 2020 roku do dnia dzisiejszego wyniosło niespełna 32 proc. zamówionej ilości węgla" - podała w oświadczeniu Polska Grupa Górnicza.

PGG przypomina, że umowa wieloletnia miała chronić obie strony przed wahaniami cen CIF ARA (indeks cen węgla w europejskich portach Amsterdam, Rotterdam, Antwerpia - PAP) i w ten sposób równomiernie rozkładać ryzyko na obie strony kontraktu.

"W pierwszym okresie obowiązywania umowy ceny PGG były niższe od cen CIF ARA i Tauron Polska Energia kontrakt wykonywał. Kiedy indeks CIF ARA uległ obniżeniu, Tauron Polska Energia wystąpił z żądaniem zmiany ceny i faktycznie zmniejszył odbiory węgla, przenosząc całe ryzyko kontraktu na PGG" - podała Grupa.

We wtorek Tauron, który w ub. roku kupił od Polskiej Grupy Górniczej ponad 2,5 mln ton węgla, wypowiedział zawartą blisko trzy lata temu umowę na dostawy surowca z tej największej górniczej spółki. Tauron tłumaczy to sytuacją rynkową oraz brakiem porozumienia z PGG ws. cen i ilości węgla.

"Warunki gospodarcze, które mają bezpośredni wpływ na działalność emitenta (Grupy Tauron - PAP) uległy istotnej zmianie. Emitent odnotował nadmierne trudności w bieżących odbiorach węgla wskutek ograniczonej produkcji i sprzedaży energii elektrycznej wynikającej z sytuacji rynkowej i pogodowej" - podał Tauron we wtorkowym raporcie bieżącym.

- - - - -
Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz! 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: energetyka | górnictwo polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »