UBS: Kolejne miesiące na rynkach akcji mogą być pozytywne

Kolejne miesiące na rynkach akcji mogą być pozytywne napisał w raporcie Mark Haefele z banku UBS. Jego zdaniem banki centralne świata nie zdecydują się zaostrzenie polityki. Wszystko to będzie sprzyjać dalszemu osłabieniu amerykańskiego dolara.

Bank spodziewa się, że wprowadzenie szczepionek wesprze ożywienie gospodarcze, wzrost zysków przedsiębiorstw i dalsze zwyżki na akcjach, na czele z bardziej cyklicznymi częściami rynku.

- Pomimo 12 proc. wzrostu światowych akcji w listopadzie, który był najsilniejszym miesiącem w historii, wierzymy, że kolejne miesiące będą równie pozytywne.

Nasz główny scenariusz zakłada 6 proc. zwrot dla akcji w najbliższych sześciu miesiącach - mówi, cytowany w raporcie, Mark Haefele, Chief Investment Officer Global Wealth Management w banku UBS.

Reklama

Jak dodał, w prognozie bardziej optymistycznej, zakładającej szybką dystrybucję szczepionek na rozwiniętych rynkach, bank spodziewa się 12 proc. wzrostu.

Haefele wskazał m.in. na zwrot w kierunku globalnych spółek o małej kapitalizacji. Mimo że wzrosły one 15 proc. od początku listopada, nadal pozostają w tyle o 2 punkty procentowe od początku roku.

Globalna wartość również wzrosła o 15 proc. od początku listopada, ale do chwili obecnej pozostaje o 4 proc. niższa niż na początku roku.

"Naszym najczęściej wybieranym regionem pozostają akcje w Wielkiej Brytanii, które od początku listopada wzrosły o 12 proc., ale nadal pozostają o 13 proc. poniżej poziomu od początku roku" - zauważył przedstawiciel banku UBS.

Jego zdaniem w przypadku instrumentów o stałym dochodzie, należy spodziewać się kontynuacji poszukiwań rentowności. - Nie sądzimy, aby poprawa perspektyw gospodarczych przełożyła się na wyższe stopy procentowe w najbliższej przyszłości.

Banki centralne raczej nie zaostrzą polityki, dopóki luki popytowe nie znikną, co prawdopodobnie będzie trwać przez lata, a nie miesiące - dodał Haefele.

Zwrócił uwagę na grę na rentownościach na obligacjach państw rynków wschodzących denominowanych w dolarach amerykańskich, czy azjatyckich kredytach o wysokiej rentowności.

Jednocześnie UBS spodziewa się dalszego osłabienia dolara.

USD/PLN

3,9829 -0,0085 -0,21% akt.: 26.02.2024, 02:52
  • Kurs kupna 3,9811
  • Kurs sprzedaży 3,9846
  • Max 3,9925
  • Min 3,9815
  • Kurs średni 3,9829
  • Kurs odniesienia 3,9914
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii! 

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdźPAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »