Reklama

USA: Spadki głównych indeksów

Sesja na Wall Street przyniosła początkowo nieduże zmiany po silnych wzrostach z wtorku, ale w drugiej części dnia inwestorzy zdecydowali się na realizację zysków. Uwaga inwestorów koncentrowała się na wynikach kwartalnych amerykańskich spółek i odczycie inflacji w USA za wrzesień.

Na zamknięciu Dow Jones Industrial spadł o 0,92 proc., do 16 461,32 pkt.

Reklama

S&P 500 stracił 0,73 proc. i wyniósł 1927,11 pkt.

Nasdaq Comp. spadł o 0,83 proc. i wyniósł 4382,85 pkt.

Ceny konsumpcyjne w USA we wrześniu wzrosły o 0,1 proc. mdm. Rok do roku wskaźnik CPI wzrósł o 1,7 proc. Analitycy spodziewali się, że wskaźnik CPI pozostanie bez zmian mdm oraz rdr. wyniesie 1,6 proc. mdm.

Dane na temat inflacji mają kluczowe znaczenie w kontekście przyszłości polityki monetarnej w USA. Najbliższe posiedzenie Fed zaplanowane jest w przyszłym tygodniu. Fed informował wcześniej, że zamierza ogłosić zakończenie programu luzowania ilościowego właśnie po tym posiedzeniu.

Jednocześnie amerykański bank centralny może zasygnalizować, że stopy proc. w USA pozostaną bez zmian dłużej niż to do tej pory zakładano. Jeszcze niedawno Fed sugerował, że pierwsza podwyżka stóp proc. możliwa jest w połowie przyszłego roku, do przesunięcia tej daty na późniejszy termin mogą jednak skłonić Fed spadające oczekiwania inflacyjne w USA.

- Odczyt inflacji pokazuje, że Fed na razie nie ma problemu z poziomem cen - ocenił Peter Cardillo, główny ekonomista w Rockwell Global Capital.

Drugim obok danych o inflacji kluczowym tematem były w środę wyniki kwartalne amerykańskich spółek. Okazywały się one generalnie lepsze od konsensusów.

- Wydźwięk większości raportów kwartalnych jest pozytywny, co jest dobra wiadomością z punktu widzenia fundamentów rynkowych. Konsolidacja może jeszcze utrzymać się na kolejnej sesji, a później mogą powrócić wzrosty - dodał.

Ze spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500, które podały swoje wyniki za III kwartał, 80 proc. zaprezentowało raporty lepsze od oczekiwań analityków na poziomie zysku netto. 61 proc. pokazało natomiast lepsze od oczekiwań rynku przychody.

Analitycy spodziewają się, że zysk spółek wchodzących w skład indeksu S&P 500 wzrósł o 5,9 proc. rdr w III kwartale, a przychody poszły w górę o 4 proc. - wynika z ankiet przeprowadzonych przez Bloomberga.

Skorygowany zysk na akcję spółki Boeing wyniósł w trzecim kwartale 2,14 USD. Analitycy oczekiwali zysku 1,97 USD na akcję.

Dow Chemical, największa spółka chemiczna w USA, zanotowała zysk na akcję w wysokości 72 centów. Analitycy spodziewali się zysku 67 centów na akcję.

U.S.Bancorp zanotował zysk 78 centów na akcję. Analitycy spodziewali właśnie takiego zysku.

Bardzo dobre wyniki podał Yahoo. Zysk na akcje spółki wyniósł 52 centy, podczas gdy analitycy zakładali, że będzie to 30 centów.

W centrum uwagi rynków utrzymuje się strefa euro. Z nieoficjalnych informacji wynika, że EBC kontynuował w środę skup obligacji zabezpieczonych, tym razem od banków hiszpańskich.

Tymczasem hiszpańska agencja informacyjna EFE podała, powołując się na anonimowe źródła, że co najmniej 11 ze 130 testowanych banków oblało stress testy EBC.

Z informacji agencji wynika, że po trzy z tych banków są z Grecji oraz Włoch, dwa są z Austrii oraz po jednym z Belgii i z Portugalii. Nie jest jednak jasne, czy te informacje dotyczą stress testów przeprowadzanych przez EBC czy też stress testów przeprowadzanych również obecnie przez Europejską Agencję Nadzoru Bankowego (EBA).

EBC, który ogłosi rezultaty stress testów w sektorze bankowym w niedzielę, oświadczył w środę, że do tej pory o wynikach nie zostały jeszcze poinformowane testowane banki.

Dowiedz się więcej na temat: Główną | glowne | Wall Street

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »