Wielkie zakupy złota w NBP. W rezerwach przybyło 15 ton

W kwietniu Narodowy Bank Polski (NBP) zwiększył swoje rezerwy złota. Polskiemu bankowi centralnemu mogło przybyć w rezerwach nawet 15 ton złota - wynika z obliczeń portalu Bankier.pl.

W kwietniu Narodowy Bank Polski (NBP) zwiększył swoje rezerwy złota o ok. 15 ton - podał portal Bankier.pl. Jeśli te kalkulacje okażą się prawidłowe, oznacza to, że kwietniowe zakupy polskiego banku centralnego były najwyższe od prawie czterech lat. 

NBP kupił prawie 15 ton złota?

"W kwietniu Narodowy Bank Polski zwiększył swoje rezerwy złota o prawie 15 ton (...). Byłyby to pierwsze od czerwca 2019 roku większe zakupy żółtego metalu w wykonaniu polskiego banku centralnego" - podaje portal. 

Aby obliczyć wielkość zakupów NBP, analitycy posłużyli się danymi dotyczącymi aktualnych rezerw udostępnianymi przez bank centralny oraz danymi z LBMA, czyli Londyńskiej Giełdy Złota. Z tych wynika, że w kwietniu w rezerwach NBP przybyło ponad 476 tys. uncji złota, czyli ok. 14,8 ton.  

Reklama

"Oznacza to, że polskie rezerwy złota zostały powiększone do ok. 243,5 ton" - podał Bankier.pl. "Jeśli te dane zostaną potwierdzone w statystykach płynnych aktywów i pasywów w walutach obcych, oznaczać to będzie pierwszy od prawie czterech lat zakup złota w wykonaniu polskiego banku centralnego" - dodano w artykule. 

Poprzedni duży zakup, w lipcu 2019 roku, był znacznie większy niż obecny. Wtedy NBP informował o zakupie stu ton złota.

NBP zwiększa rezerwy złota

Pod koniec marca 2023 roku bank centralny podał informacje o wartości złota znajdującego się wtedy w rezerwach. Było to 7,35 mln uncji o wartości niemal 59,2 mld złotych.  

W ostatnim czasie prezes NBP Adam Glapiński wielokrotnie podkreślał także, że kierowany przez niego bank centralny chce zwiększać rezerwy złota. - Chętnie bym zwiększył rezerwy złotowe NBP; świat bardzo bierze pod uwagę zasoby złota, bo są pewne, elastyczne i łatwe do użycia - mówił jeszcze w styczniu Glapiński.  

ZŁOTO

2 714,82 +5,42 0,20% akt.: 13.12.2024, 02:28
  • Max 2 716,36
  • Min 2 703,50
  • Stopa zwrotu - 1T 2,97%
  • Stopa zwrotu - 1M 4,86%
  • Stopa zwrotu - 3M 8,41%
  • Stopa zwrotu - 6M 17,99%
  • Stopa zwrotu - 1R 37,86%
  • Stopa zwrotu - 2R 52,19%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Jak wskazuje Bankier.pl, po ostatnich zakupach Polska już niemal dogoniła Tajlandię, jeśli chodzi o wielkość rezerw złota. Pozostała też na 22. miejscu na świecie w klasyfikacji największych rezerw złota w posiadaniu państwa. 

Jeśli chodzi o nasz region, czyli Europę Środkowo-Wschodnią, mamy największe rezerwy złota. Tak wynika z analiz Światowej Rady Złota z listopada ubiegłego roku. Europejskim liderem są Niemcy. W listopadzie 2022 roku posiadały w swych rezerwach ok. 3300 ton tego metalu. 

"Ogółem Polska zajmuje pod tym względem ósme miejsce w Unii Europejskiej i 12. w Europie" - podawała Rada w listopadzie. Dla porównania - rezerwy złota na Węgrzech wynosiły wtedy 94,5 tony, na Słowacji - 31,7 ton, a w Czechach - 12 ton.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: złoto | NBP | rezerwy złota
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »