WIG20 najniżej od ponad miesiąca

Po trwającej pięć miesięcy niemal niezakłóconej zwyżce notowań akcji w naszym regionie przyszedł czas na realizację pokaźnych zysków. Mimo panicznych reakcji inwestorów analitycy oczekują jednak, że spadki będą przejściowe.

Wczorajsza wyprzedaż akcji to kontynuacja tendencji zapoczątkowanej w połowie ubiegłego tygodnia. WIG20 zanotował historyczne maksimum jeszcze 3 października - 2564,88 pkt. Od tego czasu indeks stopniowo podąża w dół. Od szczytu oddalił się już o 8,9%. Mimo to inwestorzy, którzy kupowali akcje największych spółek jeszcze w połowie maja, nadal mogą cieszyć się sporymi zyskami. Nawet po ostatniej wyprzedaży WIG20 znajduje się o 28% wyżej niż w połowie maja.

Pokaźne zarobki

Pokusa do realizacji zysków przez inwestorów zagranicznych jest tym większa, że zarobili oni nie tylko na wzroście kursów akcji, ale także na umocnieniu złotego. W połowie maja euro kosztowało między 4,15 a 4,20 zł. Nawet mimo wczorajszej wyprzedaży naszej waluty, kurs EUR/PLN utrzymuje się znacznie niżej - w okolicy 3,90 zł. WIG20 wyrażony w euro zwyżkował od 16 maja do ostatniego szczytu o 51%, podczas gdy ten sam indeks wyrażony w złotych poszedł w tym czasie w górę o 40%.

Reklama

O ile spadki na GPW trwają od tygodnia, to na rynku pieniężnym niekorzystna dla posiadaczy obligacji tendencja utrzymuje się już od połowy września. W tym czasie rentowność 10-letnich papierów podskoczyła z nieco ponad 4,4% do ponad 4,9%. Trwająca wyprzedaż obligacji i wczorajsze załamanie na rynku akcji doprowadziły do spadku notowań złotego. Kurs naszej waluty spadł nie tylko względem dolara, ale także słabnącego na światowych rynkach euro. Dodatkowo niekorzystną informacją był większy od oczekiwanego przez inwestorów deficyt obrotów bieżących

Jeszcze większą pokusę do realizacji zysków mają gracze na Węgrzech. Indeks BUX od połowy maja do ostatniego szczytu urósł aż o 50%, a od początku roku - o 60%. Do węgierskich aktywów zaczęły zniechęcać inwestorów zapowiedzi zwiększenia deficytu budżetowego oraz oddalająca się perspektywa przyjęcia euro.

Giełdy wrażliwe na stopy

Analitycy wskazują, że moment realizacji zysków zbiegł się w czasie z rosnącymi obawami przed szybkim wzrostem stóp procentowych w USA w celu powstrzymania dalszego wzrostu inflacji. Większa opłacalność bezpiecznych lokat w USA skłania globalnych graczy do wycofania się z obarczonych ryzykiem inwestycji na rynkach wschodzących. Potwierdzeniem tej tezy są też spadki na zaliczanych do rynków wschodzących giełdach Ameryki Łacińskiej. Brazylijski indeks Bovespa poszedł w dół o ponad 3%. Podobnymi czynnikami tłumaczono odwrót od akcji w naszym regionie na początku marca. Wówczas fala wyprzedaży trwała blisko trzy miesiące, a WIG20 zniżkował o 14%.

W mniejszym stopniu pogorszenie nastrojów można wytłumaczyć słabnącą koniunkturą na giełdach światowych. Niemiecki DAX oddalił się od ostatniego szczytu o niecałe 4%.

W wyniku trwających już osiem sesji spadków WIG20 powrócił do poziomu z 9 września. Przecena jest szybsza niż wcześniejsza zwyżka. Od poziomu z 9 września do ostatniego szczytu WIG20 rósł przez 16 sesji.

Opinie analityków rynków Europy Środkowowschodniej

Roger Monson, strateg w CAIB
Wydarzenia w regionie to efekt tendencji na rynkach światowych. Rośnie presja inflacyjna w USA, co może prowadzić do dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej przez Fed. Także EBC i Bank Japonii rozważają podwyższenie stóp. Spodziewam się korekty jeszcze o 5% w dół. Potem powróci optymizm i indeksy w końcu roku znajdą się o 5-10% wyżej niż teraz. Przeszkodą we wzroście może być słaba koniunktura w USA.

John Lomax, strateg w HSBC
Główną przyczyną wyprzedaży w regionie są obawy przed większym (od oczekiwanego dotychczas) wzrostem stóp procentowych w USA. Inną przyczyną są bardzo wysokie wyceny akcji. Po przejściowej wyprzedaży na rynki regionu powrócą kupujący i w efekcie kursy znajdą się na poziomach nieco wyższych niż teraz. Mimo to nasz region może odtąd pozostawać w tyle za globalnymi rynkami.

Tomasz Goss-Strzelecki, Tomasz Hońdo

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: WIG20 | USA | wyprzedaż | analitycy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »