Z Grupy Azoty wyprowadzano pieniądze? Jest zawiadomienie do prokuratury

Umowa o zakazie konkurencji, która kosztowała Grupę Azoty Puławy ponad 83 tys. zł, stała się przyczyną zawiadomienia prokuratury w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa. Służby prasowe "Azotów" poinformowały, że spółka analizuje kosztowne umowy o zakazie konkurencji (dla odchodzących z pracy w ostatnich latach). Dodajmy, że Grupę Azoty (w jej skład wchodzi m.in. Grupa Azoty Puławy) kontroluje Skarb Państwa. Jak podkreślono, obecny zarząd firmy przejął spółkę w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

Grupa Azoty Puławy złożyła do prokuratury zawiadomienie dotyczące zawarcia w ostatnich latach niekorzystnej dla spółki umowy o zakazie konkurencji już po ustaniu stosunku pracy. Śledczy analizują otrzymany materiał.

Prokurator Rejonowy w Puławach Grzegorz Kwit potwierdził, że w poniedziałek do śledczych wpłynęło zawiadomienie od Grupy Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa. "Miało polegać ono na doprowadzeniu spółki do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez inną, ustaloną osobę" - powiedział szef puławskiej prokuratury.

Reklama

Z przekazanych przez niego informacji wynika, że puławskie Azoty miały zostać wprowadzone w błąd, co do potrzeby zawarcia umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy. Umowa ta miała być niekorzystna i spowodować szkodę w kwocie co najmniej 83 738 zł netto.

Prokuratura będzie analizować teraz otrzymany materiał. Decyzja o ewentualnym wszczęciu śledztwa zapadnie w ciągu 30 dni.

Grupa Azoty analizuje zawarte w ostatnich latach umowy o zakazie konkurencji

Rzeczniczka Grupy Azoty Monika Darnobyt poinformowała w poniedziałkowym komunikacie, że Grupa analizuje zawarte w ostatnich latach niekorzystne umowy o zakazie konkurencji. "Mamy obowiązek zgłoszenia każdego przypadku, co do którego istnieje podejrzenie działania na szkodę spółki. Grupa Azoty będzie konsekwentna w tym zakresie, szczególnie biorąc pod uwagę, w jak trudnej sytuacji finansowej obecny zarząd zastał Grupę kilka miesięcy temu" - zaznaczyła rzeczniczka.

Dodała, że obecnie trwają audyty dotyczące funkcjonowania spółek z Grupy w ostatnich latach. Jak podała, mają one związek m.in. z rekordowymi poziomami strat, jakie odnotowywano od IV kwartału 2022 roku, brakiem realizacji efektywnych działań naprawczych, realizowanymi inwestycjami oraz zawieranymi umowami. Pierwsze zawiadomienie do prokuratury zostało złożone przez Grupę Azoty w sierpniu br. i dotyczyło Polskiej Fundacji Narodowej.

Grupa Azoty Zakłady Azotowe "Puławy" SA należy od 2012 r. do grupy kapitałowej Grupy Azoty - spółki akcyjnej notowanej na GPW, w której Skarb Państwa ma 33 proc. akcji. Spółka zajmuje drugą pozycję w Unii Europejskiej w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych. Jest jedynym producentem melaminy w Polsce. Wytwarza również takie produkty jak: poliamid, alkohole OXO, plastyfikatory czy biel tytanową.

PULAWY

51,6000 -2,8000 -5,15% akt.: 03.09.2024, 15:58
  • Otwarcie 53,6000
  • Max 54,0000
  • Min 51,6000
  • Kurs odniesienia 54,4000
  • Suma wolumenu 739
  • Suma obrotów 38 962,2000
  • Widełki dolne 48,3000
  • Widełki górne 58,8000
Zobacz również: DMGROUP SOPHARMA GRUPAAZOTY

Zakłady Azotowe "Puławy" działają od 4 czerwca 1966 roku. Obecnie spółka zatrudnia ponad 3,4 tys. osób.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Azoty Puławy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »