Zapowiedź premiera ucieszyła inwestorów. Giełda już reaguje na słowa o CPK
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) z lotniskiem w Baranowie powstanie - wynika z dzisiejszych deklaracji premiera Donalda Tuska. Zapowiedź szefa rządu ucieszyła inwestorów. Reakcję było widać juz tego samego dnia na warszawskiej giełdzie.
Rząd będzie kontynuował projekty w ramach CPK - wynika ze słów premiera na środowej konferencji prasowej. 26 czerwca Donald Tusk ogłosił ostateczną decyzję, czy jego gabinet będzie realizował jeden ze sztandarowych pomysłów poprzedników.
Na reakcję inwestorów na słowa premiera nie trzeba było długo czekać. W środę popołudniu na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW) rosły kursy spółek z branży budowlanej i kolejowej.
Jak zwraca uwagę PAP Biznes, w środę popołudniu zyski notowały spółki takie PKP Cargo, ZUE, Newag, Trakcja czy Torpol.
Trakcja zakończyła dzień 10,87 proc. na plusie. Spółka ZUE zyskała 11,57 proc., a Newag - 6,43 proc.
Akcje Torpolu podrożały o 4,27 proc.
Kurs PKP Cargo zyskał z kolei 4,53 proc.
Rząd zamierza zrealizować projekt CPK, ale w zmodyfikowanej formie. Taką informację podał w środę na konferencji prasowej prezes Rady Ministrów Donald Tusk. W ramach CPK ma powstać m. in. lotnisko w Baranowie oraz koleje dużych prędkości.
Realna liczba pasażerów portu w Baranowie ma wynieść 34 mln osób. Premier zapowiedział, że ma być to najnowocześniejsze lotnisko w Europie. Rząd chce też wspierać rozwój lotnisk regionalnych. Lotnisko na Okęciu oraz w Modlinie mają zostać zmodernizowane.
Maciej Lasek, pełnomocnik rządu do spraw Centralnego Portu Komunikacyjnego odniósł się do kosztów budowy lotniska krajowego w Baranowie. Jak wynika z podanych przez niego szacunków, wybudowanie lotniska wraz z inwestycjami towarzyszącymi będzie kosztować 131 mld zł do 2032 roku.