Zarządzający funduszami nie przewidzieli wzrostów

Wyniki funduszy agresywnych za pierwsze dwa tygodnie 2002 roku wskazują, że zarządzający nie spodziewali się tak silnego odbicia na giełdzie. Żaden fundusz nie zdołał pokonać WIG20. Tylko dwa - Pioneer Sektora Usług i Skarbiec Akcja - osiągnęły lepsze wyniki od WIG.

Wyniki funduszy agresywnych za pierwsze dwa tygodnie 2002 roku wskazują, że zarządzający 
nie spodziewali się tak silnego odbicia na giełdzie. Żaden fundusz nie zdołał pokonać WIG20. 
Tylko dwa - Pioneer Sektora Usług i Skarbiec Akcja - osiągnęły lepsze wyniki od WIG.

Od początku roku do 10 stycznia fundusze agresywne zarobiły średnio 9,7%. Najwięcej, bo 14,2%, zyskał Pioneer Sektora Usług. - Największy udział w portfelu tego funduszu mają spółki informatyczne i telekomunikacyjne, nie ma w nim natomiast firm przemysłowych, które w ostatnich dniach zachowywały się gorzej od branży IT - mówi Piotr Rzeźniczak, zarządzający funduszem. Jego zdaniem, taka polityka inwestycyjna funduszu powoduje, że jest on bardziej ryzykowny od klasycznych funduszy akcyjnych: w okresie wzrostu osiąga większe zyski, ale za to w fazie spadków więcej traci.

Reklama

Podobne jest wytłumaczenie ponadprzeciętnych zysków Skarbca Akcji, który od początku tego roku osiągnął drugi wynik na rynku, wynoszący 13,8%. - Skład portfela "Akcji" jest bardzo zbliżony do struktury WIG20, a indeks ten podlega większym wahaniom niż WIG. Dlatego na rynku wzrostowym jego wyniki są lepsze od konkurencji - mówi Piotr Kuba, zarządzający funduszem. Przyznaje ponadto, że pod koniec grudnia udział akcji w portfelu przekroczył poziom modelowy, wynoszący 95%. Skarbiec Akcja nie zdołał jednak pobić WIG20, który od początku roku do 9 stycznia zyskał 16,6% (obliczyliśmy zmiany indeksów w okresie 31 grudnia - 9 stycznia, ponieważ zgodnie z nowymi zasadami rachunkowości, jednostki uczestnictwa w danym dniu wycenia się według wartości aktywów z dnia poprzedniego).

Wyniki gorsze zarówno od WIG, jak i WIG20 osiągnęło natomiast 17 z 19 dostępnych u nas funduszy agresywnych. Najmniej, bo 4,7%, zarobił od początku roku PBK Atut 3, fundusz, który podczas poprzednich fal wzrostowych notował wyniki lepsze od rynku. - Udział akcji w funduszu jest obecnie niższy niż we wcześniejszych okresach krótkoterminowych silnych wzrostów na giełdzie - mówi Krzysztof Rogalski, odpowiedzialny za inwestycje w PBK Atut TFI. Można zatem przypuszczać, że zarządzający nie spodziewał się, iż odbicie będzie tak silne.

Podobna sytuacja musiała mieć miejsce w innych funduszach: zarządzających zaskoczyła skala wzrostów, dlatego nie podwyższyli oni wcześniej udziału akcji w portfelach. - Nie spodziewałem się takiego początku roku - mówi Robert Nejman, zarządzający funduszem akcyjnym CA IB TFI, który od początku roku zarobił 5,8%. - Nie ma bowiem przesłanek fundamentalnych do tak silnych wzrostów - dodaje.

Jego zdaniem, obecny popyt na akcje pochodzi głównie od funduszy emerytalnych. Podobnego zdania są analitycy z Credit Suisse First Boston. Uważają oni, że w tym roku OFE ulokują na giełdzie ok. 700 mln zł, przestrzegają jednak, że w najbliższym czasie popyt na akcje osłabnie.

Warto też zwrócić uwagę, że wyniki znacznie gorsze od wskaźników giełdowych osiągnęły dwa dostępne u nas fundusze indeksowe. PBK Atut 4, którego portfel odpowiada strukturze WIG20, zyskał ponaddwukrotnie mniej niż indeks. Eurofundusz 4, którego portfel odwzorowuje WIG, zyskał prawie o 3 pkt. proc. mniej. Można z tego wnioskować, że udział akcji w portfelach obu tych funduszy był niższy od poziomu maksymalnego, który w PBK Atut 3 wynosi 90%, a w Eurofunduszu indeksowym 100%.

Znaczny wzrost w pierwszych dniach 2002 r. odnotowały też jednostki funduszy emerytalnych. Do 9 stycznia zyskały średnio 4%, podczas gdy w całym poprzednim miesiącu tylko 0,7%.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: wzrosty | fundusze | Pioneer | WIG | WIG20 | skarbiec | WIG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »