Reklama

Złoto i srebro kontynuują zwyżki

Mimo krótkiego zawahania strony popytowej w ostatnich tygodniach, notowania złota kontynuują zwyżkę. Ceny kruszcu zanotowały delikatną korektę po przekroczeniu bariery 1800 USD za uncję, jednak w ostatnich dniach powróciły na ścieżkę wzrostów. Wraz z notowaniami złota, dynamiczne wzrosty notuje także srebro.

We wtorek rano cena złota oscyluje w okolicach 1820 USD za uncję, czyli blisko poziomów tegorocznych maksimów. Jeśli złoto wybiłoby się ponad rejon 1820-1830 USD za uncję, to najprawdopodobniej czekałaby nas kolejna fala wzrostów i próba dotarcia do maksimum historycznego.

Reklama

 Wraz z notowaniami złota, dynamiczne wzrosty notuje także srebro. Cena srebra w poprzednim tygodniu przekroczyła poziom 19 USD za uncję, a na początku bieżącego tygodnia wystrzeliła w górę ponad barierę 20 USD za uncję.

Złoto w ostatnim czasie zaczęło zyskiwać ponownie zainteresowanie inwestorów ze względu na drugą falę pandemii i możliwość przedłużających się problemów w globalnej gospodarce. Niepewność związana z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, jak również z efektywnością programów pomocowych różnych państw, przekłada się na większą chęć posiadania złota w swoim portfelu. Złoto ma od lat status tzw. bezpiecznej przystani, czyli aktywa, które zyskuje na wartości lub przynajmniej dobrze trzyma wartość w okresach rynkowej niepewności, krachów i kryzysów. Zresztą, ostatnie miesiące były świadectwem, że ten efekt działa.  

Tymczasem srebro jest traktowane przez inwestorów dwojako. Z jednej strony jest to metal przemysłowy, na który zapotrzebowanie się zmniejsza w okresach gorszej koniunktury, a to negatywnie wpływa na jego ceny. Jednak srebro jest także metalem szlachetnym, podobnie jak złoto, a to sprawia, że także, w mniejszym stopniu, jest traktowane jako bezpieczna przystań. W okresach hossy na rynku złota, zazwyczaj zyskuje także srebro, aczkolwiek z pewnym opóźnieniem; i wielu inwestorów jest zdania, że ten metal dopiero zacznie błyszczeć.

 Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2020.07.21

ZŁOTO

1 963,80 -6,60 -0,33% akt.: 14.08.2020, 07:22
  • Max 1 970,00
  • Min 1 953,35
  • Stopa zwrotu - 1T -4,87%
  • Stopa zwrotu - 1M 8,78%
  • Stopa zwrotu - 3M 13,93%
  • Stopa zwrotu - 6M 24,34%
  • Stopa zwrotu - 1R 28,56%
  • Stopa zwrotu - 2R 63,02%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY
Dowiedz się więcej na temat: metale szlachetne | złoto | srebro

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »