Reklama

Zysk netto Grupy BOŚ wzrósł o blisko 95 proc.

Wzrost zysku netto o niemal 95 proc, zwiększenie udziału kredytów proekologicznych w portfelu kredytowym do 23 proc., wzrost wartości kredytów udzielonych klientom korporacyjnym o ponad 25 proc. - Grupa Banku Ochrony Środowiska (GPW: BOS) ogłosiła wyniki za 2013 rok.

Zysk brutto Grupy BOŚ za 2013 rok sięgnął 74,7 mln zł, co oznacza, w porównaniu z poprzednim rokiem, wzrost o 96,8 proc., natomiast wynik netto wyniósł 65,9 mln zł i był wyższy o 94,7 proc. Suma bilansowa grupy na koniec 2013 r. wynosiła 18,4 mld zł i była wyższa o 9,2 proc. w porównaniu do stanu na 31 grudnia 2012 r. Współczynnik wypłacalności kształtował się na poziomie 13,3 proc.

Jednym z wyróżników grupy jest rosnące zaangażowanie w projekty służące ochronie środowiska. Widać to zarówno w ofercie produktowej BOŚ Banku - jest ona stale poszerzana o nowe rozwiązania - jak i w zwiększającym się portfelu kredytowym, obejmującym przedsięwzięcia z tego obszaru.

Reklama

Bank z misją "eko"

- Na koniec 2013 r. udział kredytów na przedsięwzięcia służące ochronie środowiska wyniósł 23,1 proc. salda kredytowego ogółem, podczas gdy w grudniu 2012 r. sięgnął 19,4 proc. W ujęciu wartościowym było to odpowiednio: 2,8 mld zł i 2,2 mld zł - mówi Mariusz Klimczak, prezes zarządu BOŚ Banku.

Zgodnie ze strategią zaangażowanie BOŚ Banku na tym polu będzie rosło.

- Zakładamy zwiększenie udziału kredytów proekologicznych do około 30 proc. całego portfela kredytowego - dodaje prezes Klimczak.

Kredyty dla przedsiębiorców

W skali całej Grupy warto ponadto zwrócić uwagę na dynamikę akcji kredytowej. Wzrost kredytów i pożyczek udzielonych klientom sięgnął w minionym roku 8,4 proc.

Na tym tle szczególnie wyróżnia się aktywność banku w obszarze przedsiębiorstw. Wzrost wartości kredytów udzielonych w tym segmencie wyniósł 25,3 proc., podczas gdy w całym sektorze bankowym, dynamikę kredytową na "firmowym" rynku można szacować na poziomie niewiele przekraczającym 2 proc. Łącznie w ciągu minionego roku bank udzielił klientom z tego obszaru ok. 3,5 mld zł nowych kredytów.

- W portfelu korporacyjnym znalazło się aż 84 proc. wszystkich kredytów proekologicznych udzielonych przez bank w roku ubiegłym. Ich paleta była szeroka, od przedsięwzięć związanych np.

z poprawą efektywności energetycznej, po duże instalacje odnawialnych źródeł energii - podkreśla Klimczak.

Wśród projektów wspieranych w roku ubiegłym warto m.in. wymienić umowę kredytową z firmą Nowotna Farma Wiatrowa na finansowanie kosztów budowy farmy wiatrowej o mocy 40 MW. Wartość udzielonego przez BOŚ Bank kredytu inwestycyjnego przekroczyła 180 mln zł. Cały kompleks powstanie w obrębie miejscowości Tujsk i Żelichowo w województwie pomorskim.

Sprawdź notowania Banku Ochrony Środowiska na stronach INTERIA.PL

Zielone programy BOŚ Banku - biznes i edukacja w jednym

W minionym roku BOŚ Bank pracował również nad innowacyjnymi rozwiązaniami dedykowanymi dla klienta detalicznego, które łączą w sobie korzyści ekonomiczne z popularyzacją ekologicznych mikroźródeł energii.

W czerwcu 2013 r., opierając się na projekcie Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii, ogłosił Program SAMOspłacający się dom. Jego istotą jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii zarówno do ogrzewania domu (kolektor, pompa ciepła), jak i do produkcji prądu (panele fotowoltaiczne). Przydomowa mikroelektrownia słoneczna, której znaczenie dla całego programu jest kluczowe, ma dostarczać prąd zamieszkującej dom rodzinie oraz umożliwiać odsprzedaż nadwyżek. Program wciąż jednak czeka jeszcze na finalne ustalenia prawne - uchwalenie Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii.

W tym samym roku bank rozpoczął prace nad kolejnym rozwiązaniem, opartym o obowiązujące aktualnie przepisy i promującym zarazem rozwój rynku niewielkich, odnawialnych źródeł energii. Zwieńczeniem tych prac było zaprezentowanie w lutym 2014 r. nowego produktu - BOŚ EKOsystem.

BOŚ EKOsystem dedykowany jest osobom posiadającym oraz budującym domy jednorodzinne. Najnowsze rozwiązanie BOŚ bazuje na wykorzystaniu mikroźródeł OZE i umożliwia radykalne ograniczenie kosztów ogrzewania w domach. Jego koncepcja opiera się o wykraczające daleko poza zwykłe finansowanie podejście banku do obsługi klienta. BOŚ EKOsystem łączy w sobie bowiem szereg elementów związanych z doborem odpowiednich instalacji ekologicznych (łącząc w ramach jednego systemu zalety fotowoltaiki, kolektorów słonecznych i pomp ciepła), ich montażem, późniejszym serwisem i oczywiście finansowaniem. Po stronie klienta jest tylko decyzja o zakupie systemu - pozostałe formalności finalizowane są przez bank i jego partnerów.

Inwestycje w polskich miastach

Wśród wydarzeń istotnych dla całej Grupy BOŚ i zarazem powiązanych z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem należy także wymienić skuteczne działania banku prowadzone w ramach Inicjatywy JESSICA. W 2013 r. doszło do podpisania 20 umów uruchamiających inwestycje, których celem jest rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich, przywrócenie ich lokalnym społecznościom, tworzenie nowych miejsc pracy. Warto też przypomnieć, że BOŚ Bank jako pierwszy bank w Europie wykorzystał pełną pulę środków JESSICA w jednym z obsługiwanych regionów. Doszło do tego w woj. zachodniopomorskim.

Faktoring w BOŚ wyprzedza rynek

W 2013 r. obroty wypracowane z tytułu faktoringu osiągnęły wartość 1,65 mld zł i były o 40,81 proc. wyższe niż w 2012 r. Rozwój faktoringu w BOŚ SA jest ponad dwa razy szybszy niż rynek usług faktoringowych w Polsce, który zanotował wzrost na poziomie 15,54 proc.

Opr. MD

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »