Reklama

Zysk netto Orlenu poniżej konsensusu

Zysk netto PKN Orlen przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł w II kw. tego roku 1,37 mld zł i był niższy od konsensusu rynkowego na poziomie 1,98 mld zł.

Zysk operacyjny w tym okresie wyniósł 2,16 mld zł wobec oczekiwań analityków na poziomie 2,58 mld zł. EBITDA ukształtowała się na poziomie 2,63 mld zł, tymczasem konsensus rynkowy mówił o 3,06 mld zł EBITDA. EBITDA Lifo wyniosła 2,46 mld zł wobec 2,9 mld zł oczekiwanych przez rynek. Przychody były o 0,6 proc. wyższe od konsensusu i wyniosły 24,78 mld zł.

PKN Orlen dokonał 429 mln zł odpisu w ramach segmentu wydobywczego w drugim kwartale tego roku. Jak podaje koncern, bez uwzględniania odpisu EBITDA LIFO wyniosłaby 2,89 mld zł, EBITDA 3,06 mld zł, a EBIT 2,59 mld zł. Grupa przerobiła w drugim kwartale 8,1 mln t ropy. Marża downstream w tym okresie wyniosła 15,1 USD za baryłkę wobec 12,6 USD za baryłkę kwartał wcześniej. - Zwiększenie produkcji i sprzedaży we wszystkich segmentach - pomimo niższych marż paliwowych w detalu - wzmocniło efekt wyższych marż downstream przy zdecydowanie niższych niż rok temu cenach ropy - poinformował cytowany w komunikacie Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes ds. finansowych.

Reklama

Przychody grupy w drugim kwartale rok do roku spadły o 14 proc., do 24,78 mld zł, ze względu na niższe ceny ropy. Ten negatywny efekt był częściowo zniwelowany wzrostem wolumenów sprzedaży. W tym okresie nastąpił wzrost przerobu ropy o 26 proc. rok do roku, na co wpływ miało wyższe wykorzystanie mocy we wszystkich rafineriach i konsolidacja 32 proc. udziałów Ceska Rafinerska zakupionych od ENI od maja 2015 r.

Przepływy z działalności operacyjnej wyniosły 2,7 mld zł, a dźwignia finansowa 19,8 proc. Zysk operacyjny segmentu downstream Orlenu wyniósł w II kw. 2015 r. 2,39 mld zł wobec minus 4,8 mld zł rok wcześniej. Segment downstream obejmuje produkcję i sprzedaż rafineryjną i petrochemiczną oraz działalność w obszarze energetyki. Zysk operacyjny segmentu detalicznego spadł do 253 mln zł z 272 mln zł przed rokiem.

Wydobycie zanotowało 455 mln zł straty operacyjnej wobec 1 mln zł straty w II kw. 2014 r. W segmencie detalicznym grupa zanotowała wzrost sprzedaży na rynku polskim i czeskim, niższe były natomiast wolumeny na rynku niemieckim. PKN wskazuje na zmniejszenie marż paliwowych przy jednoczesnej poprawie marż pozapaliwowych. Orlen w obszarze wydobywczym "racjonalizował wydatki", uwzględniając sytuację na rynku ropy i gazu.

Poinformował o braku nowych odwiertów w II kw. 2015 r. "ze względu na coroczną sezonową przerwę techniczną w prowincji Alberta". "Dobre otoczenie makro cieszy, ale jesteśmy dalecy od traktowania go w dłuższym okresie jako pewnego fundamentu dla dalszej budowy wartości koncernu. Dlatego (...) w II kwartale wypracowaliśmy stabilne wskaźniki finansowe - obniżyliśmy zadłużenie oraz utrzymaliśmy dźwignię finansową na bezpiecznym poziomie" - poinformował cytowany w komunikacie Jacek Krawiec, prezes Orlenu.

Ceny na stacjach paliw mogą się obniżyć - główny ekonomista PKN Orlen

Ceny na stacjach paliw mogą się obniżyć - napisał na blogu główny ekonomista PKN Orlen Adam Czyżewski.

"W ciągu 12 miesięcy benzyna eurosuper i olej napędowy staniały na stacjach benzynowych o 50 groszy za litr, czyli o 10 proc. Gdyby nie umacniający się dolar, ceny byłyby niższe o 25 proc. Wysokie marże rafineryjne, przy wciąż nie w pełni wykorzystanym potencjale przerobowym europejskich rafinerii (rafinerie Orlenu są tu wyjątkiem, gdyż pracują pełną parą), zachęcają do zwiększania przerobu a wzrost podaży paliw na rynku zapowiada możliwość obniżek cen" - napisał.

"W najbliższym czasie, w horyzoncie jednego - dwóch kwartałów, jeśli kryzys grecki zostanie opanowany, dolar nie powinien się dalej umacniać, a odreagowanie już dokonanego umocnienia może go przejściowo osłabić. Oczekiwany przez kierowców scenariusz niższych cen paliw na polskich stacjach ma duże szanse materializacji" - dodał.

Rozbieżność rezultatów Orlenu z konsensusem to głównie efekt odpisu dokonanego przez spółkę w segmencie upstream. Wyniki operacyjnie są bardzo dobre, pozostaną jednak neutralne dla kursu akcji. Nie można też wykluczyć "sprzedaży faktów" przez część inwestorów - oceniają analitycy.

Łukasz Jańczak, BESI:

"Rozbieżność z konsensusem to głównie wynik odpisu w segmencie upstream. Po zdjęciu odpisu wynik jest ledwie 0,6 proc. poniżej konsensusu. Operacyjnie wyniki były bardzo dobre, tak jak spodziewał się rynek.

Na poziomie netto rozbieżność z konsensusem wynikała z rozliczeń instrumentów finansowych.

Spodziewałbym się raczej neutralnej reakcji rynku na wyniki, choć nie można wykluczyć, że część inwestorów sprzeda fakty, korzystając z ostatniego rajdu na akcjach spółki. Nie spodziewam się również hurraoptymizmu.

Jeśli chodzi o potencjał do wzrostu kursu, wiele zależy od wyników trzeciego kwartału. Początek jest przyzwoity. Jeśli miałoby się to utrzymać, jest potencjał do wzrostu".

Zysk netto PKN Orlen przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł w II kw. tego roku 1,37 mld zł i był niższy od konsensusu rynkowego na poziomie 1,98 mld zł. Zysk operacyjny w tym okresie wyniósł 2,16 mld zł wobec oczekiwań analityków na poziomie 2,58 mld zł. EBITDA ukształtowała się na poziomie 2,63 mld zł, tymczasem konsensus rynkowy mówił o 3,06 mld zł EBITDA. EBITDA Lifo wyniosła 2,46 mld zł wobec 2,9 mld zł oczekiwanych przez rynek.

Przychody były o 0,6 proc. wyższe od konsensusu i wyniosły 24,78 mld zł. PKN Orlen dokonał 429 mln zł odpisu w ramach segmentu wydobywczego w drugim kwartale tego roku. Jak podaje koncern, bez uwzględniania odpisu EBITDA LIFO wyniosłaby 2,89 mld zł, EBITDA 3,06 mld zł, a EBIT 2,59 mld zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »