1269 zł z ZUS. Decyzja o przyznaniu w 14 dni od złożenia wniosku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w kwietniu 2023 podał obowiązującą aktualnie stawkę odszkodowania, której wysokość pozostanie niezmieniona do kwietnia 2024 roku. Obecnie można otrzymać 1269 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Odszkodowanie za wypadek ZUS może jednak przyznać wyłącznie po spełnieniu odpowiednich warunków. Są również dwa przypadki, gdy odszkodowanie za wypadek przy pracy się nie należy.

 • 1269 zł odszkodowania - tyle obecnie należy się za 1 proc. uszczerbku na zdrowiu spowodowany przez wypadek przy pracy.
 • Odszkodowanie ZUS wypłaci po dostarczeniu kompletu dokumentów, w tym takie pozyskane po wizycie u lekarza.
 • Niektórzy pracownicy nie mają jednak szans na dostanie tych pieniędzy, niezależnie od stopnia uszczerbku na zdrowiu.

Odszkodowanie za wypadek przy pracy wynosi 1269 zł. Są to pieniądze wypłacane przez ZUS za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2023 r. kwota ta wzrosła o 136 zł względem wcześniej obowiązującej stawki wynoszącej od kwietnia 2022 roku, która wynosiła 1133 zł. Jeszcze wcześniej w 2021 roku odszkodowanie za 1 procent uszczerbku na zdrowiu wynosiło 1033 zł, natomiast w 2020 roku była to kwota 984 zł.

Reklama

Odszkodowanie za wypadek przy pracy. ZUS da 1269 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu

Odszkodowanie za wypadek przy pracy naliczane jest na podstawie procent uszczerbku na zdrowiu. Poziom uszczerbku na zdrowiu wyrażony w procentach ustala lekarz orzecznik lub komisja lekarska. I tak na przykład przy obecnie ustalonej kwocie jeśli osoba ubiegająca się o odszkodowanie doznała uszczerbku w wysokości 5 proc., dostanie 6345 zł odszkodowania, a jeśli 10 proc. - 12 690 zł i tak dalej. 

- Stopień tego uszczerbku oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową ocenia lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS, po zakończeniu leczenia lub rehabilitacji - wskazuje Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS z Dolnego Śląska.

Wniosek o odszkodowanie za wypadek przy pracy. ZUS potrzebuje kompletu dokumentów

Oprócz samego wniosku o odszkodowanie należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kompletną dokumentację. Wśród papierów powinniśmy umieścić:

 • wniosek o wypłatę jednorazowego odszkodowania,
 • protokół powypadkowy,
 • wystawiony przez zakład pracy i wypełniony przez lekarza druk OL-9, który poświadczy zakończenie rehabilitacji.

ZUS ma 14 dni na decyzję, by orzec, czy przyznaje lub odmawia przyznania odszkodowania za wypadek przy pracy. Jeśli ZUS przychyli się do przyznania go, odszkodowanie powinno być wypłacone w ciągu 30 dni.

- Niezwykle ważne jest, aby postępowanie powypadkowe przebiegło w sposób przepisowy, a dokumentacja powypadkowa była sporządzona rzetelnie. Od tego zależy, czy ubezpieczony będzie miał prawo do wypłaty odszkodowania - podkreśla rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.

Stawki odszkodowania za wypadek przy pracy. Tyle może wypłacić ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ujawnił listę kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które obowiązują w okresie od 1 kwietnia 2023 do 31 marca 2024. Odszkodowanie za wypadek przy pracy to najpopularniejsze świadczenie wypadkowe. W 2022 roku ZUS wypłacił 326 mln zł jednorazowych odszkodowań za wypadek przy pracy. Kwoty wypłacane w okresie 1 kwietnia 2023 - 31 marca 2024 wskazane przez ZUS są następujące:

 • 1269 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu,
 • 1269 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, z tytułu zwiększenia tego uszczerbku, co najmniej o 10 punktów procentowych,
 • 22 212 zł z tytułu orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji ubezpieczonego,
 • 22 212 zł z tytułu orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji wskutek pogorszenia się stanu zdrowia rencisty,
 • 114 231 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawniony jest małżonek lub dziecko zmarłego ubezpieczonego lub rencisty,
 • 57 115 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawniony jest członek rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty inny niż małżonek lub dziecko,
 • 114 231 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są równocześnie małżonek i jedno lub więcej dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty oraz 22 212 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania przysługującego na każde z tych dzieci,
 • 114 231 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawnionych jest równocześnie dwoje lub więcej dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty oraz 22 212 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania przysługującego na drugie i każde następne dziecko,
 • 22 212 zł, gdy obok małżonka lub dzieci do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są równocześnie inni członkowie rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty; każdemu z nich przysługuje ta kwota, niezależnie od odszkodowania przysługującego małżonkowi lub dzieciom,
 • 57 115 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są tylko członkowie rodziny inni niż małżonek lub dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty oraz 22 212 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania przysługującego na drugiego i każdego następnego uprawnionego.

Kiedy odszkodowanie za wypadek przy pracy się nie należy? ZUS nie wypłaci w tych sytuacjach

Polskie przepisy przewidują dwie sytuacje, gdy odszkodowanie za wypadek przy pracy się nie należy. Dzieje się tak, gdy przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przepisów BHP przez wnioskującego, spowodowane:

 • umyślnie,
 • wskutek rażącego niedbalstwa.

Odszkodowania za wypadek przy pracy nie dostanie również osoba, która do wypadku przyczyniła się w znacznym stopniu, a była wówczas pod wpływem substancji psychoaktywnych lub alkoholu. Ta przesłanka nie tyczy się jednak sytuacji, gdy miejsce miał wypadek przy pracy ze skutkiem śmiertelnym.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ZUS | odszkodowanie | wypadek przy pracy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »