ZUS już ogłosił, od 1 kwietnia będą wypłaty 1269 zł. Decyzję w 14 dni wyda na wniosek

Odszkodowanie za wypadek przy pracy z nową kwotą od 1 kwietnia. Jak przekazał Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) od początku czwartego miesiąca roku obowiązywać będzie nowa stawka odszkodowania w wysokości 1269 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Jednak aby wystąpić po odszkodowanie za wypadek przy pracy i je uzyskać, potrzeba spełnić warunki. Są też dwa przypadki, gdy odszkodowanie za wypadek przy pracy się nie należy.

Odszkodowanie za wypadek przy pracy od 1 kwietnia to kwota 1269 zł za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Wzrost tej kwoty od 1 kwietnia wyniósł 136 zł, ponieważ poprzednio obowiązująca stawka ustalona w 2022 roku wynosiła 1133 zł. Jeszcze wcześniej, bo w 2021 roku odszkodowanie za procent uszczerbku na zdrowiu wynosiło 1033 zł, a w 2020 roku była to kwota równa 984 zł.

Odszkodowanie za wypadek przy pracy. Od 1 kwietnia ZUS wypłaci 1269 zł za procent uszczerbku na zdrowiu

Odszkodowanie za wypadek przy pracy naliczane jest na podstawie procent uszczerbku na zdrowiu. Jeśli więc osoba ubiegająca się o odszkodowanie doznała uszczerbku na zdrowiu w wysokości 5 proc., dostanie 6345 zł odszkodowania za wypadek przy pracy, a jeśli 10 proc. - 12 690 zł. Procenty uszczerbku na zdrowiu są natomiast ustalane przez lekarza orzecznika lub komisję.

Reklama

- Stopień tego uszczerbku oraz jego związek z wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową ocenia lekarz orzecznik ZUS lub komisja lekarska ZUS, po zakończeniu leczenia lub rehabilitacji - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS z Dolnego Śląska.

Wniosek o odszkodowanie za wypadek przy pracy. Do ZUS złożyć należy komplet dokumentów

Aby wnioskować o odszkodowanie za wypadek przy pracy, należy złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych kompletną dokumentację. Wśród papierów powinien znaleźć się oczywiście wniosek o wypłatę jednorazowego odszkodowania, ale także protokół powypadkowy, wystawiony przez zakład prac i wypełniony przez lekarza druk OL-9, który poświadczy zakończenie rehabilitacji.

ZUS ma 14 dni na wydanie decyzji w sprawie przyznania lub odmowy przyznania odszkodowania za wypadek przy pracy. Następnie, jeśli decyzja była pozytywna, odszkodowanie powinno być wypłacone w ciągu 30 dni od wydania decyzji. Iwona Kowlska-Matis podkreśla, by przyłożyć się szczególnie do zbierania dokumentacji. Niepełny wniosek o odszkodowanie za wypadek przy pracy może spowodować przeciągnięcie się formalności, a nawet skutkować odmową przyznania pieniędzy.

- Niezwykle ważne jest, aby postępowanie powypadkowe przebiegło w sposób przepisowy, a dokumentacja powypadkowa była sporządzona rzetelnie. Od tego zależy, czy ubezpieczony będzie miał prawo do wypłaty odszkodowania - mówi rzeczniczka dolnośląskiego ZUS.

Stawki odszkodowania za wypadek przy pracy. ZUS: To najpopularniejsze świadczenie wypadkowe

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał listę kwot jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, które obowiązują w okresie od 1 kwietnia 2023 do 31 marca 2024. Zgodnie z przekazaną przez instytucję informacją odszkodowanie za wypadek przy pracy jest najpopularniejszym świadczeniem wypadkowym. W 2022 roku ZUS wypłacił jednorazowych odszkodowań za wypadek przy pracy na kwotę 326 mln zł. Kwoty wypłacane w okresie 1 kwietnia 2023 - 31 marca 2024 wskazane przez ZUS są następujące:

  • 1269 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu,
  • 1269 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, z tytułu zwiększenia tego uszczerbku, co najmniej o 10 punktów procentowych,
  • 22 212 zł z tytułu orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji ubezpieczonego,
  • 22 212 zł z tytułu orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy oraz niezdolności do samodzielnej egzystencji wskutek pogorszenia się stanu zdrowia rencisty,
  • 114 231 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawniony jest małżonek lub dziecko zmarłego ubezpieczonego lub rencisty,
  • 57 115 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawniony jest członek rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty inny niż małżonek lub dziecko,
  • 114 231 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są równocześnie małżonek i jedno lub więcej dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty oraz 22 212 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania przysługującego na każde z tych dzieci,
  • 114 231 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawnionych jest równocześnie dwoje lub więcej dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty oraz 22 212 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania przysługującego na drugie i każde następne dziecko,
  • 22 212 zł, gdy obok małżonka lub dzieci do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są równocześnie inni członkowie rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty; każdemu z nich przysługuje ta kwota, niezależnie od odszkodowania przysługującego małżonkowi lub dzieciom,
  • 57 115 zł, gdy do jednorazowego odszkodowania uprawnieni są tylko członkowie rodziny inni niż małżonek lub dzieci zmarłego ubezpieczonego lub rencisty oraz 22 212 zł z tytułu zwiększenia tego odszkodowania przysługującego na drugiego i każdego następnego uprawnionego.

Kiedy odszkodowanie za wypadek przy pracy się nie należy?

Prawo przewiduje jednak dwie sytuacje, gdy odszkodowanie za wypadek przy pracy się pracownikowi nie należy. Dzieje się tak wtedy, gdy wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów BHP, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa.

Na odszkodowanie za wypadek przy pracy nie ma co liczyć również pracownik, który do spowodowania wypadku przyczynił się w znacznym stopniu, a był wówczas pod wpływem substancji psychoaktywnych lub nietrzeźwość wynikała ze spożycia alkoholu. Ta przesłanka nie dotyczy jednak wypadków przy pracy ze skutkiem śmiertelnym.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: odszkodowanie | ZUS | wypadek przy pracy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »