2–3 tys. zł oszczędności na rachunkach za prąd. Co musisz zrobić?

Dzięki wprowadzonej przez rząd Tarczy Solidarnościowej polskie rodziny mogą liczyć na pomoc w opłaceniu rachunków. Parasol ochronny, pozwalający na zapłacenie od dwóch do nawet trzech tys. zł rocznie mniej, obejmuje odbiorców indywidualnych, którzy korzystają z najpopularniejszych taryf G11 i G12. Na czym ma polega mechanizm wsparcia i jak z niego skorzystać?

Prezentacja partnera

Na wzrosty cen za prąd złożyło się wiele czynników, a na większość z nich nie mamy wpływu. To szereg globalnych trendów gospodarczych, które nałożyły się na siebie w ciągu ostatnich kilku lat: wzrost cen surowców, popandemiczne ożywienie gospodarcze i zwiększone zapotrzebowanie na energię, wojna w Ukrainie i traktowanie przez Rosję energetyki jako narzędzia wywierania presji gospodarczej na inne państwa czy rosnące koszty zakupu praw do emisji dwutlenku węgla w systemie EU ETS. Wszystko to zmusiło polski rząd do reakcji - jednym z przejawów wsparcia jest Tarcza Solidarnościowa.

Tarcza Solidarnościowa - co to jest?

Tarcza Solidarnościowa to rozwiązanie, dzięki któremu wzrost cen energii elektrycznej będzie mniejszym obciążeniem dla ok. 8 mln gospodarstw domowych. Dlaczego? Ponieważ zakłada ona zagwarantowanie stałej ceny dla zużycia rocznego na poziomach:

  • do 2000 kWh dla gospodarstw domowych;
  • do 2600 kWh dla gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami;
  • do 3000 kWh dla gospodarstw z Kartą Dużej Rodziny i seniorów, którzy odchowali co najmniej troje dzieci oraz gospodarstw rolnych.

Natomiast, dzięki wprowadzonym przez rząd rozwiązaniom, za nadwyżkę i przekroczenie wymienionych poziomów nie zapłacą więcej niż 69 gr za 1 kWh.

Warto dodać, iż w ostatnim okresie ceny za energię elektryczną dla odbiorców indywidualnych były często niższe niż koszty zakupu i dystrybucji ponoszone przez spółki. Na 2023 r. średnią wartość kontraktów terminowych szacuje się bowiem na poziomie ok. 1000 zł za MWh.

Przyjęte limity z jednej strony zachęcają więc do oszczędzania energii (jeśli gospodarstwo domowe zmieści się w limitach, zapłaci niższe rachunki). Z drugiej - uwzględniają potrzeby różnych rodzin, które przekładają się na zużycie prądu. Przewidują także sytuację, gdy dojdzie do przekroczenia wskazanych limitów. Wówczas zadziałają wprowadzone przez rząd ceny maksymalne.

Gospodarstwa domowe, racjonalnie i oszczędnie korzystające z energii elektrycznej, mogą ponadto zyskać dodatkowy rabat, wynoszący 10 proc. Aby go otrzymać, wystarczy w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zmniejszyć zużycie prądu o co najmniej 10 proc. Otrzymany wówczas upust zostanie rozliczony w 2024 r.

Od dwóch do nawet trzech tys. zł rocznie mniej za rachunki

Jak wynika z obliczeń przeprowadzonych na podstawie danych z rachunków klientów PGE Obrót, w momencie, gdy nie przekroczymy wyznaczonych limitów (2000 kWh, 2600 kWh oraz 3000 kWh w zależności od gospodarstwa domowego) w skali roku zaoszczędzić możemy do dwóch do nawet trzech tys. zł.

Przykładowo rachunek roczny w 2023 r. bez Tarczy Solidarnościowej dla gospodarstw domowych z Kartą Dużej Rodziny lub rolników i zużyciu do 3000 kWh wyniósłby ok. 5 700 zł. Natomiast z Tarczą Solidarnością - ok. 2 700 zł. Oszczędność w skali roku wyniesie więc 3 tys. zł.

Dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami roczny rachunek bez Tarczy Solidarnościowej to z kolei 4 900 zł, a z Tarczą - 2 300 zł (2 600 zł oszczędności). Natomiast dla pozostałych gospodarstw domowych to odpowiednio kwoty 3 800 zł i 1 800 zł, czyli 2 tys. zł oszczędności.

Oszczędności i szacowane rachunki gospodarstw domowych brutto przy założeniu zużycia energii elektrycznej na poziomie limitu odpowiednio 3000 kWh, 2600 kWh i 2000 kWh (obliczone na podstawie danych z rachunków klientów PGE Obrót)/ materiały promocyjne

Każda rodzina, która zmieści się w przyznanych limitach, za energię elektryczną zapłaci zatem ok. 40 proc. jej rynkowej ceny. Zaoszczędzone w ten sposób pieniądze to równowartość ok. 450 litrów benzyny, wysokiej klasy laptopa bądź smartfona czy kolonii letnich dla dziecka.

Co więcej, działania rządu przewidują tzw. dodatek elektryczny dla rodzin ogrzewających domy prądem (1000-1500 zł) oraz dodatek węglowy dla ogrzewających domy węglem (3 tys. zł).

Przyjęte limity i zamrożenie cen na poziomie z 2022 r. w ramach Tarczy Solidarnościowej pozwalają więc na uniknięcie wydatku ok. kilku tysięcy złotych w skali roku.

Przedsiębiorstwa, samorządy i podmioty wrażliwe

W ramach Tarczy Solidarnościowej przewidziano również wsparcie dla przedsiębiorstw, samorządów i podmiotów wrażliwych. Skorzystają z niego m.in. szpitale, przychodnie, ośrodki pomocy społecznej, szkoły, przedszkola, uczelnie, samorządy oraz mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa. W tym przypadku cena maksymalna wyniesie 78,5 gr za 1 kWh. Jak wynika z szacunków, na tej taryfie w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. skorzystać może nawet do 97 proc. przedsiębiorców.

W ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej wdrożone zostały ponadto inwestycje w energooszczędne oświetlenie ulic i miejsc publicznych. Rozwiązanie to przewiduje także obowiązek ograniczenia zużycia energii o przynajmniej 10 proc. we wszystkich obiektach administracji samorządowej i rządowej.

 

Prezentacja partnera

materiały promocyjne
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »