7,7 mld inwestycji zagranicznych

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce w 2005 roku wyniosła 7,7 mld USD i była niższa o 40 proc. w porównaniu z 2004 r. - poinformował w czwartek na konferencji prasowej członek zarządu NBP, Józef Sobota.

Wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce w 2005 roku wyniosła 7,7 mld USD i była niższa o 40 proc. w porównaniu z 2004 r. - poinformował w czwartek na konferencji prasowej członek zarządu NBP, Józef Sobota.

"W 2004 roku mieliśmy do czynienia z zakończeniem wchodzenia do Telekomunikacji Polskiej dużego inwestora, dlatego też wynik dotyczący inwestycji zagranicznych na ten rok był tak wysoki" - powiedział Sobota. Dodał, że przedstawione dane za 2005 r. są wstępne, a ostateczne zostaną podane we wrześniu.

Czwartkowa konferencja, zorganizowana przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ), w której uczestniczył przedstawiciel Narodowego Banku Polskiego, poświęcona była podsumowaniu bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce w 2005 r.

Reklama

Sobota podkreślił, że jeśli spojrzymy na ostatnie 5 lat, to 2005 r. po wyeliminowaniu transakcji w TP, wypada bardzo dobrze. "Prawdopodobnie będzie to wielkość skorygowana w górę po rozliczeniu reinwestowania w zyski" - powiedział.

W 2005 roku największy wkład do inwestycji zagranicznych tworzyły właśnie zyski reinwestowane. To był też szczególny rok, dlatego że dochody polskich firm znacznie wzrosły" - dodał Sobota.

Podkreślił, że szacunki są dość ostrożne, ale być może inwestorzy, więcej środków reinwestują niż NBP obecnie zarejestrował.

Napływ inwestycji zagranicznych w 2005, wg styczniowych szacunków UNCTAD, wyniósł 8,7 mld USD, natomiast wg NBP - 7,7 mld USD.

"Ze względu na fakt, iż dane NBP korygowane są na bieżąco należy przyjąć, iż jest to szacunek najbliższy kwocie rzeczywistej" - powiedział na konferencji prezes PAIiIZ, Adam Żołnowski.

Podkreślił, że w porównaniu ze światowym poziomem inwestycji, Polska bardzo wyraźnie "odbija się od dna".

"Firmy znowu zaczynają inwestować, Polska na ogromną szansę (...) w rankingach jesteśmy notowani bardzo wysoko, jako czwarta lokalizacja na świecie według Ernst&Young. Jeśli chodzi o atrakcyjność, to Polska jest numerem jeden w Europie, natomiast jeśli chodzi o napływ kapitału - to już nie wygląda to tak dobrze" - dodał.

Żołnowski poinformował, że PAIiIZ w 2005 zamknęła 46 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości 1,942 mld euro. Inwestorzy zagraniczni zadeklarowali utworzenie w Polsce ponad 24 tys. nowych miejsc pracy. Wśród inwestycji dominowały sektory: motoryzacja, elektroniczny, AGD oraz spożywczy.

Zdaniem prezesa PAIiIZ analiza napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych wskazuje, że w Polska potrzebuje nowej kultury biznesowej. Stabilny wzrost gospodarczy, kapitał ludzki, strategiczne położenie w Europie są atutami Polski do przyciągnięcia nowoczesnych technologii i centrów usług - ocenił Żołnowski. (

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: członek zarządu | inwestycje zagraniczne | Sobota | dolar
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »