Amazon stawia na Niemcy. Światowy gigant zainwestuje miliardy euro

Amazon zainwestuje w Niemczech 17,8 miliardów euro. Większość tej sumy - 10 mld euro - zostanie przeznaczona na logistykę, badania i rozwój m.in. robotyki - informuje na swojej stronie internetowej spółka z Seattle. Reszta trafi na zapowiedzianą przed miesiącem budowę chmury obliczeniowej. W sumie, dzięki obu projektom, gigant e-handlu stworzy w Niemczech około 7 tys. nowych miejsc pracy.

Celem Amazona jest "stymulacja innowacji i wsparcie rozwoju sieci logistycznej na terenie całego kraju" - czytamy w uzasadnieniu do 10-miliardowej inwestycji. Nowe miejsca pracy - co najmniej 4 tys. - powstaną w trzech nowych centrach realizacji zamówień. Między innymi w Horn-Bad Meinberg (Nadrenia Północna-Westfalia), którego otwarcie zaplanowano na późne lato. "Nowe miejsca pracy oznaczają, że do końca tego roku będziemy mieć w Niemczech na stałe ponad 40 tys. pracowników w ponad 100 niemieckich miastach i gminach" - informuje spółka. 

Najpierw była chmura

Dzisiejsza zapowiedź jest kontynuacją planów inwestycyjnych w Niemczech. Przed miesiącem Amazon Web Services (AWS) ogłosił powstanie AWS European Sovereign Cloud - infrastruktury chmury obliczeniowej. Pierwsze centrum, w Brandenburgii, ma zostać oddane do użytku pod koniec 2025 roku. Budowa chmury ma być spełnieniem zeszłorocznej obietnicy - zapowiedzi Amazon przechowywania danych europejskich klientów na serwerach umieszczonych w UE. Ma to zapewnić ochronę ich prywatności.

Reklama

Aby kontynuować budowę, utrzymanie i obsługę infrastruktury chmurowej dla regionu AWS Europe - jego centrum znajduje się we Frankfurcie nad Menem - Amazon planuje dokonać inwestycji o wartości 8,8 miliarda euro. "Inwestycja ta pomoże zaspokoić rosnące zapotrzebowanie klientów na technologie AWS w Niemczech, w tym sztuczną inteligencję (AI). Według danych Amazona, w ciągu dwóch najbliższych lat plan inwestycyjny AWS wniesie do PKB Niemiec 15,4 miliarda euro. "Zapewni też w lokalnym łańcuchu dostaw 15 200 pełnoetatowych miejsc pracy rocznie" - informuje największy portal zakupowy świata.  

Miliardowe inwestycje u naszego zachodniego sąsiada Amazon uzasadnia faktem, że "Niemcy znajdują się w sercu innowacji w całej Europie"

- AWS bardziej niż kiedykolwiek angażuje się w pomaganie niemieckim klientom we wdrażaniu i budowaniu nowych technologii i usług, korzystając z szerokiej gamy możliwości chmury AWS, w tym generatywnej sztucznej inteligencji - zapewnia cytowany w komunikacie dyrektor zarządzający AWS na Niemcy i Europę Stefan Hoechbauer. 

Od ćwierć wieku w Niemczech

Amazon prowadzi działalność w Niemczech od ponad 25 lat. Od 2010 roku łączna wartość inwestycji przekroczyła tam 77 miliardów euro. 

- Pomagamy klientom, tworzymy wysokiej jakości miejsca pracy i wywieramy pozytywny wpływ na niemiecką gospodarkę, wnosząc szacunkowo 50 miliardów euro do tamtejszego PKB - informuje Rocco Bräuniger, dyrektor Amazona w Niemczech. 

Zespoły czterech ośrodków badawczo-rozwojowych pracują nad produktami i usługami dla AWS, Amazon Music, Fire TV, Alexa i technologiami realizacji zamówień. Zespoły badawcze w Centrum Rozwoju w Berlinie ulepszają z kolei technologie sztucznej inteligencji i robotyki. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Amazon | Niemcy | inwestycje | chmura | robotyka | sztuczna inteligencja [AI]
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »