Analitycy ING Banku. Holandia zmierza ku recesji

Holenderscy inwestorzy z obawą patrzą w przyszłość i obawiają się recesji - wynika z danych opublikowanych w barometrze inwestorów banku ING. Barometr osiągnął najniższy poziom w historii – 56 na 100 punktów.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Recesja idzie do Holandii

Jak podają analitycy ING banku, jeszcze nigdy, od kiedy rozpoczęliśmy pomiary w 2002 roku, wynik barometru nie był tak niski - poinformowano w komunikacie banku.

Wynika z niego, iż ponad połowa inwestorów ocenia, iż Niderlandy wkrótce pogrążą się w recesji, a jedna czwarta z nich przewiduje, że będzie ona "bardzo poważna".

"Perspektywy na przyszłość pozostają ponure, zarówno dla holenderskiej gospodarki, własnej sytuacji finansowej jak i wartości portfela inwestycyjnego" - podkreśla ING.

Reklama

Około 48 procent inwestorów uczestniczących w barometrze zauważyło, że wartość ich portfela spadła w ciągu ostatniego miesiąca, a większość uważa, że w ciągu najbliższych trzech miesięcy spadnie jeszcze bardziej.

Inwestorzy wskazują, iż największy wpływ na giełdę ma sytuacja geopolityczna (40 proc.), inflacja (23 proc.) oraz kondycja światowej gospodarki (19 proc.).

Utrzymuje się wysoka inflacja w Niderlandach

Jak wynika z najnowszych danych Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS). W październiku br. wzrost wskaźnika cen towarów i usług wyniósł 16,8 proc.

W ubiegłym miesiącu inflacja w Holandii, według europejskiego zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych (HICP), wyniosła 17,1 proc., przypomina CBS.

Ceny żywności rosły wzrosły w ujęciu rocznym w październiku więcej niż we wrześniu. W październiku żywność była średnio o 11,5 proc. droższa, we wrześniu było to jeszcze 10,5 proc. Natomiast energia, w tym paliwa silnikowe, była w październiku o 99,8 proc. droższa niż w październiku ubiegłego roku.

Z informacji europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) wynika, iż wzrost cent towarów i usług w październiku w strefie euro, poza krajami bałtyckimi, najwyższy był właśnie w Niderlandach.

Były szef banku centralnego ostrzega


Jak twierdzi były prezes De Nederlandsche Bank (DNB) Nout Wellink w wywiadzie opublikowanym w wydaniu "De Telegraaf", kwestionując prognozy spadku inflacji w 2023 r. poniżej 3 proc.

Według Nouta Wellinka, szefa holenderskiego banku centralnego w latach 2002-2006, rządowe prognozy zakładające spadek inflacji już w nadchodzącym roku są chybione. Przypomniał przy tym przypadek wysokiej inflacji po kryzysach naftowych lat 70. ubiegłego stulecia.

- Rządowe Centralne Biuro Planowania twierdzi, że w przyszłym roku inflacja spadnie poniżej 3 proc. Zapomnijmy o tym- ocenił były prezes De Nederlandsche Bank w rozmowie z gazetą "De Telegraaf". Jak podkreślił, konsekwencje trwającego kryzysu energetycznego, w tym wysoka inflacja, utrzymają się przez wiele lat.

Wellink krytycznie ocenił także wcześniejszą politykę Europejskiego Banku Centralnego (ECB). - Niskie stopy procentowe przesłoniły fakt, że rządy, firmy i osoby prywatne zaciągnęły zdecydowanie zbyt duże zadłużenie - powiedział amsterdamskiemu dziennikowi ekonomista.

Były szef DNB wskazał również, że wysokie oprocentowanie kredytów hipotecznych doprowadzi do spadku cen na rynku mieszkaniowym. W ubiegłym tygodniu holenderski państwowy bank ABN Amro prognozował, iż w przyszłym roku spadek cen na krajowym rynku mieszkaniowym wyniesie około 2,5 proc. Zdaniem Wellinka spadek ten będzie znacznie większy.

EUR/USD

1,0764 0,0039 0,36% akt.: 03.05.2024, 22:57
  • Kurs kupna 1,0763
  • Kurs sprzedaży 1,0765
  • Max 1,0810
  • Min 1,0725
  • Kurs średni 1,0764
  • Kurs odniesienia 1,0725
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY



PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »