Balcerowicz polskim kandydatem na szefa MFW

Premier Donald Tusk zaproponował kandydaturę Leszka Balcerowicza na stanowisko szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Według informacji portalu gazeta.pl, były dwukrotny minister finansów i były szef Narodowego Banku Polskiego przyjął propozycję.

Prof. Balcerowicz zgodził się przyjąć propozycję podczas wczorajszego spotkania z premierem.

Spośród Europejczyków największe szanse na objęcie stanowiska ma francuska minister finansów Christine Lagarde.

Poprzedni szef MFW Dominique Strauss-Kahn zrezygnował ze stanowiska. Decyzja ma związek z oskarżeniem go o napaść seksualną i usiłowanie gwałtu na hotelowej pokojówce. Strauss-Kahn objął stanowisko szefa MFW w listopadzie 2007 roku na pięcioletnią kadencję.

Czytaj raport specjalny "Afera Strauss-Kahna"

Tusk: Wystawianie Polaka na szefa MFW nie miałoby sensu

Premier Donald Tusk ocenił w piątek, że w tej chwili wystawianie polskiego kandydata na szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego "nie miałoby sensu". Choć - jak podkreślił - kandydatura byłego szefa NBP Leszka Balcerowicza byłaby "ze wszech miar kompetentna".

Reklama

- Jesteśmy w środku debaty, zastanawiania się w Europie i na świecie, kto powinien zastąpić Dominika Strauss-Kahna - powiedział Tusk w Sopocie na wspólnej konferencji z szefem rządu Bułgarii Bojko Borysowem.

Podkreślił, że kluczowe jest, aby na stanowisku szefa Międzynarodowego Funduszu Walutowego "w tej skomplikowanej sytuacji kryzysowej, kryzysu finansów publicznych (...) był Europejczyk, Europejka". - Jest to reguła, ale nie prawna zasada, bardziej obyczaj, ale nie ma 100-proc. gwarancji, że proeuropejski kierunek zwycięży - dodał Tusk.

- W tej chwili wystawianie polskiego kandydata nie miałoby sensu. Dzisiaj nie ma okoliczności, które kazałyby powiedzieć, że istnieje prosta droga do tego typu sukcesu. Jeśli pojawią się takie okoliczności, to w Polsce jest kilku polityków-finansistów z wielkim dorobkiem, o których głośno się mówi - mówił Tusk.

Jak zaznaczył, były prezes NBP Leszek Balcerowicz, "z którym telefonicznie rozmawiał o sytuacji MFW, byłby kandydaturą ze wszech miar kompetentną".

Borysow: Szef MFW powinien być z Europy

- Praktyka, by szef MFW był obywatelem lub obywatelką Europy jest słuszna - mówił w Sopocie szef rządu Bułgarii Bojko Borysow na wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem. - Ta praktyka powinna być kontynuowana, to jest dla nas bardzo ważne - zaznaczył premier Bułgarii.

- Zresztą Międzynarodowy Fundusz Walutowy też będzie mówił o Bułgarii. Według tej informacji, którą dysponuję, będzie podkreślone wykonanie przez Bułgarię wszystkich kryteriów - mówił Borysow.

Wątpliwości wokół szans Lagarde na fotel szefowej MFW

Minister finansów Francji Christine Lagarde wydaje się być główną kandydatką do objęcia stanowiska dyrektora zarządzającego MFW, ale na jej drodze stoi kilka przeszkód, w tym domniemany udział w tzw. aferze Tapiego - podkreśla w piątek francuska prasa.

Jak pisze centroprawicowe "Le Figaro", w walce o sukcesję po Dominique'u Strauss-Kahnie to właśnie szefowa francuskiego resortu finansów ma największe szanse na zwycięstwo.

Gazeta twierdzi, że ceniona za fachowość Lagarde, uznana w 2009 roku przez dziennik "Financial Times" za najlepszą minister finansów w UE, może liczyć na poparcie Francji, Włoch i Niemiec. Daje jej to praktycznie gwarancję zostania wspólną kandydatką Unii Europejskiej. W opinii "Le Figaro", w obliczu wyjątkowego kryzysu strefy euro "Europa powinna zachować MFW", aby koordynować sprawnie pomoc dla zagrożonych bankructwem krajów eurogrupy, zwłaszcza Grecji.

"Le Figaro" zauważa, że atutem 55-letniej Lagarde jest jej "popularność i szacunek, jakim darzy ją Europa, USA i kraje grupy G20, z którymi wiele pracowała w ramach francuskiej prezydencji tego międzynarodowego forum".

O tym, że francuska minister jest główną kandydatką na stanowisko szefowej MFW, przekonany jest także lewicowy dziennik "Liberation", cytujący w piątek anonimowo dyplomatę europejskiego wysokiej rangi: "Obecnie Lagarde ma 90 proc. szans na zostanie kandydatką Europejczyków". Jako inny silny europejski kandydat jest wymieniany także ustępujący szef Europejskiego Banku Centralnego Jean-Claude Trichet, który jednak dotąd nie wyraził chęci ubiegania się o najwyższe stanowisko w MFW.

Prasa nad Sekwaną podkreśla jednak, że wokół faworyzowanej kandydatury Lagarde nie brak wątpliwości. "Le Figaro" twierdzi, że przeciwko minister przemawia jej narodowość, gdyż to właśnie Francuzi do tej pory najczęściej kierowali MFW. Według gazety, w wyborze na tę funkcję przeszkodzić jej może także europejskie pochodzenie, ponieważ wiele krajów spoza Starego Kontynentu chce przeforsować własnych kandydatów, np. Kemala Dervisa (Turcja), Arminio Fragę (Brazylia) czy Agustina Carstensa (Meksyk).

Inny problem Lagarde, dodaje "Le Figaro", to możliwy konflikt interesów między jej dotychczasowymi funkcjami w rządzie a zarządzaniem Funduszem. "Czy MFW, instytucja międzynarodowa licząca 187 państw, może być kierowana przez minister, która od czterech lat broni stanowiska Francji?" - zastanawia się gazeta, sugerując, że może to zakłócić wymaganą od dyrektora MFW bezstronność.

Obie wspomniane gazety są zgodne, że największy "handicap" Christine Lagarde w staraniach o fotel MFW wynikają z wewnętrznych francuskich uwarunkowań politycznych.

Jak zaznacza "Liberation", w najbliższym czasie francuskie organy ścigania mają zdecydować o ewentualnym wszczęciu śledztwa w sprawie domniemanego nadużycia władzy przez szefową ministerstwa finansów w tzw. aferze Tapie.

Sprawa ta dotyczy przyznania w lipcu 2008 roku, na drodze polubownej umowy z udziałem resortu finansów, 285 mln euro odszkodowania biznesmenowi Bernardowi Tapiemu w jego sporze z konsorcjum zarządzającym majątkiem pozostałym po banku Credit Lyonnais. Francuska opozycja utrzymuje, że w tej kwestii minister Lagarde złamała procedury, działając w prywatnym interesie Tapiego, uchodzącego za przyjaciela prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego. Lagarde zaprzecza stanowczo tym zarzutom, broniąc legalności ówczesnej decyzji.

RMF/PAP
Dowiedz się więcej na temat: MFW | szefowie | Donald Tusk | Polskie | Leszek Balcerowicz | NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »