Becikowe 1000 zł. Dostaną tylko ci, którzy nie zarabiają za dużo

Becikowe to zapomoga, którą otrzymać mogą rodzice biologiczni lub prawni opiekunowie dziecka. Świadczenie w wysokości 1000 zł przyznawane jest od lat na wniosek i kojarzymy je głównie jako pieniądze przyznawane po narodzinach. Niewiele osób ma jednak pojęcie, że 1000 zł należy się nie tylko na noworodka, ale można tyle dostać też na starsze dzieci.

  • Becikowe to zapomoga na dziecko w wysokości 1000 zł. Może zostać przyznana na noworodka, ale też na starsze dziecko.
  • Aby otrzymać 1000 zł zapomogi należy najpierw spełnić między innymi warunki dochodowe.
  • W celu otrzymania becikowego należy złożyć odpowiedni wniosek i wyrobić się w czasie.

Becikowe wypłacane jest w kwocie 1000 zł. Zapomoga należy się na jedno dziecko i zwykle te środki przyznawane są na noworodka, choć nie jest to warunek konieczny. Zapomoga może zostać przyznana także prawnym opiekunom dziecka, a świadczenie należy się nie tylko po narodzinach.

Reklama

Zapomoga 1000 zł na dziecko. Dla kogo?

Becikowe jest zapomogą jednorazową. 1000 zł mogą dostać rodzice, ale nie tylko oni mają prawo zgłosić się po wsparcie finansowe. Prawo do ubiegania się o pieniądze mają:

  • rodzice dziecka - matka lub ojciec,
  • opiekun prawny,
  • opiekun faktyczny.

Becikowe. Kto dostaje?

Aby mieć szansę na becikowe, trzeba mieścić się w progu dochodowym. Pieniądze dostać można tylko, jeśli dochód w rodzinie nie jest zbyt wysoki. Wedle zasad programu, nie może przekraczać 1922 zł na głowę. Rodziców biologicznych dotyczy warunek dotyczący przebywania matki pod opieką lekarza przynajmniej od 10 tygodnia ciąży.

Samotni rodzice muszą wypełnić jeszcze jedno kryterium. Mogą otrzymać zapomogę, jeśli zostały ustalone alimenty od drugiego rodzica. Warunek ten nie dotyczy jednak samotnych rodziców, gdy: 

  • drugi rodzic nie żyje,
  • drugi rodzic jest osobą nieznaną (w przypadku gdy mowa o ojcu),
  • sąd oddalił powództwo o ustalenie alimentów lub zobowiązał tylko jednego rodzica do utrzymywania dziecka,
  • sprawowana jest opieka naprzemienna.

Wniosek o becikowe. Gdzie się zgłosić po zapomogę?

Wniosek o becikowe można znaleźć na stronach internetowych urzędów, ale zwykle są one dostępne także na miejscu w urzędach. Zazwyczaj to właśnie w magistracie składa się wnioski o zapomogę. Alternatywnie istnieje także możliwość wystąpienia o becikowe również w ośrodku pomocy społecznej.

Becikowe na dziecko do 18. roku życia. Zapomoga przewiduje wyjątek

Od porodu rodzice biologiczni mają 12 miesięcy, aby złożyć wniosek o zapomogę. Jeśli ten okres minie, becikowe bezpowrotnie przepada. Okres 12 miesięcy na wnioskowanie obowiązuje także innych opiekunów dzieci, ale liczony on jest od momentu przysposobienia dziecka. Ważne, by adoptowane dziecko nie miało 18 lat. Jest to bowiem wiek, który dyskwalifikuje z przyznania zapomogi.

Wniosek o przyznanie świadczenia zwykle jest rozpatrywany w ciągu miesiąca. W niektórych wypadkach ustawodawca może jednak rozpatrywać wniosek nawet do 2 miesięcy w przypadku wniosku dotyczącego szczególnie skomplikowanej sprawy. Przyznana zapomoga trafia na konto bankowe przelewem, albo zostaje doręczona do ręki przez listonosza.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: becikowe | świadczenie | dziecko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »