Będą niższe stawki

Mniejsi operatorzy komórkowi chcą radykalnego obniżenia stawek hurtowych (tzw. MTR), które operatorzy pobierają za połączenia między sobą.

Mniejsi operatorzy komórkowi chcą radykalnego obniżenia stawek hurtowych (tzw. MTR), które operatorzy pobierają za połączenia między sobą.

"W Europie najmniejsi operatorzy i ci, którzy najpóźniej weszli na rynek, odprowadzają gigantyczne sumy na konta operatorów zasiedziałych" - powiedział w środę na II Kongresie Telekomunikacji i Mediów Jacek Niewęgłowski, członek zarządu operatora komórkowego Play. Jego zdaniem jest to wynik asymetrii - więcej jest połączeń wychodzących, kierowanych do innych sieci, niż tych, które przychodzą od innych operatorów. "Mamy do czynienia w skali europejskiej z subsydiowaniem operatorów większych przez mniejszych" - dodał.

Niewęgłowski uważa, że może temu zapobiec sytuacja, w której mniejsi i nowi operatorzy pobierają wyższą stawkę hurtową.

Reklama

"Innym rozwiązaniem jest radykalne zmniejszenie stawek MTR. My to popieramy" - powiedział.

Opinię tę podziela Grzegorz Tomczyk, prezes firmy CenterNet, która wygrała przetarg Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) na operatora infrastrukturalnego telefonii komórkowej.

Niewęgłowski powiedział, że wysoka stawka hurtowa jest wygodnym pretekstem do utrzymywania wysokiej stawki detalicznej, która uderza w klientów.

UKE chce osiągnąć poziom MTR odpowiadający średniej z trzech krajów UE o najniższej stawce. W maju 2008 r. stawki hurtowe w Polsce zostały obniżone do ok. 34 groszy. Według UKE, do 2010 roku średnia stawka MTR w telefonii komórkowej powinna spaść do 15 groszy. Pozwoliłoby to m.in. obniżyć ceny połączeń z komórki na komórkę o 30 proc.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Stawek | operatorzy | UKE | stawki | operatorzy komórkowi
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »