Będzie jeszcze bliższa współpraca spółek Skarbu Państwa? (analiza)

O tym, że spółki z udziałem Skarbu Państwa mogą i potrafią ze sobą współpracować, świadczą projekty, które zostały uruchomione w trakcie kilkunastu ostatnich miesięcy. Rząd stawia na większe zaangażowanie największych firm w Polsce w realizację nie tylko rozwojowych projektów strategicznych, ale również społecznych.

Współpraca największych przedsiębiorstw w Polsce, często działających w kluczowych dla gospodarki segmentach jak górnictwo, energetyka czy gazownictwo, przyjmuje różne formy. Często jest to partnerstwo "innowacyjne", które angażuje (także kapitałowo) różne strony w ramach wspólnego celu: poprawy technologii lub zagospodarowania nowych nisz, które dotychczas były w Polsce traktowane w sposób niewystarczający lub całkowicie pomijany.

Wyznaczyć nowe trendy

Po koniec 2017 r. KGHM Polska Miedź i Grupa Azoty podpisały list intencyjny, w którym zapowiedziały współpracę innowacyjną, poszukiwanie nowych przestrzeni dla wzajemnych prac badawczo-rozwojowych, a także synergię przemysłu chemicznego i górniczo-hutniczego. Jednym z obszarów jest sektor nawozowy, a przede wszystkim technologia i instalacje dające możliwość oczyszczania produktów z kadmu. Kwestia szczególnie ważna ze względu na trwające prace w UE, zmierzające do wprowadzenia limitów w ilości zawartości tego pierwiastka w nawozach.

Reklama

PGNiG i Gaz System, przy wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, także pod koniec minionego roku podały, że wspólnie będą rozwijać innowacje w obszarze gazownictwa. Projekt INGA, z budżetem 400 mln zł to próba znalezienia nowych rozwiązań o znaczeniu przemysłowym, a więc takich, które przełożą się pozytywnie na obecną działalność spółek, pozwolą im usprawnić główne procesy, podnieść ich efektywność, a niewykluczone, że zagospodarować nowe przestrzenie na rynku. To zaś oznacza z jednej strony prace nad nowymi źródłami energii (np. wodorem), z drugiej nowe podejścia do poszukiwania, wydobycia czy produkcje paliw gazowych. Rzecz zatem nie tylko o zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego kraju w długim terminie, ale również utrzymaniu konkurencyjności całego sektora gazowego w Polsce. Bez zaangażowania wielu stron proces ten się nie uda. Koszty i ryzyko są po prostu zbyt duże.

Na kluczową rolę spółek z udziałem Skarbu Państwa wskazano również w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, przypisując im strategiczną rolę w rozwoju kraju. Głównie wskazując na ich możliwości finansowe i możliwości kreacji głównych trendów w badawczo-rozwojowych, wspierając tym samym nowoczesne technologie, które mają powstawać w kraju, nad Wisłą, a nie w zagranicznych ośrodkach badawczych i jedynie być implementowane w Polsce. Tym samym, na co wskazano w SOR - chodzi o reindustrializację, rozwój innowacyjnych firm, pozyskanie kapitału rozwojowego, ekspansji zagranicznej oraz rozwoju społecznym i gospodarczym.

Praca u podstaw

W kreację współpracy największych firm w kraju angażuje się bezpośrednio Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, która z Agencją Rozwoju Przemysłu zainicjowała cykl spotkań ARP Business Mixer. W ich ramach przedstawiciele spółek z udziałem SP mają poszukiwać obszarów dla współpracy. W pierwszym ze spotkań (25-26 stycznia) udział wzięło dwadzieścia podmiotów, reprezentujących branże motoryzacyjną, chemiczną, transportową i przemysłową. Na 2018 r. zaplanowano jeszcze trzy takie spotkania. - Wymiana doświadczeń jest bardzo ważna w perspektywie możliwej współpracy. Wszyscy mamy określone zasoby, narzędzia czy możliwości. Dlatego warto się nimi dzielić i wzajemnie wspierać. Wyszukiwanie takich pól synergii pozwoli nawiązać efektywniejsze formy działania i z pewnością przełoży się na osiąganie większych sukcesów - komentował wiceprezes ARP Andrzej Kensbok.

Pola współpracy nie wykluczają także wejść w zupełnie nowe nisze i podjęcie trudnego wyzwania stworzenia potrzebnej technologii od podstaw. Tak zrobił Totalizator Sportowy, który po nowelizacji ustawy hazardowej od lipca 2017 r. uzyskał monopol na oferowanie gier na automatach. Zamiast sprowadzić potrzebną technologie z USA czy Niemiec, podjęto decyzję o jej rozwoju w kraju. Sama strategia na zagospodarowanie rynku zakłada jego stopniowe wypełnianie nowymi automatami w kilku najbliższych latach, stopniowo dochodząc do poziomu 35 tys. urządzeń. Kiedy to nastąpi? To wciąż kwestia otwarta. Wpływ ma nie tylko czasochłonny proces opracowania technologii na miejscu, przez polskie firmy, ale również zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa i przejrzystości całego systemu. W oparciu o odpowiedź na interpelację poselską Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej (PO) oraz Joanny Frydrych (PO) - aktualnie finalizowane są negocjacje z dostawcami, z którymi SP zamierza realizować projekt. Planowane uruchomienie pierwszych automatów, na co wskazuje też MF - zaplanowano na pierwszy kwartał 2018 roku.

Odpowiedzialność społeczna

Poza aspektem czysto gospodarczym i finansowym, spółki Skarbu Państwa mają także do odegrania rolę społeczną. Stąd część działań powinna wpisywać się w szeroko rozumianą społeczną odpowiedzialność biznesu. I tak, PGNiG, za sprawą fundacji im Ignacego Łukasiewicza, angażuje się w szerzenie wiedzy o najnowszej historii Polski, w tym także o tematach trudnych, o których często się nie wspomina. Spółka, uruchomiła właśnie akcję edukacyjną i podejmuje działania promujące walkę ze smogiem i zwiększające wiedzę na temat wpływu złego stanu powietrza na zdrowie mieszkańców.

Także inne spółki zapewne w walkę ze smogiem się zaangażują. - Nie wyobrażamy sobie, by spółek energetycznych i gazowych nie zaangażować. Jedną z rekomendacji w programie "Czyste Powietrze" było podpięcie domów jednorodzinnych do sieci ciepłowniczych lub gazowych. Aktywnie w program włączył się PGNiG, który nie tylko edukuje, ale jest też gotowy - po tym jak przeprowadzimy rozmowy z Urzędem Regulacji Energetyki - znacząco obniżyć koszty przyłączenia dla tych osób, które dotknięte są problemem ubóstwa energetycznego - zapowiada Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. Potencjalnie także, na drodze współpracy ze spółkami energetycznymi uda się obniżyć taryfy energetyczne dla najbardziej potrzebujących.

Nie można również zapominać, że spora grupa spółek będących częścią Skarbu Państwa systematycznie angażuje się we wsparcie sportu i rozwój kultury w Polsce. Szczególną misję ma w tym obszarze do wypełnienia Totalizator Sportowy, który w samym tylko 2016 r. przekazał na Fundusz Rozwoju Kultury Fizycznej 769 mln zł, na Fundusz Promocji Kultury zaś 200 mln zł (przy wpływach do budżetu rzędu 2,15 mld zł). Wszystko wskazuje na to, że wynik za 2017 r. będzie jeszcze lepszy.

pb

Pobierz za darmo program PIT 2017

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: spółki skarbu państwa | spółki | skarbu | Skarb Państwa | spółka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »