Będzie łatwiej wyciąć drzewo? Rząd przygotowuje nowelizację ustawy

W obecnym stanie prawnym wydanie przez urzędników zgody na wycięcie drzewa może się przedłużać. Rząd chce to zmienić - w przygotowanej nowelizacji ustawy o ochronie przyrody ma znaleźć się zasada o możliwości wycięcia drzewa, jeśli w ciągu 35 dni od zgłoszenia takiego zamiaru urzędnicy nie wniosą sprzeciwu.

Właściciele prywatnych działek będą mogli wyciąć drzewo, jeśli w ciągu 35 dni po zgłoszeniu takiego zamiaru odpowiedni organ nie wniesie sprzeciwu -- przewidują założenia projektu nowelizacji ustawy o ochronie przyrody, o których poinformowano w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu.

Jak przypomniano, zgodnie z obecnymi przepisami organ, do którego wniesiono zgłoszenie zamiaru usunięcia drzewa (najczęściej: wójt, burmistrz, prezydent miasta), ma 21 dni na oględziny, a w terminie 14 dni od dnia oględzin może wnieść sprzeciw. Drzewo zatem można usunąć, jeśli właściwy organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie.

Reklama

"Jeśli zatem oględziny nie zostały przeprowadzone w instrukcyjnym terminie 21 dni, to termin do wniesienia sprzeciwu nie rozpoczyna biegu. To zaś może spowodować, że postępowania dotyczące usunięcia drzewa z nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej, które są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej mogą się nadmiernie przedłużać" - zauważono w opisie projektowanych zmian.

Dlatego też projektowana nowelizacja zakłada wprowadzenie 35-dniowego terminu liczonego od dnia zgłoszenia, na wniesienie sprzeciwu na zamiar wycięcia drzewa przez odpowiedni organ.

Wycinka drzew. Zmiany w ustawie zabezpieczą obywateli przed bezczynnością urzędników

Według autorów projektu, czyli resortu klimatu i środowiska, pozwoli to zabezpieczyć wnioskodawców przed bezczynnością lub przewlekłością postępowań.

"Projektowany 35-dniowy termin jest sumą terminu na oględziny i sprzeciw, co zdyscyplinuje organy do przeprowadzenia oględzin w pierwotnym 21-dniowym terminie i zabezpieczy wnioskodawców zmniejszając uciążliwości związane z oczekiwaniem na decyzję i zwiększając bezpieczeństwo w przypadkach, gdy drzewo przeznaczone do wycinki stanowi zagrożenie. Usunięcie drzewa będzie mogło nastąpić, jeżeli organ nie wniósł sprzeciwu w tym terminie (milcząca zgoda). Oczekiwanym efektem interwencji jest skrócenie czasu trwania postępowań administracyjnych w przedmiocie usunięcia drzewa z nieruchomości stanowiącej własność osoby fizycznej" - wskazano w wykazie.

Projektowane przepisy rząd zamierza przyjąć w III kwartale br.

***

PAP
Dowiedz się więcej na temat: wycinka drzew | ustawa deregulacyjna | prawo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »