Bezos rzuca Muskowi wyzwanie. Już nie tylko Starlink. Internet satelitarny od Amazon

Amazon rozmieści w kosmosie flotę satelitów. Celem realizowanego przez Jeffa Bezosa Projektu Kuiper jest zainstalowanie na orbicie ziemskiej ponad 3000 tych urządzeń. Dzięki nim szerokopasmowy internet dotrze nawet w odległe zakątki Ziemi. Pierwsze satelity zostaną wystrzelone za kilka dni.

“Setki milionów ludzi na Ziemi nie ma niezawodnego dostępu do Internetu. Kuiper pomoże zniwelować przepaść cyfrową, dostarczając szybki i niedrogi szerokopasmowy dostęp do Internetu szerokiemu gronu klientów” - czytamy na stronie internetowej projektu. Zgodnie z jego założeniami, z satelitów Jeffa Bezosa, oprócz zwykłych konsumentów, miałyby korzystać firmy, agencje rządowe i inne organizacje “działające w miejscach bez niezawodnej łączności”.

Szerokopasmowy internet od Amazon. Ponad 3000 satelitów na orbicie

Cała konstelacja liczyć ma ponad 3000 satelitów umieszczonych na niskiej orbicie okołoziemskiej, na wysokości 450,5 km (280 mil) nad Ziemią. Pierwsze mają się tam znaleźć jeszcze w tym miesiącu. Według oświadczenia Amazon, 9 kwietnia, czyli w najbliższą środę, zostanie wystrzelonych 27 urządzeń. Ich start będzie transmitowany na żywo z Cape Canaveral Space Force Station na Florydzie. 

Reklama

Pierwszą misję nazwano KA-01 od Kuiper Atlas 1. Satelity, które w niedalekiej przyszłości posłużą do świadczenia usług internetowych, zostaną wyniesione na orbitę za pomocą rakiety Atlas V, obsługiwanej przez spółkę United Launch Alliance. Należy do niej Boeing oraz koncern zbrojeniowy Lockheed Martin. Gdy wszystkie satelity oddzielą się od rakiety, zespół Kuiper będzie zarządzał ich konstelacją z centrum operacji misji w Redmond w stanie Waszyngton.

Gigant e-commerce poinformował, że w planach ma ponad 80 startów rakiet, których celem będzie rozmieszczenie początkowej konstelacji satelitów. Każda z kolejnych misji ma wynosić dziesiątki urządzeń na niską orbitę okołoziemską. Do 2026 na orbicie ma się znaleźć połowa planowanej konstelacji. 

Według Amazona, satelity zaplanowane w ramach misji KA-01 będą znacząco ulepszoną wersją dwóch prototypowych jednostek, które firma wystrzeliła w kosmos w 2023 r. w ramach misji Protoflight. Usprawniono w nich niemal każdy element - od anten elektromagnetycznych, przez procesory, panele słoneczne, aż po systemy napędowe i optyczne łącza międzysatelitowe. Dodatkowo uczestniczące w programie satelity zostały pokryte powłoką lustrzaną, która odbija światło słoneczne i zmniejsza ich widoczność. Jest to pomocne astronomom prowadzących obserwacje z Ziemi.

Z opublikowanego komunikatu wynika, że satelity będą poruszać się po orbicie z prędkością ponad 17 tys. mil na godzinę (ponad 27 tysięcy km) i okrążać planetę co około 90 minut. Amazon spodziewa się, że jeszcze w tym roku udostępni klientom usługi internetowe. „Zaprojektowaliśmy jedne z najbardziej zaawansowanych satelitów komunikacyjnych, jakie kiedykolwiek zbudowano” — napisał wiceprezes Projektu Kuiper Rajeev Badyal. 

Pojęcie internetu satelitarnego zostało rozpropagowane między innymi przez Elona Muska i oferowaną przez SpaceX usługę Starlink. Przed 10 laty plan udostępnienia internetu każdemu mieszkańcowi Ziemi przedstawił szef Facebooka Mark Zuckerberg. Miał zostać zrealizowany do 2020 r.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Amazon | internet | satelity | rakiety | program
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »