Bezpłatne leki tylko ze specjalnym kodem. Bez niego za receptę trzeba będzie zapłacić
Bezpłatne leki dla seniorów oraz dzieci i młodzieży zaczną obowiązywać już od 1 września. Nie obędzie się jednak bez wyjątków, o których trzeba będzie pamiętać. Leków za darmo nie dostaniemy także bez specjalnego kodu, na który trzeba będzie zwrócić uwagę medykowi.
Ustawa o bezpłatnych lekach dla dzieci i młodzieży, które nie ukończyły 18. roku życia, a także dla osób, które mają co najmniej 65 lat, zacznie obowiązywać wraz z początkiem września.
Dzisiejszy "Fakt", zwraca jednak uwagę, że otrzymanie bezpłatnych leków będzie możliwe tylko wtedy, kiedy lekarz wystawiając receptę nie zapomni umieścić na niej specjalnego kodu. Odpowiedzialność, żeby tego dopilnować, będzie spoczywać również na pacjencie. O co dokładnie chodzi?
Obecnie bezpłatne leki przysługują wszystkim seniorom, którzy ukończyli 75 lat. Od września program obejmie również dzieci oraz niepełnoletnią młodzież, która nie ukończyła 18. roku życia. Ważna zmiana dotyczy także osób starszych. Od tej pory granica wieku została obniżona do 65 lat.
"Po ukończeniu 65 lat masz prawo do bezpłatnych leków na choroby wieku podeszłego" - informuje Ministerstwo Zdrowia na portalu pacjent.gov.pl.
Leki za darmo będą przysługiwać wszystkim pacjentom, którzy posiadają ubezpieczenie zdrowotne. Wiek będzie weryfikowany na podstawie numeru PESEL lub daty urodzenia, w przypadku osób, które go nie posiadają.
Aby móc otrzymać bezpłatne leki, konieczna będzie recepta. Kto może ją wystawić?
Receptę na leki za darmo może wystawić:
- Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.
- Pielęgniarka POZ, która jest uprawniona na przepisywania leków.
- Emerytowany lekarz dowolnej specjalności.
- Jeżeli lekarz specjalista uważa, że pacjent powinien być leczony lekami, które mogą być przepisane bezpłatnie przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, to przekazuje lekarzowi POZ pisemną informację na temat zdiagnozowanej choroby i zalecanego leczenia. Lekarz POZ może wtedy przepisać leki bezpłatnie - informuje MZ. Co ważne, lekarz specjalista dalej będzie mógł przepisywać leki refundowane na zasadach ogólnych.
Na recepcie będzie jednak potrzebny specjalny kod. Kto go wystawi?
Bez specjalnego kodu na otrzymanej recepcie nie będziemy mogli otrzymać bezpłatnych leków.
Na recepcie medyk będzie musiał wpisać specjalny kod - w przypadku seniorów będzie to oznaczenie "S", natomiast w przypadku dzieci - "DZ". Jeżeli takiego kodu na recepcie nie będzie, a będą nam przysługiwać bezpłatne leki, należy zwrócić uwagę lekarzowi i poprosić, żeby to uczynił.
Będzie to niezwykle ważne podczas pierwszych dni obowiązywania nowych przepisów, kiedy mogą być one nie do końca jasne oraz zrozumiałe, a o kodzie będzie można łatwo zapomnieć.
Bezpłatne leki dla seniorów obowiązują już od kilku lat. Program został rozszerzony nie tylko o kolejnego grupy wiekowe obywateli, ale także o liczbę leków, które będzie można przepisać za darmo.
Od września na liście bezpłatnych leków będzie nie 2 tys., ale 4 tys. środków leczniczych. Wciąż jednak nie wszystkie leki będą za darmo.
Za które leki wciąż trzeba będzie zapłacić? Przede wszystkim chodzi o leki przeciwbólowe, sumplementy diety i preparaty witaminowe. Na listę leków refundowanych trzeba będzie patrzeć uważnie, ponieważ będzie się ona różnić dla młodzieży i seniorów.
Program po zmianach ma objąć około 16 mln obywateli, z czego siedem milionów to dzieci i młodzieży. Jego koszty wzrosną z 800 mln do blisko 2,4 mld złotych.