Bezumowni brali dopłaty nawet nie uprawiając ziemi?

Jedynie na części działek, co do których złożono wnioski o dopłaty stwierdzono faktyczne ich użytkowanie - tłumaczył Oddział ANR w Szczecinie, broniąc się przed zarzutem dopuszczenia do bezumownego użytkowania ziemi będącej w jego nadzorze.

Bezumowni użytkownicy ziemi z ANR tak naprawdę jej nie użytkują, a tylko pobierają dopłaty? Taki wniosek można wysnuć z analizy pokontrolnego wystąpienia NIK po kontroli Oddziału ANR w Szczecinie.

Jak podaje NIK, 3 grudnia 2011 roku ANR została uprawniona do wykorzystywania danych zgromadzonych przez ARiMR w systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Dopiero 15 kwietnia 2013 roku na podstawie podpisanego pomiędzy ARiMR a Agencją porozumienia ANR otrzymała dostęp do systemu.

Reklama

Podjęto działania, zestawiając dane systemu ARiMR z lustracją w terenie.

NIK pisze: "Oddział prowadzi weryfikację (lustrację) w terenie działek wolnych będących w Zasobie o powierzchni powyżej 5 ha w skład których wchodzą użytki rolne o powierzchni co najmniej 2 ha. Z przeglądu będą sporządzane protokoły lustracji, które będą podstawą do podjęcia dalszych działań Oddziału. Obecnie analiza taka została przeprowadzona w Filii tutejszego Oddziału w Koszalinie. Analizie poddano wolne działki Zasobu powyżej 5 ha (trwa analiza działek od 0,5 do 4,99 ha). Następnie Filia przeprowadziła w terenie lustrację zgłoszonych do dopłat działek pod kątem ich ewentualnego faktycznego użytkowania. Jedynie na części działek, co do których złożono wnioski o dopłaty stwierdzono faktyczne ich użytkowanie" - podała NIK w raporcie.

Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że oznacza to podwójne kłopoty dla bezumownych użytkowników. Jak wynika z wystąpienia pokontrolnego, współpraca między ANR i ARiMR jest wątpliwa i wiedzy o ewentualnym pociągnięciu do odpowiedzialności osób, które wzięły dopłaty na jej ziemię, nie uprawiając jej, ANR nie ma.

Więcej na farmer.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »