Blokada konta bankowego. Na czym polega i kiedy może grozić?

Podczas porannej wizyty w sklepie, przy próbie płatności, transakcja zostaje odrzucona. Ponowna próba nie przynosi efektów. W zdziwieniu sprawdzasz stan konta i okazuje się, że konto bankowe zostało zablokowane. Wbrew pozorom na takie nieprzyjemności narażeni są nie tylko dłużnicy. Często do blokady środków może doprowadzić jeden podejrzany przelew. Ile pieniędzy może zająć komornik? Kto jeszcze może wnioskować o zablokowanie środków na koncie bankowym?

Blokada konta bankowego przez komornika. Czy zawsze za długi?

Komornik samowolnie nie może wydać decyzji o blokadzie środków zgromadzonych na koncie bankowym. Działa on zawsze na zlecenie Sądu i w takim charakterze występuje do banku ze swoim wnioskiem. W przypadku zajęcia komorniczego zawsze będzie ono związane z długami, jednak sama blokada może się też pojawić w przypadku podejrzenia o popełnienie przestępstwa.

O blokadę konta bankowego ze względu na zadłużenie może wystąpić kilka różnych instytucji:

Reklama
  • Urząd Skarbowy;
  • Krajowa Administracja Skarbowa;
  • właściwe organy jednostek samorządowych;
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Zajęcie środków bankowych jest uregulowane przez Ustawę z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz Kodeks Postępowania Cywilnego. Chociaż zwykle w takiej sytuacji winimy bank, w praktyce bardzo rzadko blokada konta jest związana z jego działaniami. 

Blokada konta bankowego przy zadłużeniu bez komornika

W przypadku blokady konta na skutek zajęcia komorniczego nie dostaniemy powiadomienia od banku, bowiem wysyła je komornik. W najlepszym wypadku na jego dostarczenie poczekamy kilka dni. Jeżeli zmienialiśmy miejsce zamieszkania, możemy nie otrzymać go w ogóle. W takiej sytuacji zwykle dowiemy się o blokadzie konta kiedy postanowimy sprawdzić jego stan.

Przekazanie zamrożonych środków do właściwej instytucji następuje po 7 dniach. W tym czasie mamy możliwość odwołania się od decyzji. Trzeba pamiętać, że wniosek komornika nie dotyczy tylko konkretnego konta, ale wszystkich rachunków powiązanych z daną osobą.

Odblokowanie środków zajętych przez komornika lub na wniosek którejś z wymienionych powyżej instytucji jest możliwe dopiero po wpłynięciu dokumentów potwierdzających, że konto może zostać zwolnione. W praktyce mamy tylko dwie możliwości - spłatę długu lub polubowne porozumienie się z wierzycielem.

Blokada konta bankowego za przestępstwo. Wystarczy podejrzenie

Innym powodem, który może spowodować zamrożenie środków w banku, jest podejrzenie o popełnienie przestępstwa, np. prania brudnych pieniędzy lub wspierania działalności terrorystycznej. W tym przypadku decyzję o blokadzie może podjąć sam bank. Dzieje się tak w momencie, gdy algorytmy sprawdzające aktywność na koncie wychwycą podejrzane anomalie:

  • nietypowe i wysokie przelewy;
  • duże wpłaty gotówki;
  • kontakt i podejrzane wpływy z krajów egzotycznych;

Jeżeli wydział bezpieczeństwa danego banku zdecyduje się na blokadę środków, musi zgłosić takie zdarzenie do Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Ten może z kolei poinformować o sprawie prokuraturę, której postanowienie wydłuża czas blokady z kilkudziesięciu godzin do nawet 6 miesięcy.

Blokada konta bankowego a oszczędności. Co z moimi lokatami?

W przypadku zajęcia konta, bank może zablokować środki ze wszystkich rachunków przypisanych do danej osoby - rachunku bieżącego, pomocniczych, a także rachunków oszczędnościowych i lokat terminowych. W takim działaniu istnieją jednak pewne ograniczenia.

Przede wszystkim, w polskim prawie funkcjonuje tzw. kwota wolna od zajęcia. Dotyczy ona wynagrodzenia z tytułu umowy o pracę. Komornik może zająć połowę wynagrodzenia, jednak nie więcej niż wynosi pensja minimalna. Do 1 lipca 2023 jest to 3490 zł brutto (2709 zł netto). Po tej dacie kwota wzrośnie do 3600 zł brutto (2784 zł netto).

Mimo że KNF negatywnie wyraził się o praktyce blokowania wszystkich środków bez uwzględnienia kwoty wolnej od zajęcia, banki zwykle nie respektują tego zalecenia. Wynika to z prostego powodu - nie są one w stanie sprawdzić, czy dłużnik nie ma środków w innych instytucjach, co w teorii umożliwiałoby wypłatę wielokrotności tych pieniędzy w kilku różnych bankach. 

Inaczej wygląda sytuacja osób, które unikają płacenia alimentów. W ich przypadku nie obowiązuje kwota wolna od zajęcia komorniczego, a to może sięgać nawet 60 proc. wynagrodzenia. 

Jeszcze gorzej wygląda sytuacja osób utrzymujących się z umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, umowa o dzieło). Według przepisów podlegają one konfiskacie w pełnym wymiarze (100 proc.). Teoretycznie, jeżeli takie dochody są jedynym lub głównym źródłem utrzymania gospodarstwa domowego, komornik może zastosować przepisy jak przy zarobkach z umowy o pracę. Zależy to jednak tylko od jego dobrej woli, na którą lepiej nie liczyć. Komornik nie może też zająć wpływów z tytułu niektórych świadczeń (np. 500+ czy alimentów).

Ile może trwać blokada konta bankowego?

W przypadku zajęcia komorniczego pieniądze są blokowane na 7 dni. Jeżeli nie pojawi się wniosek lub inny dokument zmieniający bieg sprawy po tym czasie pieniądze zostaną przekazane do instytucji wnioskującej o blokadę konta.

W przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa i nałożenia blokady na bank taki stan nie może utrzymywać się dłużej niż 24 godziny. W tym czasie sprawa trafia jednak do kolejnych organów - następne 72 godziny daje decyzja Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Po decyzji prokuratora czas wydłuża się do nawet do 6 miesięcy.

Jeżeli zajęcie jest uzasadnione, jedynym sposobem na odblokowanie środków jest spłata całości zadłużenia, odsetek i ewentualnych opłat administracyjnych. Ewentualnie możemy spróbować porozumieć się z wierzycielem i na tej podstawie prosić o odblokowanie naszych środków.

Czytaj także:

Rozwody, alimenty, rosnące ceny. Oto najbardziej zadłużone pokolenie

ZUS ostrzega przed oszustwem. Można stracić pieniądze

Płaca minimalna 2024. Przez nieprecyzyjne przepisy kwota może być o 830 zł wyższa, ale nie musi

Zobacz również:

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: blokada konta | konto bankowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »