Bruksela prognozuje wzrost PKB Polski w 2022 r. o 3,7 proc., inflację HICP na poziomie 11,6 proc.

Komisja Europejska prognozuje, że wzrost PKB Polski w 2022 roku wyniesie 3,7 proc., a w 2023 r. obniży się do 3 proc. - wynika z wiosennej rundy prognoz KE. Komisja szacuje inflację HICP na 11,6 proc. w bieżącym roku i oczekuje spadku do 7,3 proc. w 2023 r.

Zdaniem KE, pomimo agresji Rosji na Ukrainę, dane sugerują, że polska gospodarka kontynuowała silny wzrost w pierwszym kwartale 2022 r. Komisja szacuje wzrost na 1 proc. w ujęciu kwartału do kwartału.

Autorzy raportu przewidują, że wojna będzie mieć znaczny wpływ na działalność gospodarczą w horyzoncie prognozy, głównie poprzez spadek sentymentu konsumenckiego, załamanie w handlu z Rosją i Ukrainą oraz wzrost inflacji.

"Szczególnie wyższa niepewność co do perspektyw gospodarczych i podwyższona inflacja obniżą skłonność gospodarstw domowych do wydatków, choć duży napływ uchodźców z Ukrainy da impuls do wzrostu konsumpcji i pozwoli nieco zrekompensować wyżej wymienione czynniki" - napisano.

Reklama

KE oczekuje, że inwestycje prywatne pozostaną "stłumione" w pozostałej części 2022 r. Wśród czynników, które na to wpłyną, wymienia podwyższoną presję kosztową i wzrost stóp procentowych.

Komisja uważa, że osłabienie popytu krajowego i prognozowana deprecjacja złotego będą miały znaczący wpływ na import, prowadząc do pozytywnego wkładu eksportu netto do wzrostu w 2022 r. i 2023.

Według autorów raportu, pomimo działań nakierowanych na obniżenie stawek podatkowych płaconych od niektórych towarów, silna dynamika cen utrzyma się w 2022 r., głównie ze względu na mocno rosnące globalnie ceny energii i żywności.

"Rosnące jednostkowe koszty pracy i zakłócenia łańcuchów dostaw będą również powodowały presję na wzrost inflacji bazowej, zwłaszcza w 2022 roku" - napisano.

"Oczekujemy, że inflacja HICP będzie utrzymywać wysoki wzrost i osiągnie szczyt w III kw. 2022, w wyniku czego roczna stopa inflacji sięgnie 11,6 proc. w 2022" - dodano.

Komisja ocenia, że silniejsze od oczekiwań zwiększenie oszczędności, w połączeniu z podwyższoną inflacją, może ograniczyć konsumpcję.

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

"Ponadto, wydłużające się zakłócenia w łańcuchach dostawach mogą negatywnie wpłynąć na wzrost eksportu, zaostrzenie presji kosztowej i ciążyć na aktywności gospodarczej" - dodano.

W lutym 2022 r. Komisja Europejska prognozowała, że PKB Polski w 2022 r. urośnie o 5,5 proc., a w 2023 r. o 4,2 proc. Lutowa prognoza inflacji HICP zakładała wzrost cen o 6,8 proc. w 2022 roku i 3,8 proc. w 2023 r. 

KE prognozuje, że deficyt sektora gg w Polsce w 2022 r.wyniesie 4,0 proc. PKB, w 2023 r. wzrośnie do 4,4 proc.

Deficyt sektora gg w Polsce w 2022 r. wyniesie 4,0 proc. PKB, a w 2023 r. wzrośnie do 4,4 proc. PKB - wynika z wiosennych prognoz Komisji Europejskiej. Dług sektora gg w 2022 r. ma wynieść 50,8 proc. PKB, a w 2023 r.: 49,8 proc. PKB.

"Niższy od prognozowanego deficyt w 2021 r. ustawia ścieżkę dla obecnych prognoz fiskalnych. Jesienią prognozowano, że deficyt sektora gg w 2021 r. wyniesie 3,3 proc. PKB, podczas gdy ostateczny wynik ukształtował się na poziomie 1,9 proc. PKB, dzięki ograniczonym wydatkom publicznym oraz wyższym dochodom. Niemniej, niekorzystne zmiany gospodarcze, spowodowane rosyjską inwazją na Ukrainie, doprowadzą do znacznego pogorszenia sytuacji fiskalnej w 2022 r. Deficyt sektora gg wzrośnie do 4,0 proc. PKB" - napisano w raporcie.

Autorzy raportu podkreślają, że do wzrostu deficytu w 2022 r. przyczynia się m. in. koszty związane z pomocą uchodźcom z Ukrainy i tarczami antyinflacyjnymi. Ponadto, w ocenie KE, reforma podatkowa w ramach tzw. Polskiego Ładu znacząco zmniejszy dochody budżetowe.

Komisja podkreśla jednak, że solidny wzrost PKB powinien podbić dochody budżetu poprzez wyższe wpływy podatkowe.

KE prognozuje, że deficyt sektora w 2023 r. wzrośnie do 4,4 proc. PKB.

"Podczas gdy mechanizmy mające na celu zrekompensowanie wzrostów cen energii, inflacji, mają zostać wycofane, koszty przyjęcia uchodźców z Ukrainy będą rosły, co przyczyni się do wzrostu deficytu sektora gg" - napisano.

Jak zaznaczają autorzy raportu, ze względu na wysoki, nominalny wzrost PKB, dług publiczny będzie obniżał się: w 2022 r. wyniesie 50,8 proc. PKB, a w 2023 r. spadnie do 49,8 proc. PKB.

Prognozy Komisji zakładają wydatki finansowane z Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności w latach 2022-2023. 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: prognoza PKB
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »