Carrefour może otrzymać gigantyczną karę. Sieć sklepów ma poważny problem

Nad francuską siecią supermarketów Carrefour wisi widmo zapłaty gigantycznej kary w wysokości nawet 200 mln euro. O ukaranie detalisty zawnioskowało do sądu handlowego w Rennes francuskie Ministerstwo Finansów, które zwróciło uwagę na problem stosowania przez grupę praktyk niezgodnych z tamtejszymi przepisami. Kontrowersje pojawiły się wokół umów zawieranych z franczyzobiorcami. Reakcja giełdy była niemal natychmiastowa.

Wezwanie do sądu zostało sporządzone przez francuskie Ministerstwo Finansów przeciwko sprzedawcy detalicznemu Carrefour. Do dokumentu udało się dotrzeć dziennikowi "La Lettre". Ministerstwo wskazało, że niektóre spółki wchodzące w skład grupy popularnych supermarketów korzystały z niedozwolonych klauzul w umowach z franczyzobiorcami.  

Carrefour zapłaci astronomiczną karę? Franczyzobiorcy pozwali detalistę

Zdaniem francuskiego resortu finansów umowy, które Carrefour zawierał z podmiotami zainteresowanymi otwarciem sklepów franczyzowych, zawierały zapisy korzystne tylko dla jednej strony. Ministerstwo zareagowało po tym, gdy pod koniec ubiegłego roku ponad 170 franczyzobiorców złożyło pozew w sądzie gospodarczym w Rennes, podnosząc zarzuty dotyczące "znacznej nierównowagi" w relacjach z gigantem.

Reklama

Przeprowadzone w resorcie dochodzenie wykazało, że kilka spółek w grupie stosowało niezgodne z francuskimi przepisami zapisy w umowach franczyzy. Ze skargi wynika, że korzystne dla francuskiego giganta zapisy zawiera około 5,2 tys. umów z franczyzobiorcami

Władze chcą 200 mln euro kary dla Carrefoura. Na te wieści szybko zareagowali inwestorzy

Jak podaje Reuters, w dokumencie zaapelowano o stwierdzenie nieważności kilku klauzul umownych wiążących franczyzobiorców i Carrefoura

Zalecono również nałożenie kary finansowej w wysokości 200 mln euro, co w przeliczeniu daje około 866 mln zł. Jeżeli doszłoby do jej nałożenia, to - jak podkreśla Reuters - byłaby to "rekordowa kara cywilna". 

Carrefour nie zgodził się z proponowaną wysokością kary, zapewniając, że uda mu się w sądzie wykazać ważność zawartych umów. Powołując się na informacje zawarte w dokumentacji prawnej, Reuters podaje, że natychmiastowej zmiany wymaga 10 klauzul w umowach franczyzowych. Jeżeli sąd przychyli się do wniosku, niepodjęcie działań przez francuskiego giganta będzie mogło się wiązać z koniecznością zapłaty 50 tys. euro (około 216 tys. zł) kary dziennie. 

Jak zauważa Reuters, wniesienie skargi odbiło się na akcjach Carrefoura, które we wtorek spadły o 9 proc. do 13,24 euro za akcję.  Zdaniem analityków Bernsteina, reakcja inwestorów była przesadzona, bo sprawa dotyczy jedynie 10 proc. franczyzobiorców. - Sprawa sądowa dotyczy zaledwie 200 członków spośród 2000 - przekonują.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Carrefour | klauzula niedozwolona | franczyza
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »