Cennik u notariusza. Ile kosztuje darowizna, testament, a ile sprawa spadkowa?

Opłaty notarialne to koszt, który zawsze należy uwzględnić planując podjęcie czynności prawnych wymagających udziału notariusza. To, jak wysokie są to koszty, jest zależne od liczby dokumentów, czasu urzędnika oraz tematyki zagadnienia. Dowiedz się, ile zapłacisz u notariusza.

Jakimi sprawami zajmuje się notariusz?

Notariusz jest prawnikiem, którego przedmiotem pracy jest tworzenie aktów prawnych. To zawód zaufania publicznego, a każdy notariusz mianowany jest przez ministra sprawiedliwości.

Do podstawowych obowiązków notarialnych należy przygotowywanie dokumentów prawnych, które będą zgodne z oświadczeniami i wolą wszystkich przystępujących do aktu.

Dokumenty tworzone przez notariuszy z racji pełnionej przez nich funkcji mają charakter urzędowy.

To, jakie czynności może podjąć notariusz (innymi słowy: jakie dokumenty może sporządzić) wymienione są w ustawie Prawo o notariacie. Maksymalne kwoty, jakie notariusz może pobierać w ramach taksy notarialnej są określone rozporządzeniem ministra sprawiedliwości.

Czy taksy notarialne się różnią?

Rozporządzenie ministra sprawiedliwości określa maksymalną kwotę, jaką notariusz może naliczać za konkretną czynność prawną. Oznacza to, że poszczególne kancelarie mają pewną dowolność w ustalaniu cen poszczególnych aktów.

Reklama

Planując realizowanie aktu u notariusza wskazane jest zatem porównanie taks w paru kancelariach: może się okazać, że uda nam się zaoszczędzić nawet kilkaset złotych.

Ile kosztuje darowizna u notariusza?

Koszt umowy darowizny sporządzonej w formie aktu notarialnego złożony jest z opłaty sądowej (stałej), wynagrodzenia notariusza oraz podatku od spadku i darowizn, jeśli jest to darowizna pomiędzy osobami, których relacja nie zwalnia od zapłaty tego podatku.

  • do 3000 zł - 100 zł;
  • powyżej 3000 zł do 10 000 zł - 100 zł + 3% od nadwyżki powyżej 3000 zł;
  • powyżej 10 000 zł do 30 000 zł - 310 zł + 2% od nadwyżki powyżej 10 000 zł;
  • powyżej 30 000 zł do 60 000 zł - 710 zł + 1% od nadwyżki powyżej 30 000 zł;
  • powyżej 60 000 zł do 1 000 000 zł - 1010 zł + 0,4% od nadwyżki powyżej 60 000 zł;
  • powyżej 1 000 000 zł do 2 000 000 zł - 4770 zł + 0,2% od nadwyżki powyżej 1 000 000 zł;
  • powyżej 2 000 000 zł - 6770 zł + 0,25% od nadwyżki powyżej 2 000 000 zł, nie więcej jednak niż 10 000 zł, a w przypadku czynności dokonywanych pomiędzy osobami zaliczonymi do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn nie więcej niż 7500 zł.

Powyższe stawki mogą być pomniejszone o połowę w przypadku aktów notarialnych, które dokumentują np.:

  • umowę zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
  • umowę darowizny lokalu stanowiącego odrębną nieruchomość, jeżeli umowa jest zawierana pomiędzy osobami zaliczanymi do I grupy podatkowej.

Ile kosztuje sporządzenie testamentu u notariusza?

Maksymalna stawka taksy notarialnej w przypadku sporządzania testamentu w formie aktu notarialnego wynosi 50 złotych. Jednakże dotyczy to wyłącznie najprostszej formy testamentu.

Za testament zawierający zapis zwykły, polecenie lub wydziedziczenie, zapłacimy maksymalnie 150 złotych. Testament windykacyjny to koszt maksymalnie 200 złotych, a odwołanie testamentu: 30 złotych.

Ile kosztuje przeprowadzenie sprawy spadkowej u notariusza?

Obecnie większość spraw spadkowych przeprowadzanych jest nie w sądzie, ale za pośrednictwem notariusza. Jest to wygodne i szybkie rozwiązanie.

Maksymalna kwota za sporządzenie protokołu dziedziczenia to 100 złotych, a za sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia - 50 złotych.

Należy jednak mieć na uwadze, że notariusz ma prawo doliczyć do ostatecznej ceny także przeprowadzenie dodatkowych działań, takich jak otwarcie czy ogłoszenie testamentu.

Ważna uwaga na koniec: trzeba pamiętać, że wszystkie powyższe stawki to kwoty netto, do których należy jeszcze doliczyć VAT. Oprócz tego za każdy wypis aktu notariusz może policzyć od kilku do kilkunastu złotych (w zależności od rodzaju aktu).

KO

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: notariusz | darowizna | testament
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »