Ceny miedzi mocno spadają. Gwałtowana reakcja na decyzję USA
Notowania miedzi na światowych giełdach gwałtownie spadają po ogłoszeniu przez prezydenta USA Donalda Trumpa nowych taryf celnych, uderzających w handel międzynarodowy. Inwestorzy wyprzedają metale przemysłowe w obawie przed spadkiem popytu i eskalacją napięć handlowych.
Notowania miedzi na giełdzie metali LME w Londynie mocno spadają po ogłoszeniu taryf celnych przez prezydenta USA Donalda Trumpa - informują maklerzy.
Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej o 1,5 proc. - po 9.556,50 USD za tonę, po spadku wcześniej o 2 proc. do 9.516,50 USD za tonę.
Na Comex w Nowym Jorku miedź kosztuje 4,8990 USD za funt, niżej o 2,81 proc. Wcześniej spadek cen wynosił nawet 4,2 proc.
Na giełdzie metali SHF w Szanghaju miedź jest wyceniana po 78.980,00 juanów za tonę, niżej o 1,13 proc.
Aluminium i cynk tanieją po ponad 1 proc., a kontrakty terminowe na rudę żelaza w Singapurze idą w dół o 0,6 proc.
Rynki metali wyprzedażą reagują na ogłoszenie ceł przez prezydenta Donalda Trumpa. Jak wynika z zapowiedzi Białego Domu, USA wprowadzają 34-proc. cła na Chiny, 20-proc. na UE, 24-proc. na Japonię - zapowiedział w środę prezydent USA Donald Trump.
Trump podał także, że USA zastosują 25-proc. cła wobec Korei Płd., 32-proc. wobec Tajwanu, 10-proc. wobec Wielkiej Brytanii, Brazylii i Singapuru, 46-proc. wobec Wietnamu, 31-proc. wobec Szwajcarii, 49-proc. wobec Kambodży, 30-proc. wobec RPA, 32-proc. wobec Indonezji. 26-proc. wobec Indii, 24-proc. wobec Malezji, 37-proc. wobec Bangladeszu, 36-proc. wobec Tajlandii, 17-proc. wobec Izraela i Filipiny.
10-proc. stawką celną zostaną objęte takie kraje jak Wielka Brytania, Arabia Saudyjska, Turcja, Brazylia, Singapur, Maroko, Trynidad i Tobago, Egipt, Chile, Kolumbia, Salwador, Gwatemala, Honduras, Argentyna, Nowa Zelandia, Dominikana, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Peru, Kostaryka, Ekwador, Australia, Katar, Iran, Afganistan, Jemen.
USA wprowadzą też 44-proc. cła na Sri Lankę, 14-proc. na Nigerię, 41-proc. na Syrie, 29-proc. na Pakistan, 18-proc. na Nikaraguę, 15-proc. na Norwegię, 20-proc. na Jordanię, 47-proc. na Madagaskar, 44-proc. na Mjanmę, 28-proc. na Tunezję, 27-proc. na Kazachstan, 37-proc. na Serbię, 21-proc. na Wybrzeże Kości Słoniowej, 37-proc. na Botswanę.
Trump dodał, że Kanada i Meksyk będą na razie wyłączone z nowej transzy ceł w związku z umową handlową USMCA.
Analitycy wskazują, że nowe radykalne cła prezydenta Trumpa mogą doprowadzić do spadku popytu na metale bazowe. "Metale przemysłowe znajdują się pod krótkoterminową presją, ponieważ inwestorzy lokują kapitał w bezpieczne aktywa, a pozbywają się tych ryzykownych" - mówi Jia Zheng, starszy trader w Shanghai Dongwu Jiuying Investment Management Co. "Rynek uważnie obserwuje działania odwetowe podejmowane przez amerykańskich partnerów handlowych, które mogą wprowadzić więcej niepewności do światowej gospodarki" - dodaje.
Analitycy przypominają, że ceny miedzi zaliczyły kilka burzliwych miesięcy od kiedy Donald Trump po raz pierwszy zasugerował użycie taryf w celu odbudowy amerykańskiego przemysłu.
Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 8 USD do 9.700,00 USD za tonę.