Tyle kosztują mieszkania w Polsce. GUS wskazuje na pewne regiony
Ceny lokali mieszkalnych w Polsce w IV kwartale 2024 r. wzrosły o 10,4 proc. rok do roku - informuje Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu z poprzednim kwartałem ceny wzrosły o 1,2 proc. Trzy regiony nadal z wyraźnie najwyższymi wzrostami stawek cen. Są także miejsca, gdzie ceny mieszkań wyraźnie spadają.
Cały 2024 roku upłynął pod znakiem dwucyfrowych wzrostów cen mieszkań w porównaniu z ubiegłym rokiem. Tempo podwyżek cen w poszczególnych kwartałach raz rosło, raz spadało. A jak zakończyliśmy ubiegły rok?
O 18 proc., 17,7 proc. oraz o 14,4 proc. - tak w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku rosły ceny mieszkań w Polsce według danych GUS. W skali roku oznacza to podwyżki cen wyraźnie wyższe od wartości inflacji.
"Ceny lokali mieszkalnych w Polsce w 4 kwartale 2024 r. wzrosły w porównaniu z poprzednim kwartałem o 1,2 proc. Na rynku pierwotnym wzrost ten wyniósł 1,1 proc., natomiast na rynku wtórnym - 1,3 proc. W stosunku do analogicznego okresu 2023 r. ceny lokali mieszkalnych wzrosły o 10,4 proc. (w tym na rynku pierwotnym - o 11,0 proc., a na rynku wtórnym - o 9,8 proc.)" - informuje GUS w czwartkowym komunikacie.
W ujęciu rocznym najbardziej zdrożały mieszkania na Podlasiu (+14 proc. rdr.), Śląsku (13,5 proc. rdr.) i w województwie świętokrzyskim (12,2 proc. rdr.). Najsłabiej rosły ceny w trzech innych regionach: w województwie warmińsko-mazurskim, podkarpackim i zachodniopomorskim.
Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego ceny mieszkań w Polsce wzrosły od 2015 roku średnio już więcej niż dwukrotnie. W 4 kwartale ubiegłego roku ceny lokali mieszkalnych były o 111,6 proc. wyższe w porównaniu ze średnią ceną dla 2015 r.
Spadki cen mieszkań w niektórych regionach widoczne są w ujęciu miesięcznym, a ponownie ceny nie rozkładają się równomiernie.
Najszybciej drożały lokale mieszkalne w województwie wielkopolskim i lubelskim, gdzie wzrost w ujęciu kwartalnym wyniósł 2,5 proc. - podał GUS. Na drugim miejscu było województwo dolnośląskie ze wzrostem kwartalnym 2,2 proc. Na trzecim miejscu były województwo pomorskie ze wzrostem 2,1 proc. W województwie mazowieckim wzrost wyniósł 0,4 proc., poniżej średniej krajowej.
W IV kwartale ceny lokali spadły w województwie podkarpackim o 1,8 proc. W woj. kujawsko-pomorskim spadek wyniósł 0,1 proc.